Blog posts

Beyaz Rota Maldivler’de Balayı Rehberi 2 – Tur ve Otel Seçimi

Beyaz Rota Maldivler’de Balayı Rehberi 2 – Tur ve Otel Seçimi

Asya, Maldivler, Yurtdışı

Maldivler ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli konu otel ve tur seçimi o yüzden ayrı bir yazıyı hak ediyordu. Maldivler o kadar özel bir ülke ki bildiğimiz tüm seyahat alışkanlıklarımızı da tersine çeviriyor. İşte karşınızda beyaz rota Maldivler’de balayı rehberi tur ve otel seçimi…

Sadece otel ve uçak bileti alacağım ne kadar farklı olabilir diyorsunuz değil mi valla işin içine girene kadar ben de böyle düşünüyordum.  Araştırmaya başladıkça gördüm ki kesinlikle ve kesinlikle Maldivler’e tursuz gidilmez.  Tur dediysem toplu gezelim görelim turu değil tabii sadece seyatinizi tur şirketleri aracılığı ile ayarlıyorsunuz, böylece daha ucuza geliyor. Otellerle yazışıp Booking gibi sitelerde de karşılaştırınca Maldivler seyahatini en ucuzu getirmenin tek yolunun uygun bir tur şirketi ile anlaşmak olduğunu gördüm. Tabii turunuzu seçmeden önce şu bilgileri kafanızda netleştirmeniz gerekir ki seçim sürecini daha kolay yaşayabilin, yoksa sınırsız alternatif var.

 • Maldivler tatili için bütçeniz ne kadar? 2 kişi için maksimum ne kadar ücret ödeyebilirsiniz?
 • Maldivler tatili için hayalinizde olan hep gitmek istediğiniz otel alternatifleri var mı? Yoksa tur şirketlerinin önerdiği otel alternatifleri arasından mı seçmek istiyorsunuz?
 • Maldivler tatili için olmazsa olmazlarınız var mı?
  • Mesela oda kahvaltı konaklamak ister misiniz? İlla her şey dahil mi olmalı?
  • Su üstünde bungolavlarda mı kalmak istersiniz yoksa bahçe villası konaklaması da sizin için uygun mu?
  • İlla deniz uçağı ile mi adaya varmak istersin yoksa süret teknesi de uygun mu?
  • Ada’nın deniz altı yaşamı nasıl olmalı? Snorkel ile sürekli su altına bakmak mi istiyorsun? Yoksa tedirgin olurum daha az deniz altı yaşamı yani daha az balık mı olmalı diyorsun?
Gün batımı villamızın denizden görünüşü

Ben balayı paramı daha ufukta evlilik yokken, hatta daha Okan bile hayatımda yokken  biriktirmiştim. Aşağı yukarı 20.000 TL vardı, onu da hiç harcamadan faizde tutuyordum. Benim 20.000 TL sürekli yüksek faizde tutulduğundan Maldivler gezisi zamanı geldiğinde 30.000 TL olmuştu bile. Tabii en başından bu parayı dolar yapmayı akıl etseymişim işte o zaman Maldivlerin üstüne bir balayı daha çıkarırmışım neyse kısmet değilmiş diyerek konumuza dönüyorum:)

Önce 13.000 TL si ile  Bali balayımızı organize ettim. Sonra da işte kalan 17.000 TL ile de Maldivler balayımızı her şey dahil planlamamız gerekiyordu. Ben alternatifleri çoğaltmak için tur şirketlerine maksimum 20.000 TL’ye kadar ödeyebiliriz dedim. Bu doğrultuda bana alternatifler ilettiler.

Tabii tur şirketleri öncelikle kendi anlaşma şartlarının daha iyi olduğu ya da daha yüksek komisyon aldıkları otelleri size önermeye çalışacaktır. O yüzden kendi alternatifleriniz de olsa çok iyi olur. Ben bloglardan okuyup, daha önce gidenlere sorup, instagramda fotoğrafını beğendiklerimden inceleyip önce 10-15 otelden oluşan liste çıkardım sonra da olmazsa olmazlarım doğrultusunda eleyip 6 alternatife düşürdüm.

Havuzlu Su Üstü Villası’nda hayallerin gerçek olduğu an

Balayı tatili için en büyük hayalim olduğundan, mutlaka ama mutlaka su üstü bungalovlarda konaklamak istiyordum. Mesela ben her şey dahil olsun istemiyordum ama en azından otelin yarım pansiyon seceneği olmalıydı. Deniz uçağını denemek aşırı istiyordum ama eşimin yükseklik korkusu olduğundan olmazsa olmazım değildi. Adanın deniz altı yaşamı çok iyi olsun istiyordum ama sonsuz maviliği bozacak önümüzde yosun ya da resif alanları da olsun istemiyordum. Burda kendimle çelişiyorum. Bu alanlar olmasa balık ne diye gelsin değil mi:) işte bazen ben de saçmalıyorum:) Eşim yine yavru köpek balıklarından tedirgin olabileceği için mümkünse yavru köpek balıklarının az olmasını umuyorum. Eşime kalsa hiç olmasın ama ben meraklı olduğumdan az olsa da arada ben de görsem deneyimlesem diyorum.

Tabii tur şirketine ve eşime söylemiyorum ama bir de ben fotojenik bir ada olsun istiyorum. Salıncaklar, hamaklar, seffaf kanolar falan hem gözüme güzel gelsin hem güzel fotoğraflar çekeyim hem de tüm aktiviteleri denerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayayım istiyorum.

Tabii istemenin sonu yok. Ben deniz altı restaurantı ya da deniz altı spası olan bir otel de hayal ediyordum ama bu parayla olmuyor cnm hadi başka kapıya dediler:) 1 sene önce evlenmiş olsaydım Dolar nerdeyse yarısıydı valla gidebilirmişim ama neyse kısmet değilmiş.

Maldivler otel seçiminde kritik olan bir husus da oda seçimi. Maldivler de aynı otelde bile odalar arasında büyük fiyat farkları var. Fiyatlandırma şu şekilde oluyor:  en düşük odalar sahil vilları, sonra gün doğumu gören su üstü villaları, sonra gün batımı gören su üstü villaları ve en pahalı odalar havuzlu su üstü vilları bunlar otomatik gün batımı manzaralı da oluyorlar. Fiyatlar da oda tipine göre inanılmaz değişiyor. Sahil villası ile havuzlu su üstü villası arasında 2 kat fiyat farklı olan oteller bile var.

Benim olmazsa olmazım su üstünde konaklamak olmasına rağmen bütçem doğrultusunda çok üst bir otelin sahil villasına param yetebiliyor o yüzden tur şirketleri o alternatifleri de sunmuşlardı ama ben çok kararlıydım oteli düşürürdüm ama su üstü villadan vazgeçemezdim.  Çünkü sabah kalkar kalkmaz suya atlamak su sesi ile uyumak  benim küçüklükten beri hayalimdi. Size de fikir vermesi ve  otel kararı için Maldivlerdeki güzel otellerin listesinin linkini bırakıyorum. 

Havuz’da gün batımını beklerken

Maldivler Oteller

Tüm bu süreçte önce seçimimi 6 otele indirdim ve bu 6 otel için farklı tur şirketlerinden fiyat teklifleri istedim.  Aldığım 2 kişi 4 gece konaklama transferler dahil ama uçak biletleri hariç teklifler pahalıdan ucuza şu şekildeydi:

Gili Lankanfushi Maldives: Su üstünde gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi  4 gece konaklama 6240- 8166 Dolar arasında değişiyordu. Sürat motoru ile transfer dahil.  %30 balayı indirimi ve yarım pansiyon upgrade fiyata yansıtılmıştı. Bu otelin tüm odaları havuzluydu. Bu oteldeki tur şirketleri arasındaki farkı anlamak mümkün değildi, Yaklaşık 2000 dolarlık farkın mantıklı bir açıklaması yoktu. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Huvafen Fushi Maldives:  Su üstünde havuzlu gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi  4 gece konaklama 6015- 6331 Dolar arasında değişiyordu. Sürat motoru ile transfer dahil.  %25 balayı indirimi ve yarım pansiyon upgrade fiyata yansıtılmıştı. Bu otelin tüm odaları havuzluydu. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Per Aquum Niyama: Su üstünde  gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi  4 gece konaklama 5810- 5940 Dolar arasında değişiyordu. Deniz uçağı ile transfer dahil.  %30 balayı indirimi ve yarım pansiyon upgrade fiyata yansıtılmıştı. Bu otelin tüm odaları havuzluydu. Başka bir tur firması %40 erken rezervasyon indirimini yansıttığı diğerleri sadece %25 balayı indirimi yansıttığı için bu kadar fark oluşuyor. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Jumeirah Vittaveli Maldives:  Su üstünde  gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi  4 gece konaklama 5250- 5650 Dolar arasında değişiyordu. Sürat motoru ile transfer dahil.  %30 balayı indirimi ve yarım pansiyon upgrade fiyata yansıtılmıştı. Bu otelin tüm odaları havuzluydu. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Constance Halaveli Maldives:  Su üstünde gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi 4 gece konaklama 5090- 6207 Dolar arasında değişiyordu. %30 balayı indirimi fiyata yansıtılmıştı. Başka bir tur firması %40 erken rezervasyon indirimini yansıttığı diğerleri sadece %30 balayı indirimi yansıttığı için bu kadar fark oluşuyor. Deniz uçağı ile transfer dahildi. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Anantara Dhigu Maldives: Su üstünde gündoğumu villasında yarım pansiyon 2 kişi 4 gece konaklama 3467- 4288 Dolar arasında değişiyordu. Sürat motoru ile transfer dahil.  %30 balayı indirimi ve yarım pansiyon upgrade fiyata yansıtılmıştı.  Bu otelin havuzlu odasını seçtiğimizde ise fiyat bir anda 5000 Doların üzerine çıkıyordu. Gün batımı villası ise en düşük 3750 dolardan başlıyordu. Oteli incelemeniz için linkini bırakıyorum.

Bu banyoya aşık olmuştum.

Maldivler Tur Şirketleri

Bu teklifleri ben hem otelin kendisi ile birebir yazışarak hem de Türkiye’den Maldivler’e tur düzenleyen WTS, Peninsuala, MaldivlerTuru , MaldiveClub  şirketleri ile yazışarak aldım.  Ben genel fiyat aralıklarını yazdım ama mesela tur şirketinin biri çok absürd bir rakam verdiğinde diğerleri bu kadar veriyor deyip indirim istiyordum. Ya da aynı taktiği otelin kendisine yapıyordum. Otelin kendisinin turlardan ucuz verdiği hiç bir otel olmayınca zaten direk otellerle yazışmayı kestim.  Tur şirketlerinde bu durum işe yaradı:) Şu otel için şu kadar fiyat verildi, siz daha düşük verirseniz sizinle ilerlemek istiyorum deyip sürekli fiyat kırdım.

Bu süreçte en mantıklı ve makul önerileri veren ve benimle gerçekten en samimi ilgilenen 2 tur şirketi oldu: WTS ile Peninsuala. Bu 2 şirket arasında seçim yaparken ise en hızlı cevap alabildiğim ve en düşük fiyatlara inen ve indirim yapmasına rağmen bir de üstüne taksit yapan şirket WTS olduğu için ben tercihimi WTS’den yana kullandım.

Mesela benim karar sürecim 2 ayı geçti, her hafta yeni bir soru yeni bir fikirle geldiğim için gerçekten tur şirketlerinin işleri kolay değildi. Benim bitmek bilmeyen sorularıma sabah akşam mesai saati gözetmeksizin her an aynı özveri ile cevap verdiği için WTS’den Barış Bey’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Pazar günü arayıp kafama takıldı odanın suya inen merdivenleri odanın yanına doğru mu yoksa odanın önünden mi iniyor diye bile sormuşluğum var o kadar diyim:) İsteyenlere Barış beyin numarasını da seve seve veririm.

Otelin salıncakları, hamakları, seffaf kanoları derken seçimim netleşti.

Son Karar: Otel Seçimi

Tüm bu fiyatlar ile geldim karar anına:) Gördüğünüz gibi Anantara Dhigu ile diğer oteller arasında inanılmaz bir fiyat farkı vardı. Bu kadar fiyat farkına değecek bir deneyim yaşayacağıma inanmıyordum. Bir yandan da odamız havuzlu olsun istiyordum neden biliyor musunuz? O kadar çok denize giremeyeceksiniz diye korkutmuşlardı ki 🙁 Bir de yağmur korkusu yüzünden en azından havuzda denize bakarak serinleriz diye düşünüyordum. Bir de  yağmur yağınca deniz çamur gibi oluyor diye de beynimi kemirmişlerdi. Bu sebeplerle havuzlu odaya kendimi bir anlamda mecbur hissediyordum. Bu korkularımın neyseki hiç biri gerçek olmadı ama yine de havuzlu oda çok güzel bir deneyimdi o ayrı:)

Eşimin yükseklik korkusu, yine insanların deniz uçağı ile anlattıkları kötü deneyimler ve fiyatı bir anda çok yükseltmesi sebebi ile sebebi sürat teknesi ile gidilen otel de olur dedim.

Sonra sıkılma kısmı ile ilgili o kadar çok kirlilik vardı ki önlem alma gereği hissettim. Anantara Dhigu ile Anantara Veli otelleri tekne ile 5 dakika mesafedeler. Bir otelden rezervasyon yapınca diğer otelin de tüm imkanlarından yararlanabiliyorsun. Ücretsiz 24 saat servis var. Bu da seçimim için artı oldu.

5 dakika’da karşı adaya geliyorduk.

Tabii durmadan tüm otellerin instagram hesaplarını yalayıp yutuyorum tüm aktivitelerini ve sunduğu deneyimleri inceliyorum. Sonra tam karar verme aşamasında  daha önce oteli incelediğim için anantara Dhigu otelinde flash sales promosyonu benim instagram hesabımda sponsorlu çıktı. Hemen tur şirketi ile iletişime geçtim. Havuzlu oda istiyorsan bu promosyon havuzlu odayı kapsamıyor dedi o sırada aklıma hemen şöyle bir fikir geldi ki böylece yine fiyatı istediğim seviyelere çekebilecektim.

4 gece 5 günlük tatilin 2 gününü flash sales promosyonundan %35 indirimle gündoğumu su üstü villasından seçeyim, diğer 2 gününü ise balayı promosyonundan %30 indirimle havuzlu gün batımı villasından seçeyim istedim. Otel önce 2 indirimi birden aynı anda kullandırmak istemedi hem de balayı kısmı 2 güne düşünce balayı olanaklarından yararlanmamızı kabul etmedi.  Otelle uzun yazışmalar sonucunda otel peşin ödememiz şartı ile ikna oldu. Son fiyat taksitsiz 3950 Dolar’a gelmişti.

Bizim ada’dan karşı adanın görünüşü

Benim peşin o kadar parayı verme lüksüm yoktu. Ben de tur şirketi ile uzun yazışmalar ve ikna süreci yaşadım. Önce 3900 dolara düştüler sonra da kredi kartı ile 5 taksit ödememize razı oldular. Böylece; 2 gece havuzlu su üstü gün batımı villasında, 2 gece gün doğumu su üstü  villasında yarım pansiyon konaklayıp o günün kuru ile 13.750 TL ‘ye 5 taksitte ödeyecek şekilde Maldivler balayı tatilimizi ayarlamış olduk.  Male havaalanı ile otel arasında gidiş geliş sürat teknesi transferleri, tüm vergiler ve servis bedelleri bu fiyata dahildi. Balayı çiftlerine ise özel olarak ise;  1 şişe şampanya ve tatlı meyve ikramı, yatağımız ve küvetimizi her gün çiçeklerle süsleme, Spa için 50 dolarlık free kullanım ve dönüşte sürpriz balayı hediyesi veriliyordu. Bunları da tabii ki aldık:)

Bu arada 2 gece için gün doğumu villası ücreti ödememize rağmen bizi ücretsiz gün batımı villasında konaklattılar:) Müsaitlik olsaydı havuzlu villada konaklayacaktık nerdeyse bu da şans oldu:)

Peki, Maldivler de neler mi yaptık? Hiç mi sıkılmadık? Günlerimiz nasıl geçti?  O da bu yazıda:) 

Maldivler ile ilgili doğru bilinen yanlışlar yazımı okumadıysanız sizi bir de bu yazıya ışınlamak isterim 🙂

O zaman sizi daha da gaza getirmek için Maldivler’de balayı tatilimizin kısa videosunu buraya bırakıyorum, keyifli seyirler…

Maldivler’den paylaştığım fotoğraflara Instagram’da #renklirotalarmaldivler hashtagi ile ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Facebook: Renkli Rotalar

Pinterest: Renkli Rotalar

2 Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir