Blog posts

Renkli Rotalar İçin Para Biriktirme Tüyoları

Renkli Rotalar İçin Para Biriktirme Tüyoları

Renkli Yaşam, Seyahat Tüyoları

Kendi maaşımı kazanıp gezmeye başladığımdan beri bana en çok ”Bu kadar seyahat edecek parayı nerden buluyorsun? ” sorusu soruluyor. Bana soru sormayanlar ise türlü türlü senaryolar yazıyormuş. Arkadaş çevrem ”ya bu kızın babası çok zengindi de biz mi bilmiyorduk” diye konuşuyormuş. İş çevremde  ”bu kız bizimle aynı şirkette çalışıyor ama maaşı bizden farklı heralde” diye konuşuluyormuş. Aileme ise ”Ebru, zengin koca buldu heralde bu kadar gezdiğine göre” diyorlarmış. İşin doğrusu;  Ne babadan ne kocadan zenginim, ne de en yüksek maaşı ben alıyorum. Ben de çoğunuz gibi üniversiteden mezun olup beyaz yaka olarak bir firma da çalışmaya başladım ve maaşım da inanın hepinizinki gibi.

Peki ben nasıl oluyor da bu kadar gezebiliyorum? Cevabı aslında çok basit ama uygulaması biraz sabır istiyor. Evet, düzenli para biriktiriyorum. Seyahat olmak zorunda değil eğer gerçekten kendinizi adadığınız bir hedefiniz var ise bu hedefe ulaşmak için yaptığınız tüm çabalar size zülum değil keyif verecektir. O yüzden ben seyahat etmeyi o kadar seviyorum ki hayatımdaki bazı kalemleri çıkarmak ya da azaltmak bana koymuyor aksine mutlu oluyorum çünkü hayatımdan çıkardığım her konu bana seyahat ve deneyim olarak geri dönüyor.

Hadi o zaman para biriktirmeye başlayalım. Yazının sonunda  bu yolla ne kadar para biriktirdiğimi de yazdım. Rakamın büyüklüğü karşısında şok olacaksınız 🙂

 • Öncelikle  Enpara ya da ING E-turuncu gibi günlük yüksek faiz veren bir e-hesap açmak ile başlayabilirsiniz. Ben maaşımı aldığım gibi bu hesabıma yatırıyorum ve günlük faiz kazanmaya başlıyorum.  Para biriktikçe  kazandığınız günlük faiz tutarı da artıyor. Ne olacak ki günlük faizden demeyin akmasa da damlıyor. Bugün size durduk yere her gün kim 1 TL verir ? Öyle düşünmek lazım 🙂
 • Daha fazla faiz kazanmak ve elimdeki parayı daha uzun süre hesabımda tutmak için mecbur kalmadıkça nakit para kullanmıyorum. Eğer yapacağım alışverişte peşin ödeme de bir avantaj oluyorsa ancak o zaman nakit para ile ödeme yapıyorum.
 • Nakit para kullanmak yerine bedava uçak bileti almamı sağlayacak puan sistemi sunan bir kredi kartı kullanmayı  tercih ediyorum. Ben şuan Garanti Miles Smiles kredi kartı ile mil biriktiriyorum. Gerçekten düzenli mil biriktirebilmek için de ekstra mil veren üye yerlerden mümkün oldukça alışverişlerimi yapmaya çalışıyorum ki daha fazla mil kazanayım yoksa amaç daha fazla satın alma yapmak değil.
 • Kredi kartı borcumu ise her zaman son gününde ödüyorum ki maaşım daha uzun süre faizde kalsın. Asla ama asla kredi kartımı ödememezlik yapmıyorum. Amacımız para kazanmak para kaybetmeyelim değil mi ?

Buraya kadar henüz harcamalarımızı kısmadık, paramızı daha verimli kullandık. Bundan sonraki süreçte ise nasıl daha az harcayabiliriz onun yollarını arayacağız. Mesela, ben kimine göre çok şanslıyım uzunca bir süre ailemle yaşadığım için kira parası vermedim kimine göre ise çok şansızım senelerce Ataşehir’deki işime Bakırköy’den günde 4 saat yol giderek gittim geldim. Bana,neden ev tutmuyorsun ? dediler. Çalışmaya başladığım ilk dönemde kazandığım para değil biriktirmeye 1+1 ev kiralayıp tek başıma yaşamak için bile yetmeyecek kadar azdı. Yol çekmemek için bütün parayı kiraya vermek yerine yol çekip bütün paramı yeni deneyimler yaşayacağım seyahatlerim için vermeyi tercih ettim.

Hayat yaşadığımız anların bir bütünü ve her an aslında bir seçim. Bundan sonra vereceğim tüm tüyolar benim hayattaki tercihlerimi gösteriyor. Siz kendi yaşam tarzınıza göre tercihlerinizi, vazgeçmek istediklerinizi ya da vazgeçemediklerinizi belirleyip bir yol çizebilirsiniz. Tercihlerimiz yaşamımızı belirliyor. Hayatta neyi daha çok istiyorsanız, nasıl daha mutlu olacaksanız kararlarınızı o yönde almalısınız. Tercihleriniz hep hayallerinizden yana olsun, olur mu?

 • Sabahları uyanamayıp servise yetişmek için her gün taksiye para veriyordum. Hatta bazen abartıp akşam da biniyordum .Halbuki 10 dakika erken kalksam yürüsem sabah sporu da olurdu bana, işte bu tercihim ile ayda 200 TL biriktirmeye başladım.
 • Her gün iş yerinde kahvaltı yapacağım diye içinde ne olduğunu bilmediğim yağlı poğacalara sandviçlere dünya parası veriyordum, bir de üstüne kilo alıyordum. Hem sağlıklı hem de tasarruflu bir tercih ile kahvaltımı evden götürmeye başladım. Bu şekilde ayda 80 TL biriktirmeye başladım.
 • Şirkette bedava çay kahve dağıtılmasına rağmen her gün öğle aralarında dışarıya çıkıp orda da durmadan çay kahve içmeye başlamıştık. Sırf bir şey içmeden oturamam ayıp olur diye canım istememesine rağmen para harcıyordum. Sonra karar aldım bu gereksiz harcamayı kestim.  Şirkette yemek olmasına rağmen dışarıda da çok yemeğe gidip ekstra para veriyorduk. Bunun da önüne geçmek için ben şirkette yemeğimi yiyip sonra yine muhabbet için arkadaşlarımın yanına gitmeye başladım. Böylece ayda 150 TL biriktirmeye başladım.
 • En anlamlı tasarrufu ise gereksiz kıyafet almaktan vazgeçerek yaptım. Hayatımdaki boşluğumu sanki kıyafet alarak doldurmak ister gibi hele de ilk zamanlar para kazanmaya başladım diye durmadan kıyafet ayakkabı aksesuar almaya başlamışım. Bir gün bir baktım ben dolaplarıma sığamıyorum ve elimde henüz etiketi sökülmemiş kıyafetler var. Bu kadar insan açken açıktayken ben kendimden utandım ve  ihtiyacımdan fazla hiç bir ürün almayacağım diye karar aldım.  Bu şekilde ayda 300 TL biriktirmeye başladım.
 • En büyük tasarrufu ise dışarıda içki ve yemeği keserek sağladım. Bir haftasonu arkadaşlarla dışarı çıktığınızda harcadığınız parayı düşünsenize, içki içiyorsanız dışarıda içki içmek için ödediğiniz para, dışarıda içki içeceğim diye taksiye vereceğiniz para, küçüçük bir porsiyon için doymadan kalktığınız sofraya verdiğiniz para, sıfır hizmet sağlayan garsona verdiğiniz para, kaç kere arkadaşlarla dışarıda toplanıp ortamın gürültüsünden hiçbir şey konuşamadan döndüğünüzü düşünsenize… İşte buna bir son veriyorum dedim özel günler haricinde dışarıda yeme içmeye para vermiyorum. Arkadaşlarla da dönüşümlü birimizin evinde toplanıyoruz. Bu şekilde ise ayda 500 TL biriktirmeye başladım.
 • Artık para biriktirme kafasına girince baktım her şey güzel gidiyor, sağlam para biriktiyorum o zaman ”standart diye düşündüğüm harcama kalemlerimi daha ucuza çıkarabilir miyim ?” buna bakmaya başladım. Kuaföre verdiğim parayı çok buldum, bakayım var mı ucuzu dedim.  Evimin dibinde dünyanın en temiz, en ucuz kuaförü varmış onu keşfettim. Tüm kuaför harcamalarım yarıya indi. Böyleca ayda 100 TL biriktirmeye başladım. İsteyenlerle kuaförün adresini paylaşabilirim 🙂
 • Tabii maaşımız da hep aynı kalmıyor, zam alıyorsunuz bazen ekstra ödüller yatıyor, prim alıyorsunuz. Aslında  yaşamam için gereken para değişmiyor dedim. Zam alsam da eski maaşımı alıyormuşum gibi yaşamaya devam ettim.  Bu şekilde ilk yıllar ayda 300 TL biriktirmeye başladım. Her yıl artan bir tutarı hiç harcamadan her ay kenara koydum, faiz de işlettim.

Bu şekilde tercihlerimi değiştirerek para kazanmaya başladığım ilk yıllarda bile yıllık 20.000 TL para biriktirmiş oldum ve bu paranın büyük bir bölümü ile seyahat ettim. Eminim siz daha iyisini yapabilirsiniz. Siz de bana hayatınızda nelerden vazgeçip nasıl birikimler yaptığınızı yazarsanız çok mutlu olurum.

Hadi bakalım hayatınızın yönetmeni, senaristi, oyuncusu olmaya var mısınız ?  Var mısınız hayatınızı yeniden şekillendirmeye ? Bakalım siz ne kadar para biriktirip, hangi renkli hayalleriniz için yola koyulacaksınız ?

Fotoğraf: Pinterest

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Facebook: Renkli Rotalar

Pinterest: Renkli Rotalar

 

 

 

 

13 Comments

 1. Şükran onuk
  1 Şubat 2018 at 3:51 pm
  Reply

  Şahane anlatmışsınız . Herkesin yapabileceği şeyleri bunlar ama maalesef yapmayı denemeyip eleştirmek kolay geliyor bir çoğumuza 🙁 benim de en sık aldığım soruların ya da sorulmayın arkamdan konuşulduğuna emin olduğum bir konu idi. Kaleminize sağlık

  • Renkli Rotalar
   2 Şubat 2018 at 5:50 am

   Çok teşekkürler Şükrancım. Aynen ole herkes yapabilir ama yapmayo tercih etmeyip bir de seni şanslı olmak ile suçluyorlar. Halbuki tüm olay tercihleri değiştirmek ile ilgili.

 2. Merve Gürses
  2 Şubat 2018 at 10:54 pm
  Reply

  Tatlışımmm enfes bir yazı olmuş! İsteyen herkese sağlam motivasyon olacağına şüphe yok 🙂

  • Renkli Rotalar
   8 Şubat 2018 at 10:38 am

   Yaaa beğenmene çok sevindim. Umarım motivasyon olur yazım da amacına ulaşır valla.

 3. ilayda
  28 Şubat 2018 at 2:24 pm
  Reply

  Merhaba. Çok güzel ve şeffaf bir yazı olmuş. Benzer seyleri ben de yapıyorum. Kendi önceliklerimi belirliyorum. Ona gore neleri değiştirebileceğime bakıyorum. Cunku aile evinde her şey rahat idi ama evlenince bir çok şey degisti,harcamalar ise katlandı. Durust olmak gerekirse, esim inanmiyordu “kucuk miktarlar” ile para biriktirilebilecegine. Ona gore hayaldi. Her ay büyük miktarlarda para atmak gerekiyordu kenara ki para biriktirilebilsin. Ufak degisiklikler ile başladık ve zamanla nelerin değiştirilebileceğini görünce o da inandı ve artık onun icin de bir yasam bicimi oldu. Sonuc olarak demek istediğim kucuk degisiklikler ile büyük (ve keyifli) sonuclar elde edilebilir. Gezmek icin milyarlar yatırmaya gerek yok 🙂

  • Renkli Rotalar
   28 Şubat 2018 at 5:53 pm

   Evet işte tam da yazmaya çalıştığım buydu:)Yorum olarak yazmana da çok sevindim. Sonuçta hepimizin Türkiye şartlarında kazandığı para belli. Kendi küçük dünyalarımızdan büyük dünyalar yaratmamız gerekiyor. Sizin de emeğinize sağlık. İnsallah tüm hayal ettiğimiz ülkeleri hayal ettiğimiz şekilde görürüz.

 4. Buse
  12 Mayıs 2019 at 10:24 am
  Reply

  Yaa hepsini uygulayacağım, farkında olmadan harcadığım para inanılmazmış, süpersiniz.

  • Renkli Rotalar
   13 Mayıs 2019 at 5:55 am

   Ben de ilk farkettiğimde şok olmuştum. İnanılmaz bir tasarruf sağlıyor. Umarım siz de güzel güzel birikim yapıp renkli rotalara çıkarsınız.

 5. çagri
  12 Temmuz 2019 at 8:35 pm
  Reply

  gerçekten çok faydali oldu dediginiz şekilde uyguluyorum. birikim hesabi açsam olur mu

  • Renkli Rotalar
   10 Eylül 2019 at 2:06 pm

   Tabii olur, günlük faiz veren bankalardan hemen açın bence.

 6. Ebru Bektaşoğlu
  16 Ocak 2020 at 7:31 am
  Reply

  Merhabalar,

  Umut dolu yazınız için size teşekkür ediyorum. Benim de hayatımda fedakarlıkta bulunduğum pek çok konu oldu. Dışarıya daha az çıkmak, evde daha çok yemek yapmak, harcamalarımı kısmak vb. ben de para biriktirmek için bunlara dikkat ediyorum. Bununla birlikte artık ihtiyaçlarımı çoğunlukla ikinci el olarak karşılıyorum. Giymediklerimi satarak ve ihtiyaçlarımı ikinci elden karşılayarak güzel kazançlar, birikimler elde ettim. Tasarruf yaptıkça da bu benim için bir yaşam tarzı haline geldi. Tasarruf etmenin önemini anlattığım blog yazımı izninizle sizinle de paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/tasarruf-etmemizi-neler-zorlastirir

  Keyifli okumalar diliyorum, çok sevgiler. 💚

  • Renkli Rotalar
   28 Ocak 2020 at 5:19 am

   Harikasınız, ben de sizin yazınızı keyifle okuyacağım.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir