Blog posts

Türkiye’nin Termal Tatil Rotaları:  Sıcak suların sağlıkla buluşması

Türkiye’nin Termal Tatil Rotaları:  Sıcak suların sağlıkla buluşması

Ege, İç Anadolu, Marmara, Yurtiçi

Sonbaharın son demlerini yaşadığımız yavaş yavaş kışı hissetmeye başladığımız bu günlerde artık rotamızı sıcak sulara çevirme vakti geldi. Yazın soğuk denizle buluşmanın keyfi nasılsa, Kışın da sıcacık termal sularla buluşmanın tadı bir başka oluyor. Ülkemiz de bulunan birbirinden özel SPA otelleri sunduğu konfor ve bol minerallı termal suları ile hem şifa dağıtıyor hem de tüm yorgunluğunuzu alıyor. Türkiye’nin termal tatil rotaları sıcak suları sağlıkla buluşturuyor.

Bu yazım Hürriyet Seyahat Gazetesi’nde ”Türkiye’nin Termal Dosyası”  olarak basıldı. Çok heyecanlıydı.

Romatizmal hastalıklara, deri, kan dolaşımı ve kalp hastalıklarına, solunum yolu hastalıklarına, kadın hastalıklarına, sindirim sistemi, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarına ve beslenme bozukluklarına iyi geldiği bilinen termal sular ile haftasonu yapacağınız kısacık bir tatil tüm stresini alıp götürecek yerini huzura bırakacak.

Bu mucize termal suların kullanımı Roma dönemine kadar dayanıyor.  O dönemde soyluların özellikle de askerlerin rahatlaması ve tedavisi için kullanılan suların, faydaları görüldükçe kullanım halka yayılmaya başlamış.  Bizanslılar ile devam eden termal kültür, Türkler’in gelenekleri ile birleşerek hamam kültürünün doğuşuna sebep olmuş. Hamamlar o dönemde de sadece yıkanma amaçlı kullanılmamış, insanların hem sosyalleşme aracı olmuş hem de ruhen zinde kalmalarını ve sağlıklarını korumayı sağlamış. Günümüzde ise tarihi hamamlar bu işlevlerini korurken, termal suların bulunduğu alanlarda inşa edilen birbirinden lüks ve modern SPA otelleri termal turizmi yarattılar.

Benim termal turizm ile tanışmam ise henüz 3 yaşındayken başladı. Romatizma ağrılarına iyi geliyor diye her sene anneannemi Balıkesir- Gönen kaplıcalarına götürürdük. Ramazan ayının kışa denk geldiği ilkokul yıllarımda ise hamam kültürü ile tanıştım. Amasya’da hamamlar ramazanda sahura kadar açık olurdu. Tüm komşu akraba hamamda hem yıkanır hem de sohbetiyle yemeğiyle eğlenceli vakit geçirirdik. Bu şifalı suları o kadar seviyorum ki düğün öncesi gelin hamamı yapmadan evlenmek  bile istemedim. Şimdi ise eşimle birlikte her kış termal otellerin tadını çıkarıyoruz.

Türkiye jeotermal kaynakların zenginliği ve potansiyeli bakımından dünyanın ilk yedi ülkesinden biri, Avrupa’da ise birinci durumdayız.  Kütahya, Balıkesir, Bursa, Yalova, Afyon, Ankara ve Denizli termal turizmi ile öne çıkan başlıca illerimiz ama bakanlığın yürüttüğü ‘’Termal Turizm Kentleri Projesi’’ ile her geçen gün yeni bir şehrimiz termal turizm gözdesi olacak gibi duruyor. Her biri dünya standartlarının üzerindeki termal otellerde bulunan Türk hamamı, sauna, tuz odası, buhar odası, açık-kapalı termal havuzlar, hidromasajlı küvetler, şok macera duşları, bio sauna, masaj, aroma terapi ve kişiye özel terapilerle tüm stresinizden kurtulmanız ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanız mümkün. En güzeli de termal otellerin lokasyonu size hem farklı gezi rotaları hem de lezzet durakları sunuyor.

Ankara Kızılcahamam’da yer alan ve bölgenin tek lisanslı termal oteli Çam Thermal Resort & Spa Çam ormanlarının arasında huzur vadeden bir otel. Kızılcahamam’a kadar gelmişken Soğuksu Milli Parkı, Abacı Peri Bacaları ve Alicin Manastırı’nı gezmeden dönmeyin.

İzmir’in termal suyuyla ünlenmiş, tarihte Agamemnon Kaplıcaları olarak geçen Balçova ilçesinde bulunan Kaya İzmir Thermal & Spa Hotel bölgenin en iyi termal oteli olarak öne çıkıyor. Otelde benim favorim ise İzlanda’daki blue lagoon misali kışın gece yarısı açıkhavada sıcak termal havuzda keyif yapabilmek. Otel şehrin merkezinde bulunmasına rağmen etrafındaki çam ormanları ve İzmir körfezi manzarası ile şehrin gürültüsünden sıyrılmayı başarmış. Yine de şehre inip İzmir Kordon’da bir yürüyüş yapmalısınız. Kordon boyundaki balık restaurantlarından birine oturmadan tatili noktalamak olmaz.

Ülkemizin kaplıca merkezi olarak kabul edilen Afyonkarahisar’da bulunan İkbal Thermal Hotel & Spa, NG Afyon ve Budan Spa Thermal & Convention Center kalitesi ile öne çıkan oteller. Afyon’da kış aylarında karlar altındaki termal deneyimine hazır olun. Budan’ın mağara içindeki termal su deneyimi de çok farklı. Tabi Afyon’a kadar gelip de tarihi Frig vadisini gezmeden, lezzeti dillere destan sucuğundan ve kaymağından almadan eve dönmeyin sakın.

İsviçre’nin Alpleri’nden sonra dünyada oksijen oranı en yüksek ikinci yer Kaz Dağları. İşte bu muhteşem havayı soluyarak termal tatil yapmak isterseniz rotanız  Venüs Thermal Boutique Hotel & Suites & Spa Wellness ya da Balıkesir Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa olmalı. Ege otları toplama ve pişirme kursu, zeytin hasatı, kaz dağlarında trekking gibi farklı aktivitelere de katılabilirsiniz.

Pamukkale’nin şifalı kaynakları antik çağlardan günümüze ulaşıyor. Denizli‘nin Unesco Dünya Miras listesinde yer alan Pamukkale’de termal tatil yapmak isterseniz Doğa Termal Health & Spa ve Richmond Pamukkale Thermal Resort öne çıkan yerler. Üstelik gün içerisinde Pamukkale travertenlerini ve Hierapolis antik kentini ziyaret edip 23 yüzyıllık tarihin içinde de termal deneyim yaşayabilirsiniz. Antik havuz namı diğer Kleopatra Havuzu’nu termal sular beslediği için yaz kış sıcaklığı tam 36 derece. Yani havuzun kışın keyfi efsane…

Biraz da İstanbul’a yakın yerlere Marmara’daki termal bölgelere göz atalım. Yalova’da yer alan Limak Thermal Boutique Hotel  termal sularının yanında tarihi de bir öneme sahip çünkü bu tesisin ilk misafari Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’müş. Tarihi otel, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Otelin oda numaraları Atatürk’ün doğum tarihi olan 1881’le başlayıp 1938’e kadar devam ediyor. Atatürk’ün seneler önce otelde kahve içtiği anda çekilen meşhur fotoğrafının olduğu özel köşede ise misafirlere Türk kahvesi ikram ediliyor.

Termal tesisleriyle öne çıkan bir diğer ilimiz Bursa’da birbirinden güzel termal tesisler var ama Kervansaray Thermal Hotel Bursa merkezde Eski Kaplıca’yı bünyesinde barındırdığı için misafirlerini tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. Bursa’da termal sulara ara verdiğinizde Anadolu Türk mimarisinin en büyük camisi olan Ulu Cami’yi ziyaret edebilir ardından Kozahan’da kahve molası verebilir ve dönüş yoluna geçmeden finali enfes İskender kebap ile yapabilirsiniz.

Son olarak; İstanbul’un yanıbaşındaki NG Sapanca’da şifalı sularla birlikte orman terapisine katılabilirsiniz. Türkiye’nin yeni tanıştığı orman terapisi ile her biri kayıt altında binlerce ağacın bulunduğu ormanın içinde eğitimli terapistler eşliğinde gezerek doğanın iyileştirici gücünü hissedebilirsiniz.

Hangi oteli ya da şehri seçerseniz seçin termal tatil ile iş ve hayat stresinden kurtulup, kendinizi tabiri caizse “pamuk” gibi hissedeceksiniz. Şimdiden herkese iyi tatiller.

Gitmeden önce dikkat edin:

  • Termal bölgelerin muhteşem havasında açıkhavada yürüyüş yapmak için spor kıyafetleriniz ve spor ayakkabınızı yanınıza almalısınız.
  • Bir çok termal havuza bonesiz girilmiyor. Yanınızda mutlaka bone getirin.
  • Stresten arınmaya gidiyorsunuz, sadece bedeninize değil zihninize de mola verin. Sosyal medya detoxuna girin. Mümkünse tatil boyunca telefonunuzu kullanmayın.

Bu yazım Hürriyet Seyahat gazetesinde yayınlandı demiştim. O yüzden daha çok okuyun okutun:) İsterseniz bu linkten Hürriyet Seyahat sitesinde de yazıya ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir