Blog posts

Ucuz uçak bileti için: Mil kullanma sanatı

Ucuz uçak bileti için: Mil kullanma sanatı

Renkli Yaşam, Seyahat Tüyoları

Seyahat etmeye bayılıyoruz. Yeni yerler görmek, bilmediğimiz diyarlara gitmek hepimizin hayali. Uzağa hatta daha da uzaklara gidip bambaşka coğrafyalarda güne uyanmak istiyoruz. Bu hayaller için önümüzdeki en büyük engellerden biri de ne kadar uzağa hayal kurarsak o kadar artan uçak bileti fiyatları. Sınırsız bütçemiz olsa keşke ama sınırlı bütçe ile her gün çalışıp yorularak kazandığımız o her kuruşun kıymetini bilerek harcama yapmamız gerekiyor. İşte tam da bu derdinize çare olmak için işte karşınızda ucuz uçak bileti için mil kullanma sanatı …

Ucuz uçak bileti için: Mil kullanma sanatı

Nasıl Daha Çok Mil Kazanırız?

Mil kazanmak için farklı havayollarının farklı programları var ama bence bu konuda her ne kadar eskisi gibi bol keseden dağıtmasa da THY’nin ayrı yeri var. O yüzden ben anlatacağım tüm özellikleri THY ve onun üye olduğu Star Aillence firmaları özelinde yazacağım. Zaten diğer firmalar ile kampanyalara denk gelip ucuz uçmak daha mümkün ama ne yazık ki THY için talep çok indirim yok. O yüzden de millerle uçmak daha önem kazanıyor.

THY‘nin mil programı Miles Smiles. Klasik uçtukça mil kazanıyorsunuz, mil kazandıkça da Classic, Classic plus, Elite Elite plus şeklinde daha fazla avantaj veren karta sahip oluyorsun. Tabii sürekli THY‘den bilet almaya bütçemiz yetmediği için çok fazla mil kazanamıyorum. Açıkcası senelerdir kullanıyorum bir kez bile Classic Plus  olamadım. Yani sadece uçarak mil kazanıp o miller ile de sadece vergi ödeyerek uçmak çok mümkün değil.

O yüzden daha fazla mil biriktirmek için mutlaka mil özelliği olan kredi kartınızın da olması gerekiyor. Bu şekilde harcamalarımızdan da mil kazanıp bu millerle bedava uçak bileti almak en büyük hedefimiz. Bunun için farklı bankaların Pegasus Kart, Wings, Adios, Miles Smiles, Maximiles gibi  farklı kartları bulunuyor. Bu kartları karşılaştırdığımda ise bana en mantıklı gelen yıllık aidat ücreti en pahalı olan kart olmasına rağmen Miles Smiles Platinium kredi kartı olmuştu. Kolay mil kazanılması, sürekli ve sabit mil vermesi, avans mil özelliği ve THY uçuş milleriyle birleştirilebilmesi vb. özelliklerinden dolayı benim tercihim Garanti ile THY işbirliğinin kartı Miles Smiles’ı uzun süredir kullanıyorum. Milden bağımzıs ama bir de kartın sağlık sigortası özelliği var. Her seyahatim öncesi ücretsiz sigorta yaptırıyorum. Bu özellik bile zaten kartın yıllık ücretini karşılıyor.

Bu arada kart tanıtımı yapıyormuş gibi oldum ama asla amacım size daha fazla para harcatmak değil ki ben de her geçen gün daha az harcama yapıp biriktirdiğim paralar ile seyahat etmeye çalışıyorum. Amacımız hepimizin zaruri ihtiyaçlarını bu kart sayesinde mile dönüştürmek.  İşte bu zorunlu harcamaları 1 liraya aldığım suyu bile bu kredikartımdan ödüyorum. Taksiye bineceksem Bitaksi ya da Uber’de bu kredi kartım ile ödeme yapıyorum. Market harcamalarımızı, seyahat harcamalarımızı, kıyafet, elektronik vb aklınıza gelebilecek tüm harcamalarımızı bu kart ile yapıyoruz. Aile sofrasında arkadaş ortamında nakit vereceklerden parayı alıp biz kredi kartı ile ödüyoruz gibi her türlü bu kartı kullanmaya çalışıyoruz. Bazen de kartın güzel kampanyaları oluyor onları da takip edince akmasa da damlar vaziyette mil biriktiriyoruz. Miles & Smiles’ın bir diğer güzelliği Star Alliance’a üye olan başka havayollarında da mil kazanıyor ve millerle bilet alabiliyorsunuz. Bu havayolların arasında Lufthansa, United, Singapore Airlines gibi güzel havayolları var. Böylece sadece vergi ücretlerini ödeyerek çok çok ucuza uçuyoruz. Bu zamana kadar İzlanda, Maldivler ve Zanzibar gibi uzak noktalara hep bu Miles Smiles uçuş ve harcama millerimi kullanarak aldım.

Nasıl Daha Verimli Bu Milleri Harcarız?

Millerimizi biriktirdik işte burada işin matematik kısmı başlıyor. Her zaman her bileti millerle almak avantaj sağlamıyor. Bazen öyle şeylerle karşılaşıyorum ki. Mesela biletin fiyatı 700 TL. Millerle ödemek istiyorsunuz üstüne ödeyeceğiniz vergi 800 TL gibi mantıksız şeyler çıkabiliyor. Bazen de  20.000 mili 1000 TL’lik bileti 800 TL vergi ile yani 200 TL için kullanacağın durumlar çıkıyor. Aman bu tuzaklara düşmeyin. Peki ne zaman mille bilet almalıyız dediğinizi duyar gibiyim. Önce liste ile başlayalım. Bu listede THY’nin hangi bölge için ne kadar mil istediği yazıyor.

THY Mil Değerleri

1 milinizin değerinin her zaman 4 kuruş olduğunu unutmayın.

1 mil eşittir 4 kuruş, bu kısma bir sonraki bölümde ayrıntılı değineceğiz ama aklınızda hep bu değer kalmalı. Mille bilet alıp almayacağınıza karar vermek için hep bu denklemi kullanacağız. Şimdi örneklerle ilerleyelim.

Mesela biz Nisan ayında Amsterdam için bilet bakıyoruz ama henüz almadık. Bilet fiyatı gidiş dönüş 1255 TL şu an  ve bu bileti 20000 mil karşılığında ödersem ise 440 TL vergi ödemesi çıkıyor.  O zaman hemen hesaplayalım.  Aradaki fark 815 TL. 815 TL tasarruf/20.000 mil= 4 kuruş. Yani millerin olması gereken değeri zaten bu. Yani 440 TL vergi+(20.000 x 4 kuruş=800 TL) =1240 TL oldu biletin değeri. 15 TL tasarruf için bu bileti kesin millerle alın diyemem. Bu durumda karar vermek için 2 noktaya bakmanız lazım. Milleriniz yanacak  mı? Milleriniz yakın zamanda bitecek ise alabilirsiniz. Ya da Pegasus gibi alternatiflere bakabilirsiniz. Mesela şu an Pegasus’ta bilet 800 TL böyle olunca neden 20.000 mil harcayarak bilet alayım ki. Paraya sıkışık bir dönemdeyseniz ama değerlendirebilirsiniz.

Zanzibar, mille uçulabilecek en iyi nokta

Gelelim avantaj sağlayan örneğe: özellikle 9 günlük bayram tatillerinden THY uzak noktalarına biletler çok pahalı hale geliyor. Mesela geçen bayramda gittiğimiz Zanzibar’a o dönemde 1 kişi gidiş- dönüş fiyatı 7000 TL idi. Veee en güzeli sadece 20.000 mil ile 800 TL vergi ödeyerek bileti alabiliyordunuz. Hemen hesaplayalım. 6200 TL tasarruf var. 6200 TL/20.000 mil= 31 kuruş. İnanılmaz ama gerçek 4 kuruşluk millerinizin değeri bu rotada 31 kuruş.  800 TL vergi+(20.000 x 4 kuruş=800 TL) =1600 TL oldu biletin maliyeti.  Yani kazancın büyüklüğü inanılmaz. 7000 TL- 1600 TL= 5400 TL oluyor. Zanzibar gerçekten millerini değerlendirebileceğiniz en iyi rota.

Bir de avantajsız bir örnek verelim. Haziran ayı için Bodrum’a bilet baktım. Şu an 330 TL’ye tek kişi gidiş dönüş fiyatı var. Bileti millerle alırsanız 7400 Mil+127 TL vergi ödemeniz gerekiyor. Hemen hesaplayalım. 203 TL’lik tasarruf için 7400 mil harcamamız gerekiyor. 203 TL/7400 mil= 2,7 kuruş.  Normalde 4 kuruş olması gereken mil bu uçuşta 2,7 kuruşa geliyor. 127 TL vergi + (7400x 4 kuruş)=  423 TL etti biletin değeri. 93 TL zarardayız o yüzden napıyoruz bu bileti asla millerle almıyoruz.

Millerinizin En Değerli Olduğu Ülkeler

Millerinizin en az 4 kuruş değerinde olması gerektiğini biliyoruz ama öyle destinasyonlar var ki bu rotaların istenen mil miktarları düşük ama kazancı çok yüksek.  Böyle olunca da millerin değeri çok çok yüksek. İşte bu rotalar nereler? derseniz, en düşük mil miktarı ile yani sadece 20.000 mil ile gidebileceğiniz en iyi nokta kesinlikle Zanzibar. Zanzibar çok güzel turkuaz sulara sahip biribirinden renkli deneyimler yaşayabileceğiniz kültür dolu rengarenk bir ada. Zanzibar nasıl bir yer merak edenler için Zanzibar rehberini de buraya bırakıyorum.

THY mil harcama konusunda fiyat kalite anlamında bulabildiğim uzak ara en iyi destinasyonlar Afrika ülkeleri. Başta favorim Zanzibar olmak üzere safari ülkeleri Tanzanya ve Kenya için de yine sadece 20.000 mil karşılığında vergi ücretlerini ödeyerek uçabiliyorsunuz. Biz bu şekilde Zanzibar gidiş, Kenya’nın başkenti Nairobi dönüş bileti alıp önce Zanzibar’da beyaz kumlarda keyif yapıp sonra da Masai Mara’da vahşi yaşama tanıklık etmiştik. Senegal’i tercih eder misiniz bilmiyorum ama oraya da yine 20.000 mil ile uçuluyor. Bir diğer efsane rota ise Fas; çok turistik masalsı bir ülke olmasına rağmen yine bu ülkeye de 20.000 mil karşılığında ve sadece 650 TL vergi ile uçabiliyorsunuz.  Tabii aktarmalı uçmayı göze alırsanız 650 TL’ye AirFrance’tan da  uçuş bulmanız mümkün. Son olarak önerim Avrupa kıtasından Portekiz için geliyor. Özellikle yazın Portekiz Lizbon kentine de uçuşlar çok pahalı oluyor. Yine sadece 20.000 mil ücret ve 650 TL vergi ile uçabiliyorsunuz.  Tabi buraya da erken davranırsanız THY vergilerinden daha ucuza hem THY kampanyalı bilet ya da başka havayollarından aktarmalı bilet bulmak mümkün.

20.000 mil ile uçulan diğer bir Afrika ülkesi Kenya

Avans Mil nedir? Nasıl Kullanılır?

Şimdi gelelim en bilinmeyen en değerli kısma. Yukarıda da bahsettiğim gibi mil kazanmak için hem çok sık THY ile uçmak hem de çok harcama yapmak gerekiyor. Avans mil özelliği ise tüm bunlara ihitiyaç olmadan her daim ucuza bilet almanızı sağlıyor. Hazırsanız detaylı açıklamaya başlıyorum:

Avans mil demek, seyahatlerimizi mil biriktirmeyi beklemeden avans mil kullanarak hemen yapabiliriz anlamına geliyor. Avans mil aldıktan sonra ise bu millerini ödemek için 18 ay süren var. 18 ayda tamamlayamadığımız avans mil tutarı ise mil başına 4 kuruş ücretten hesabınıza yansıtılıyor. Yani yukarıda tüm hesaplamalarda kullandığımız  ”1 milin değeri 4 kuruş olmalı ” cümlemizin nerden geldiği anlaşıldı sanırım. THY ve Garanti diyor ki arkadaş 1 milimizin değeri 4 kuruş. 18 ay sonunda diyelim ki aldığınız tutardan 30.000 mil kaldı tamamlayamadınız. Ne oluyor 30.000 x 0,04 TL= 1200 TL sizin ekstrenize borç olarak yansıtılıyor.

Gelelim bu sistemin güzelliklerine.  Yine tam da bugünlerde başımdan geçen güzel bir örnekle bu sistemi açıklayayım. Bayram tatilinde büyük ve uzun bir seyahat istiyordum ve  ısrarlar sonucu eşimi Amerika  seyahati için ikna ettim. İkna ettim ama o ikna sürecinde tüm ucuz biletler bitmişti. THY’den başka bir uçakla da gitmek istemedi. O kadar yolu bir de aktarmalı yapmak açıkcası cazip gelmedi.  THY mil sınıfından istediğimiz uçuşa bakmaya başladık. THY’nin İstanbul- Los Angeles gidiş / San Francisco-İstanbul dönüş 2 kişi  bilet fiyatı 9000 TL’den başlıyordu. Miller ile baktığımda ise düşük mil sınıfından 2 kişi için toplam 90.000 mil ve 2300 TL vergi ödemesi çıkıyordu. Ben de ise sadece birikmiş 20.000 Mil vardı. O yüzden hemen Garanti’yi arayıp 70.000 Mil avans mil istedim ve biletimizi millerle aldık.

70.000 mili Miles Smiles kredi kartından harcama yaparak 18 ay içinde ödeyeceğim ama hiç harcama yapmadığımı yani hiç ödeyemediğimi düşünelim. 18 ay sonunda kredi kartımdan kesilecek maksimum tutar 70.000 x 4 kuruş= 2800 TL olacak. 2300 TL de vergi ödemiştim. Bu biletin bana maliyeti maksimum 5100 TL ‘ye gelmiş oldu. 9000 TLlik bileti 5100 TL’ye alarak 3900 TL tasarruf yapmış oldum. Ayrıca 18 ay sonra ödemek de diğer bir cazip tarafı. 18 ay içinde kullanmak üzere 30.000 mil hakkım daha var. Başka uygun bir rota için 30.000 mil daha avans mil talep edebilirim.

Avans Mil kullanımının teknik detayları ise aşağıdaki gibi:

Avans Mil Alırken

 • Avans Mil kullanak için Alo Garanti’yi arayabilir; Garanti İnternet ve Garanti Şubelerinden başvurabilirsiniz.
 • Miles&Smiles MasterCard veya Miles&Smiles American Express® kredi kartlarınızdan herhangi biri ile Avans Mil alabilirsiniz.
 • Avans Miliniz başvuru yaptığınız günün ertesi günü 16:00’dan sonra hesabınıza geçer.
 • Alacağınız avans mil tutarı 1.000 ve katları olmalıdır.
 • Kullanılabilir limitinizin 10 katı kadar avans mil alabilirsiniz.
 • Bir seferde Miles&Smiles kredi kartları ve Miles&Smiles Platinum’lar en fazla 100.000, Miles&Smiles Privé’ler ise 150.000 Avans Mil alabilirler.
 • Bir müşteri 1 yıl içinde tüm Miles&Smiles kredi kartlarıyla en fazla 250.000 avans mil alabilir.
 • Aynı kart ile 2 kez avans dönemi içinde avans milini kapatamamış kart sahipleri 3. kez avans mile başvuramazlar.
 • Avans mil tutarınızı 18 ay içerisinde bir defa yükseltebilirsiniz. Yükselttiğiniz avans mil tutarınızı da, avans mile ilk başvurduğunuz ekstre dönemini takip eden 18 ay içerisinde tamamlamanız gerekir.
 • Bir müşteri aynı kredi kartı ile 2 kez üst üste avans mil borcunu alışveriş ve kampanya milleri ile kapatamayıp, kalan mil borcu için mil başına 4 kuruş ücret ödeyerek borcunu kapadı ise 3. kez avans mile başvuramaz.

Avans Mil Kullanırken

 • Avans Mil tutarını, aldığınız tarihten sonraki ilk ekstre kesiminizi takiben 18 ay içinde tamamlamanız gerekmektedir.
 • Sadece kampanyalarla kazanılan miller ve mil kazandıran harcama niteliğindeki işlemlerle Avans Mil tutarı tamamlanabilir. Yani uçuş milleriniz geçerli değil.
 • Aldığınız toplam avans mil, tamamlanan ve kalan avans mil bilgilerinizi aylık olarak ekstrenizden takip edebilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

13 Comments

 1. Bülent
  30 Ocak 2019 at 6:26 pm
  Reply

  Garantinin yeni kredi kartı shop & fly için ne düşünüyorsunuz? Sizin hesabınızla miles&smiles için 1 mil 4 kuruş, fly da ise 1 kuruşa geliyor, ama onda daha çok mil kazanılıyor ve sadece THY değil tüm havayollarını kapsıyor. Siz inceleme fırsatı buldunuz mu?

  • Renkli Rotalar
   31 Ocak 2019 at 5:59 am

   Merhabalar, ben de yazıyı bitirdikten sonra bu yeni kartı gördüm. Sadece THY değil tüm havayollarını kapsaması en güzel yanı ama hemen 1 mil kaç kuruşa denk geliyor ona baktım. 1 mil-1 kuruş olunca tereddüt ettim. Mesela Zanzibar’a bilet alacaksınız fiyatı ne olursa olsun miles&smiles ile sadece 20.000 mil gerekiyor. Shop&fly ile almak istersen bilet fiyatı kritik oluyor. Bilet o gün gidiş- dönüş 4.000 TL ise 400.000 mil gerekiyor. 400.000 mili toplamak ise hiç kolay değil. 1 TLlik alışverişe 1 Mil veriyoruz yazıyor. 400.000 TL’lik alışveriş mi yapmamız gerekecek o zaman? Kimse yapamaz ki… O yüzden ben şu an uzaktan incelemedeyim. Yeni bir bilgi öğrenirsem mutlaka buradan paylaşırım.

 2. okan
  8 Mayıs 2019 at 11:17 am
  Reply

  Harika bir yazı olmuş teşekkürler, ben de öğrenmiş oldum bu mil işlerini.

  • Renkli Rotalar
   9 Mayıs 2019 at 6:25 am

   Ne mutlu bana o zaman, teşekkürler.

 3. Beste
  8 Mayıs 2019 at 11:28 am
  Reply

  Ben de Shop&fly karta mı geçsem diyordum. Çok açıklayıcı olmuş. Çok teşekkürler. O zaman son bir soru: miles smiles şimdi de qnbfinansbank ile anlaştı. O kartın da detaylarını anlatır mısınız? Garantinin Miles smiles kartı mı yoksa Qnbfinansbank’ın kredi kartı mı daha avantajlı?

  • Renkli Rotalar
   9 Mayıs 2019 at 6:31 am

   Shop&Fly kart değil de sizin de sorduğunuz gibi QBNfinansbank’ın miles smiles kartı daha avantajlı olabilir. Şu an için ön rezervasyon toplanıyor, detaylar net değil. Banka detaylı bilgi açıkladığında mutlaka bu yazıyı güncelliyor olacağım.

 4. Murat guven
  11 Ağustos 2019 at 9:25 am
  Reply

  Merhaba gezginler. Mil puanlar ile bilet temin edebilirim. Sizinde hesabınızda mil yok fakat uygun fiyatlara uçmak istiyorsanız benimle iletişime geçin.
  05394895774

  • Renkli Rotalar
   6 Eylül 2019 at 8:15 am

   Teşekkürler, Acil durumda mil gerektiğinde iletişime geçebiliriz.

  • Demet
   24 Aralık 2019 at 11:15 am

   Merhabalar mil eksiğim var , sizi arayabilirmiyim ?

 5. Cengiz
  11 Eylül 2019 at 5:31 pm
  Reply

  Son cümlede kafam karıştı. Mesela 50.000 mil kullandım. Bunu 18 ayda kapatamadım ve 4 kuruştan bankaya maliyetini ödedim. Bu şekilde 2 defa avans çektim ve ödedim diyelim. 3.defa avans kullanamaz mıyım? Yada 18 aylık sürede mi kullanmam? Yoksa karttan avans hiç mi kullanamam

  • Renkli Rotalar
   13 Eylül 2019 at 8:36 am

   Avans mil konusunda sınırınız her yıl 100.000 mil. 2019 yılında 100.000 mil aldınız. 2020 yılında da tekrar 100.000 mil hakkınız var. Bu milleri ödemek için ise 18 ay hakkınız var. 2 kere 18 ay içinde bu milleri ödeyemezseniz ondan sonraki dönemde mil almak istediğinizde başvuru yapmanıza izin vermiyor. Sizin önerinizde ne yazık ki banka üst üste 2 kez 18 ayda kapatamadığınız için 3. defa avans kulanmanıza izin vermeyecektir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir