Blog posts

Mavi Rotalar: Kaş-Kalkan Plaj Rehberi

Mavi Rotalar: Kaş-Kalkan Plaj Rehberi

Akdeniz, Yurtiçi

Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili, her koyu her denizi çok güzel ama Kalkan-Kaş bölgesinin yeri ben de ayrıdır. Son dönemde fazlaca popüler olsa da yine de aykırı duruşunu, masum yapısını, doğal havasını, tertemiz masmavi sularını, mükemmel deniz altı yaşamını korumayı başardı. Eskiden Ege’de yaşadığım bozulmamış sahil kasabası ruhunu hala bu bölge de hissediyor olmak çok güzel.

Yine de bazen insan bu kadar çok sevilmese ve yazılmasa da hep böyle kalsa mı diyor ama yine de herkes bu güzellikleri görsün şu turkuaz sularda herkes serinlesin diye yazmaktan alıkoyamıyorum kendimi.

Kaş Kalkan çevresinde en güzel plajlar

Konaklamanız Kaş’ta da olsa Kalkan’da da olsa bu bölge de mutlaka gitmeniz gereken Türkiye’nin en özel en güzel plajları var, listeye bu plajlar ile başlayalım.

 • Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde Kalkan’a yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan plaj bir kanyon ağzı plajı olma özelliğine sahiptir. Kaputaş Plajı da Büyükçakıl ve Küçükçakıl plajları gibi sahilinin altından akan olan kaynak suyunun deniz kıyısına ulaşması sonucu soğuk bir suya sahiptir. Yoldan yaklaşık 190 basamakla inilerek plaja ulaşılmaktadır. Kaputaş Plajı’nın sahilinde kum ve çakıl taşı karışık halde bulunur. Turkuaz mavisi tertemiz bir denize açılan bu plaj mavi bayrağa sahiptir. Plajda ihtiyaçların karşılanabileceği bir işletme olmadığı için gidenlerin yanlarında ihtiyaç duyabileceği her şeyi götürmelerini tavsiye ederiz.

Kaputaş Plajı
 •  Patara Plajı

İsmini hemen yanı başında bulunan Patara Antik Kenti’nden alan Patara plajı, hem sit alanında bulunduğundan hem de caretta caretta kaplumbagalarının üreme yerlerinden biri olduğundan Türkiye’nin en özel plajlarından biridir. Dahası; 14 kilometre uzunluğunda olan Hatay’daki Samandağ Plajından sonra 12 kilometre ile  Patara Plajı Türkiye’nin en uzun 2. kumsalıdır. Hatta bu özelliği ile tüm yeşilcam filmlerinde çöl sahneleri bu plajda çekilmiş:)  Mavi bayraklı patara plajını rüzgarsız bulsak tertemiz incecik kumlu mis gibi bir plaj ama ne yazık ki yazın ortasında dahi her daim rüzgarlı. Rüzgardan dolayı inanılmaz bir dalga oluyor ve bazı durumlarda yüzmeyi imkansız hale getiriyor. Geriye sadece dalgalarla eğlenen gençler kalıyor. Ayrıca o kadar sığ ki git git kesinlikle derinleşmiyor. Gitmeden önce mutlaka rüzgar durumunu öğrenmekte fayda var. Geçen sefer gittiğimizde sahil güvenlik sarı bayrak açmıştı, 1 saat sonra ise kırmızı bayrak ile denize girmeyin işareti verdi. Verdiğimiz para da boşa gitmiş oldu:(  Patara Antik Kenti ve Patara Plajı’nın bulunduğu Patara Örenyeri’ne giriş ücreti 15TL.  Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapılabiliyormuş. Ayrıca Sezlong ve şemsiye başına da 5 tl ücret alınıyor.

Patara Plajı

Kalkan’ın en güzel plajları / Kalkan’da nerede denize girilir?

Kalkan ile ilgili konaklama ve restaurant için Kalkan’ı tercih edeceksin ama orda denize girilmez gibi genel bir algı var. Ben de o kadar çok duymuşum ki daha önceki Akdeniz tatillerim de Kalkan’ı hep pas geçmiştim ama yanılmışım. Kalkan başlı başına dopdolu bir tatil kasabası. İşte karşınızda ise Kalkan’da nerede denize girilir rehberi:

 • Yali Beach Club 
 • Kalamar Beach Club
 • Indigo Beach Club
 • Palm Beach Club
 • Patara Prince Beach Club (En büyüklerinden)
 • Villa Mahal Beach Club :Kalkan’in en meshur otelinin plaji, otelde konaklamayanlar da girebiliyor)

Tum plajlarin girisi sezlong ve semsiye dahil 20 TL.

Yalı Beach

Kaş’ın en güzel plajları / Kaş’ta nerede denize girilir?

 • Hidayet’in Koyu
 • Büyük Çakıl Plajı
 • Küçük Çakıl Plajı
 • Akçagerme Plajı
 • İnceboğaz Plajı
Hidayet’in Koyu

Tatilinin hic kuskusuz en ozel ani; bucketlistimde de yer alan deniz kaplumbagasi ile yuzmek oldu. Hem de artik son kez denize girelim soyle bir bakinalim da cikalim dedigimiz anda karsimiza cikti. O andan itibaren 1-2 saat bizimleydi. Suyun dibinde yemek aradi, yuzdu arada nefes almak icin cikti. Goprom kirilmasaydi suan sizlerle o anlarin videosunu paylasirdim ama kismet sadece mutlulugumun fotografini paylasmakmis Kas’in sualti dunyasini dalis yapmadan nerede deneyimleriz derseniz rotaniz mutlaka hidayet koyunu gostermeli. Binlerce irili ufaklı balık arasında yüzmek inanılmaz zevkli. Ayrica dalis merkezleri de teknelerle bu koya dalis yapmaya geliyorlar

Hadi bakalim, herkese keyifli rengarenk tatiller

Renkli Rotalar’in Akdeniz Sahilleri videosunu ise aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Akdeniz rotasından paylaştığım fotoğraflara İnstagram’da #renklirotalarakdeniz hashtagi ile ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Facebook: Renkli Rotalar

Pinterest: Renkli Rotalar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir