Blog posts

Kızıl Rota Moskova Gezi Rehberi

Kızıl Rota Moskova Gezi Rehberi

Asya, Rusya, Yurtdışı

Rusya federasyonunun başkenti Moskova’yı gezmek için en güzel zaman bence ilkbahar ayları, hele de ilişkiler normale dönmeye başlamış iken, ne kışın Rusya’nın dondurucu soğuğunu çekiyorsunuz ne de yazın sıcak iklimlerde şimdi deniz tatili daha iyi mi olurdu gibi bir derdiniz yok. Kendinizi sadece şehrin masalsı büyüsüne bırakabilirsiniz.

Bu rotamız rengini meşhur mu meşhur kızıl meydanından alıyor. Bu şehre de insanlarına da kızıl renk çok yakışıyor. O zaman kızıl rota Moskova’dan herkese дравствуйте, Zdrastvıte  yani merhaba.

Moskova gezinizde sizi en çok zorlayacak konu sanırım Rusların Kiril alfabesini çözmeye çalışmak olacak çünkü Rusya’nın genelinde neredeyse hiçbir tabelada Latin alfabesini göremeyeceksiniz. Yol sorduğunuzda da ne yazık ki sevgili Rus arkadaşlarımız İngilizce bilmiyor. Bilenler de zaten derdini bile anlatamıyor.

Ben Moskova’ya üniversiteden 3 arkadaşım (1 kız, 2 erkek) ile birlikte gitmiştim. Ne kadar doğru bir karar size bırakıyorum. Bizim erkek arkadaşlardan biri çok güzel bir kız görünce dayanamayıp her seferinde aradığımız yeri direk sormaya çalışıyordu. Genelde anlamadıkları için ahh bir İngilizce bilse diye iç geçirirdi. Bir gün sorduğu kızlardan biri İngilizce biliyor çıktı, sevinçten havalara uçuyor ama kızın tarifi ile biz 2 dakikalık yolu tam 1 saat yürüyerek gitmek zorunda kaldık artık bitap halde ulaştığımız yerin kapanış vaktine de denk gelmez miyiz:( üstüne tüm yalvarmalarımıza rağmen bizi içeri de almadılar. Bu olayın üstüne artık bu arkadaşa Rus kızlarına soru sormayı yasakladık, biz de el mahkum Kiril alfabesini çözmek durumunda kaldık.

Hediyem olan saçma fotoğraf:)

Ülkedeki İngilizcenin durumu şekil A2:) Yine Moskova’da Kızıl meydanda dolaşırken sanırım kırmızı montum ve şapkam ile fazla turist gözüktüğüm için polisler beni durdurup sizinle röportaj yapabilir miyiz dediler? Herkes şok tabii Moskova polisi turistler için ayrı bir departman kurup artık İngilizce öğrenmeye başlamışlar. Bunun haberi için de ulusal kanalda yayınlanacak benim turistik noktaları sorduğum polislerin de İngilizce cevap vermeye çalıştığı bir çekim oldu. Normalde polislerle fotoğraf çektirmek yasakmış. Çekim sonrası ödülüm İngilizce öğrenen polislerle  fotoğraf çektirmek oldu.


Faydalı Bilgiler

Nerede: Kuzey avrasyada, toprakları kuzey asyanın tamamını içine alıp doğu avrupanın büyük bir bölümünü kapsayacak şekildedir.

Önemi: Dünyanın en geniş ülkesidir. Başkenti ise dünyanın en zengin kentlerindendir.

Başkent: Moskova

İklim: Tundra ve nemli karasal iklim

Dil: Rusça

Para Birimi: Rus Rublesi  (1 TRY=23, 39 RUB)

Vize: Yok

Uçuş: Türkiye’den direk uçuş var. Bütçenize göre Rus hava yolları Aeroflot ya da THY, Pegasus vb. tercih edilebilir.

Renk: Kızıl


Moskova gezi rehberimize başlamadan önce İngilizce sorunsalı gibi bu şehir ile ilgili bilinmesi gereken bir nokta da, Moskova’nın dünyanın en pahalı ve en zengin şehirlerinden biri olduğudur ama merak etmeyin turist olarak siz bu pahalılığı hissetmiyorsunuz çünkü her şeyin ultra lüks fiyatlı da en uygun fiyatlı seçeneği de sunuluyor. Kesenize göre seçim yapmak size kalmış.

Arkadaşlarımla ucuz bir tatil yapmak için tırsarak da olsa uçuşumuzu Aeroflot ile gerçekleştirdik. Havalimanından şehre ulaşım için taksi ya da Aeroexpress trenlerini tercih edebilirsiniz. Taksi ücreti tamamen pazarlık gücünüze kalmış. 400 ruble ödeyerek bineceğiniz  Aeroexpress trenleri ise her yarım saatte bir kalkıp 50 dakika da şehre varıyor.

Otel tercihimizi ise çok merkezi bir lokasyonda ucuza kalabilmek için safari hostelden yana kullandık. Tüm ekip 4 kişilik bir odada kaldık ama ranzalı ortamımız çok samimiydi. Çalışanlar ise çok yardımseverdi. Gecelik kişi başı sadece 55 TL verdiğimiz hostele fiyat kalite ulaşım dengesi bakımından memnun kaldığımız için tavsiye edebiliriz.

Not: Dünyada, en çok milyarder de bu şehirde yaşıyor$$$$ Selam olsun buradan zengin koca isterim diyen tüm kızlarımıza:)

Moskova Gezilecek Yerler

Kızıl Meydan: Burası 15 yy’dan beri dünyanın en güzel ve en meşhur meydanlarından birisidir ve Moskova’ya gelen tüm turistlerin de buluşma noktası olmuştur çünkü tüm Moskova gezileri bu meydandan başlıyor. Meydan Kremlin Sarayı, GUM Alışveriş Merkezi, Aziz Vasil katedrali, Devlet Tarih Müzesi ve Lenin Anır Mezarı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Aziz Vasil Katedrali: Kızıl rota moskova’nın en turistik, en çok fotoğraf çektirilen ve en renkli noktasıdır. Soğana benzeyen rengarek kubbeleri ve ilginç mimarisi ile bu ikonik yapı Unesco dünya mirası listesindedir. 1552 yılında Korkunç İvan, Tatarlara karşı aldığı zaferlerin anısına bu katedrali inşa ettirir. Efsaneye göre ise çok beğenilen yapının bir benzeri başka bir yerde yapmaması için Korkunç İvan tarafından katedralin mimarı Barma’nın gözleri dağlanır:( Bugün aynı zamanda müze olarak hizmet veren katedralin içerisini gezmek isterseniz 100 ruble yani 7tl vermeniz gerekiyor.

Aziz Vasil Katedrali

Bolşoy tiyatrosu: 1824 yılından beri opera ve bale gösterilerinin gerçekleştiği Rusya’nın en önemli ve tarihi tiyatrolarından biridir. Aynı zamanda Bolshoi Ballet isimli dünyanın en eski ve en meşhur klasik bale şirketine de ev sahipliği yapmaktadır. Moskova gezinizin olmazsa olmazı, tiyatronun inanılmaz şık ve aristokrat ambiyansında dünyanın en iyi baletlerinin sergilediği bale gösterilerinden birini izlemek olmalıdır. Bale gösterisine sadece 250 ruble verdik,  koltuklarımız üst kısımda olduğu için 50 ruble de dürbüne verdik. TL karşılığı sadece 13 TL olan bu etkinlik hepimiz için inanılmaz bir deneyim oldu. Biz kızlar sanata çok yakınız ama mühendis erkeklerimiz hayatlarında ilk defa bir bale gösterisine gitmiş oldular ve  3 saat boyunca gözlerini ayırmadan hayranlıkla gösteriyi izlediler.

Bolşoy Tiyatrosu
Bolşoy Tiyatrosu iç dekorasyonu

Moskova Metrosu: Aşağıdaki resimlere bakan herkes bu insanların bir sanat galerisinde dolaştığını ve benim yanlış başlığa bu görselleri koyduğumu düşünebilir. İnanılmaz ama gerçek olan  bu insanlar sadece metro ile işlerinden evlerine gitmeye çalışıyorlar. Moskova metrosu, dünyanın en çok yolcu taşıyan, en eski ve en güzel metrosuna ev sahipliği yapıyor bu sebeple de Moskova ziyaretinizde gezilecek noktaların başında, her biri eşsiz sanat eserlerine sahip müze görünümündeki metro istasyonları geliyor.  En güzeli de her istasyonda farklı bir dekorasyon ve sanat akımını görürken aynı zamanda Moskova’daki farklı bir gezelim görelim noktasına da ulaşmış oluyorsunuz. Kısaca şehir içinde ulaşım için mutlaka metro tercih edilmeli. Resmen şehri demir ağlar ile örmüşler. Tek gidiş  40 ruble ama toplu bilet alırsanız çok daha ucuza gelecektir. Metro gece 1’den sonra çalışmadığı için gece gezmelerinden otele dönüşünüzü ya tabanvay ya da taksi ile gerçekleştirmeniz gerekiyor. Taksi ücretleri tamamen pazarlık usülü çalışıyor o yüzden önceden taksici ile fiyat belirlemelisiniz.

Moskova Metrosu
Moskova Metrosu

GUM Alışveriş Merkezi: Kızıl meydanda kremlin sarayının tam karşısında yer alan bu AVM şık mimarisi ve  sergileri alışveriş deneyiminin ötesini sunuyor. Kızıl meydan gezinizde yorulduğunuzda acıktığınızda ya da alışveriş yapmak istediğinizde buraya gelebilirsiniz. Moskovanın en büyük  AVM’si yorgunluğunuzu alacak güzelliktedir.

Gorky Park: Central Park’ın Moskova versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Hava güzelse yarım gününüzü burada geçirip göle karşı kahvaltı yapıp ortak alanlarda güneşlenebilirsiniz. keyifli bir yürüyüş için de birebir. Fotoğraf çekinmek için de birbirinden güzel ortamlar sağlıyor tam da bu sebeple park da çokça rus gelin görebilirsiniz.

Gorky Parkı

Arbat Caddesi: Bizim İstiklal caddesinin Moskova şubesi:) Özellikle hediyelik eşya almak, birbirinden güzel kafelerinde kahvenizi yudumlamak ve farklı konseptlerde tasarlanmış restaurantlarında yemek yemek için ideal bir cadde. O kadar güzel hediyelik eşyalar var ki hele o matruşka bebekler her biri sanat eseri gibi özenle işlenmişler. Her bütçeye uygun hediyelik bulmak mümkün caddenin başındaki dükkanlarda aklınızı yitirip hepsine saldırmayın:) Caddenin aşağılarına ilerledikçe daha uygun fiyatlı seçenekler bulmak mümkün.

Nehir Turu:  Moskova gezimizin en özel anlarından biriydi nehir turu. Kievski Metro istasyonundan çıktıktan sonra sağa dönüp nehire doğru ilerledikten sonra Moskova Nehrinde gezen teknelerin kalktığı iskeleye ulaşıyorsunuz. Yemekli ve yemeksiz olarak uzun ve kısa tur olarak farklı farklı alternatifler sunuluyor. Biz gün batımına tekne de şahit olmak ve akşam yemeği için ayrıca zaman harcayıp bir yere gitmek yerine hem yemek yiyip hem de Moskova’nın en özel yapılarını bir de nehirden görelim istedik. Hele gün batımında ışıklarla bezenmiş yapılar daha da etkileyiciydi. Yemekler ise beklentimiz ile paralel, idare eder kıvamındaydı. 2 saatlik emekli nehir turuna 900 Ruble yaklaşık 60 TL verdik.

Novodeviçi manastırı ve Nazım Hikmet’ın mezarı:  Moskova’ya kadar gitmişken vatan hasreti ile ölen Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmemek onun vatan hasretini gelişimiz ile bir nebze de olsa söndürmemek olmazdı.  Saat 17.00’den sonra asla mezarlığa giriş yapamıyorsunuz, Biz 16:50’de vardık ama kapanmaya az kaldı diye tüm yalvarmalarımıza rağmen içeri alınmadık. Bu sebeple ertesi gün bir daha gelmek zorunda kalmıştık.

Nazım Hikmet’in Mezarı

Bunun haricinde vaktinize göre gitmenizi önerdiğim diğer yerlerin listesi de aşağıdaki gibi:

 • Kurtarıcı isa kilisesi
 • Kolomenskaya parkı
 • State üniversitesi ve kampüs
State Üniversitesi

Rusya’dan  paylaştığım fotoğraflara Instagram’da #renklirotalarrusya hashtagi ile ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Facebook: Renkli Rotalar

Pinterest: Renkli Rotalar

2 Comments

 1. Moskova
  9 Temmuz 2017 at 6:24 pm
  Reply

  Moskova ve Ptersburg Rusya’nın en güzel 2 şehridir. Bende çok tavsiye ediyorum

  • Renkli Rotalar
   2 Şubat 2018 at 5:53 am

   Çok teşekkürler, bence de 2 şehir de çok güzel umarım en kısa zamanda Petersburg’u da görebilirim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir