Blog posts

Yeşil Rota Bali’de Balayı Rehberi

Yeşil Rota Bali’de Balayı Rehberi

Asya, Endonezya, Yurtdışı

Balayı denince ilk akla gelen yerlerden birisi hiç kuşkusuz tanrılar adası Bali’dir. Özellikle ”Eat Pray Love” filmini izleyip de Bali’de balayı hayalini kurmayan yoktur sanırım. Benim de hayallerimi süsleyen bir gün evlenirsem mutlaka Bali’ye eşimle gitmeliyim dediğim bucket listimin (ölmeden önce yapılacak şeyler) en başında yer alan yerdi. Peki; neden Bali’de balayı bu kadar güzel, neden bu kadar özel ?  Artıları ve eksileri ile bu zamana kadar merak ettiğiniz tüm soruları bu yazıda toparlamaya çalıştım. İşte karşınızda Yeşil rota Bali’de balayı rehberi…

Yeşil Rota Bali’de Balayı Rehberi

Kupu Kupu Barong Resort Honeymoon Villa
Kupu Kupu Barong Resort Honeymoon Villa

Bali tatilinizi planlarken size ilham olacak Bali’nin instagramlık en renkli 40 noktasını da görmek isterseniz sizi buraya alalım.

Kimler balayı için Bali’yi tercih etmeli?

Eğer balayında ben gezmek istemiyorum ben dinlenmek istiyorum diyorsanız Bali size göre değil. Ben düğün stresinden çıktım deli gibi de yoruldum bir otele gidip yatmak istiyorum diyorsanız size göre de değil. Hele ben balayımda mutlaka yüzmek istiyorum denize girmeden yapamam diyorsanız size göre hiç değil. Boşuna o kadar saat uçup kendinizi yormayın. Bizimle birlikte balayına gelen en az 3-4 çift vardı, dönüşte konuştuk neler yaptınız diye otelden dışarı çıkmamışlar. Çıkan da 1 gün sadece fil safariye gidip dönmüş. O kadar paraya o kadar emeğe yazıktır. Yapmayın etmeyin 🙂

Ama ben yeşilin binbir tonuna doyayım, hizmetin en alasını yaşayayım, farklı kültürler göreyim, farklı deneyimler yaşayayım, özel lezzetler tadayım biraz da Bali masajları ile keyfime keyif katayım derseniz hıhh işte Bali tam size göre.

Bali Swing/ Bali Salıncağı

Bali’ye Ulaşım

Bali’ye Türkiye’den ne yazık ki direkt uçuş yok yani mutlaka seçeceğiniz havayoluna göre bir ülkede aktarma yapmak zorundasınız. THY, Emirates, Singapur ve Qatar Hava Yolları’nın aktarmalı uçuşlarını tercih ederseniz ortalama 15-18 saat sürecek yolculuğunuz en rahat şekilde geçecektir.

Biz Singapur Hava Yolları’nı tercih ettik ve  inanılmaz memnun kaldık.  Uçuş öncesi arayıp balayı çifti olduğumuzu ve diz mesafesi en geniş olan koltuklardan rica ettiğimizi ilettik. Uçuşumuza 2-3 gün kala arayıp bize diz mesafesi en geniş yerde check in yaptılar ve uçuşta bize süprizleri olduğunu belirttiler. Aramıza da kimseyi koymamışlar, 3 kişilik koltuklarda 2 kişi yayıldık 🙂 Sayelerinde hem ekonomi sınıfında business rahatlığı yaşadık hem de balayı ruhunu daha uçak yolculuğunda yaşamaya başladık. Bize şampanya ve pasta ikram edildi.

Singapur Havaalanı ise bize resmen hediye verdi 🙂 Size de verebilir. Nasıl mı?

Çoğu kişi bilmiyor ama Singapur Havalanı’na indiğinizde bir güzellik daha var. Uçuşunuzda aktarma için Singapur Changi Havalimanını tercih ederseniz istediğiniz alanda kullanabileceğiniz 20 Singapur Doları tutarında çek kazanıyorsunuz. Çeki aktarma sırasında Terminal 2 ya da 3’ten alabilirsiniz. Giderken ayrı dönerken ayrı bir çek alamıyorsunuz. Biz eşimle 2 çekimizi birleştirip 40 Singapur Doları karşılığında bedava parfüm aldık. Böylece ilk balayı hediyemize de kavuşmuş olduk 🙂

Bali Pirinç Tarlaları

Bali’de balayı kaç gün olmalı?

Bali’de balayı için 1 haftalık süre idealdir. Tabi balayına gelmişim pahalı otellerde konaklayacağım derseniz bütçenize göre bu süreyi azaltabilirsiniz ki biz öyle yaptık. Bu şekilde başka ülkeyi de görme fırsatımız oldu. Ya da ben daha düşük bütçeli otellerde kalırım ama daha uzun uzun geniş geniş gezerim derseniz en az 15 gün gerekir Bali’yi tam anlamıyla gezmek için. Aktarma yapacağınız ülkeyi de balayı programına dahil edebileceğinizi unutmayın. Mesela Singapur aktarmalı gelirseniz ve orda da konaklamak isterseniz en az 2 gün de bu şehirde vakit geçirmeniz gerekir.

Bali’de balayına turla mı gitmeliyiz yoksa kendimiz mi ayarlamalıyız?

Biz karar vermede geç kaldık, uçak biletleri de pahalılandı diye önce tur şirketleri ile görüşüp onlardan fiyat almaya başladık. Tabii ben bir yandan da hayalimdeki oteller için özellikle kendim direk otel ile iletişime geçerek balayı paketi oluşturmalarını istedim. Resmen tur şirketinin sunduğu uçak bileti çok az daha ucuzdu ama otel fiyatları resmen 2 katından fazlaydı. Ayrıca tur şirketi havalimanı transferi, spa, akşam yemeği vb. başlıklar için ekstra para derken otellerin paketinde bu kalemler zaten ücretsizdi. O yüzden kesinlikle ve kesinlike Bali’de balayı programınızı kendiniz ayarlamalısınız.

Hanging Gardens of Bali
Hanging Gardens of Bali

Bali’de Balayı Otelleri

Bali tam bir hizmet odaklı oteller cenneti olduğu için alternatif çok fazla bu sebeple oteller arası rekabet de çok fazla. Bu rekabet ise bize Bali’de yol,su elektrik yerine masaj, havalimanı transferi ve akşam yemeği olarak geri dönüyor:)

Bali’de otelleri ultra lüks, lüks, üstün, ortalama ve düşük hizmet şeklinde sınıflara ayırabiliriz. Balayında olduğumuz için kendimizi biraz şımartabiliriz sanırım. O yüzden ultra lüks ve lüks otel alternatiflerinden bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Ada’da ultra lüks klasmanına giren en popüler otellerden bazıları şöyle : The Oberio, Viceroy, Four Seasons, Hanging Gardens, Bulgari. Bu oteller cidden pahalı ama biri var ki uzun süredir hayallerimi süslüyordu. Bu sebeple bütçemizi de çok sarsmaması için sadece 2 günlüğüne ”Hanging Gardens Of Bali‘de konakladık. İnanılmaz bir deneyimdi. Bu oteller ile ilgili bilmeniz gereken gerçekten herşeyin ekstraya gireceğidir yani bu oteller size paket program sunmaz. Standartlarını asla değiştirmez çünkü çok popülerler ve inanılmaz bir talep var. O yüzden bu otelleri sadece 1-2 günlük özel bir deneyim olarak kabul etmeniz gerekiyor. Biz akşam yemeklerini bu otelde yemedik ya da masajımızı bu otelde tabii ki yaptırmadık, her birine 300 Dolar vermemiz gerekirdi 🙂

 

Hanging Gardens Of Bali
Hanging Gardens Of Bali

Gelelim lüks otel alternatiflerine burda otel isimleri veremeyeceğim çünkü gerçekten çok ama çok fazla alternatif var.  Sadece kendi deneyimimi aktarmak daha doğru olacak.  Mesela biz Bali’yi daha çok yeşil deneyim olarak kodladığımız ve başka bir ülkeye de deniz tatili için gideceğimiz için deniz kenarında bir otelde konaklamayı hiç düşünmedik. O yüzden 2 otelimizi de Ubud civarında ayarladık. Deniz kenarında konaklamak isterseniz  ”Ayana Resort & Spa” otelini önerebilirim. İncelemeniz ve rezervasyon yapmanız için otelin linkini buraya bırakıyorum.

Ubud çevresinde ise şiddetle önereceğim otel ”  Kupu Kupu Barong Villas & Tree Spa by L’Occitane” olacak. Hizmet kalitesine göre fiyat inanılmaz uygundu. Lüks segmentte otellerde oda fiyatında indirim, paket fiyatta indirim ya da balayı paketinize farklı seçenekler ekleme imkanınız olabilir mutlaka oteller ile görüşürken şansınızı zorlayın:) İncelemeniz ve rezervasyon yapmanız için otelin linkini buraya bırakıyorum.

Ben fazlasıyla zorladım sanırım. Bizim paketimizde havalimanı gidiş dönüş transfer, 1,5 saatlik çift masajı, Dünyanın en iyi manzaralı 50 masasından biri seçilmiş özel alanda mum ışığında akşam yemeği, kuş kafesi şeklinde tasarlanmış sonsuz orman manzaralı alanında bize özel romantik kahvaltı, balayı hediyesi,  odamıza şampanya ve balayı pastası ikramı dahildi. Israrcı olup bu maddeleri pakete ekletmesem her biri için 100-150 dolar ekstra para ödememiz gerekirdi. Mesela masaj olduğumuzda ses geldi rahatsız olduk dedik 1,5 saat daha tekrar masaj ikram edildi. Özel havuzun, jakuzin, ikramlar, çicekler ile karşılamaları, manzaran, otelin konumu , otelin pirinç tarlaları muhteşemdi.   O yüzden benim Bali’de koşulsuz önereceğim otel Kupu Kupu’dur.

Kupu Kupu Resort/Romantic Dinner
Kupu Kupu Barong Resort/Romantic Dinner

Bali’de Balayı Bütçesi

Gelelim en önemli konuya. Bütçenizi düşürmek için yapabileceğiniz en önemli şey erkenden karar verip uçak firmalarının kampanya döneminde uçak biletinizi almanız. Dolar’ın da sağı solu belli değil malum. O yüzden en hızlı şekilde karar verip o uçak bileti alınmalı yoksa bizim gibi  hem sona hem de doların en yüksek olduğu döneme kalırsanız 2 kişi ortalama gidiş-dönüş 5000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Erken alırsanız bu tutarı ortalama 3750 TL seviyelerine kadar bile düşürebilirsiniz.

Oteller için ise sınırsız alternatif olduğu için sınırsız da bütçe söz konusu. Biz 2 otelimize toplamda 1080 dolar ücret ödedik.  Kupu kupunun her şey dahil 3 gecelik balayı paketi ile Hanging Gardens’ın hiç bir şey dahil olmayan 2 gece konaklaması aynı fiyata geliyordu 🙂

2017 Temmuz ayında yüksek sezon için 1 haftalık balayına ekstra alışveriş, arabalı rehber, giriş ücretleri, öğle akşam yemekleri, aktiviteler ile birlikte toplamda 12-13 bin TL harcama yaptık.

Bali Blue Point
Bali Blue Point

Bali’de Balayının Olmazsa Olmazları

 • Bali masajı yaptırmadan dönmeyin. Balayında ise eşiniz ile yanyana bu keyfi yaşamak paha biçilemez.
 • Bali’de balayındaysanız mutlaka sonsuz orman manzaralı,  özel havuzlu, çiçeklerle süslenmiş jakuzili bir villa  da bir gece de olsa konaklayın.
 • Balayında Bali’deyseniz mutlaka bir gece size özel Bali geleneklerine göre süslenmiş romantik bir akşam yemeği yemelisiniz.
 • Bali’nin denizaltı yaşamını gözlemlemek için en keyifli ve en kolay etkinlik ” Bali seawalker” mutlaka deneyin. Rengarenk balıklar ile yüzmek inanılmaz güzel.
 • Bali kültürünü deneyimlemek için Ubud sarayında Bali danslarını izlemelisiniz.
 • Maymunlar her yerdeler alışmalısınız 🙂
 • Bali’de her yer tapınak, istediğiniz bir tapınakta evliliğinizi Bali geleneklerine göre kutsayabilirsiniz.
 • Bali’de muhteşem manzaralara karşı sallanmak inanılmaz bir deneyim. Mutlaka ”Bali swing” deneyin.
 • Bali’de mutlaka söforlu arabalar ile gezmelisiniz. Balayında hele böyle bir keyife kim hayır diyebilir?
 • Luwak Coffee ve Fil safarisi her Bali rehberinde yer alır ama bence olmazsa olmaz değil çok daha önemli deneyimler var hem de çok daha ucuza.

  Kupu Kupu Barong Resort/ Romantic Breakfast
  Kupu Kupu Barong Resort/ Romantic Breakfast

Bali Günlük Gezi Programı

Bali balayı yapılabilecek en yeşil, en kültür dolu ve en deneyim dolu ülkelerden birisidir. Size 7 günlük dolu dolu bir  tur programı da hazırladım.  Bölge bölge yakınlığına göre her günün rotasını rehberimle ayarlamıştık. Her günün programı ortalama 10-13 saat sürüyor.  Sabah istediğiniz saatte sizi alıp istediğiniz saatte istediğiniz programda sizi gezdiriyor. Ortalama günlük ücret ise 45-55 Dolar civarında. Biz Bali seyahatimizde ilk soförümüzün son gün bizi satmasıyla 2 rehber değiştirmek zorunda kaldık.  ilk 2 gün Pande bizi gezdirdi son 2 gün ben hastayım gelemiyorum deyip yarı yolda bıraktı. Yerine bir arkadaşını bile gönderme tenezzülünde bile bulunmadı. Sonraki 2 gün ise müsait olmadığı için Pande’ye mecbur kaldığım aslında istediğim Dewa ile  iletişime geçtim. Anında bize yardımcı oldu. O yüzden herkese gönül rahatlığı ile Dewa’yı öneriyorum. Pande’yi bloglardan önerilere göre Dewa’nın alternatifi olarak seçmiştim ama yok yanii. Bana mesaj atarsanız Dewa’nın numarasını da size atarım.

Aşağı yukarı biz de bu programı uyguladık.  Zevkinize ve Bali’de kalacağınız gün sayısına göre bazı günleri programdan çıkarabilir, otelinizde de vakit geçirebilirsiniz. Şahsen biz öyle yaptık size de mutlaka tavsiye ederim. O kadar güzel otellerde konaklayınca o otelleri de sonuna kadar yaşamak gerekiyor. Hele de balayında her gün erken kalmak kimse istemez sanırım 🙂

 • Gün 1
  Taman Ayun Temple
  Ulundanu Bratan
  Puncak Wanagiri
  Twin Lake
 •  Gün 2
  Tegenungan Waterfall
  Monkey Forest
  Elephant Safari
  Tegalalang Rice Teracces
 •  Gün 3
  Satria Agrowisata
  Holispring Water Temple
  Kintamani Volcano View
  Ulundanu Batur
 • Gün 4
  Taman Ujung
  Tirta Gangga
 • Gün 5
  Bali Sea Walker
  Nusa Dua Area
  Padang Padang Beach
  Blue Point
  Uluwatu Temple
  Jimbaran
 • Gün 6
  Seminyak (Potato Head Beach Club vb.)
  Kuta Area (Cafe Organic vb.)
  Ubud Palace
  Ubud Market
 • Gün 7
  Sekumpul Waterfall
  Banjar Hotspring
  Banyumala Waterfall
  Lempuyang

Renkli Rotalar’in Bali balayı videosunu ise aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bali’den paylaştığım fotoğraflara İnstagram’da #renklirotalarbali hashtagi ile ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Bali ile ilgili gezilecek yerlerin ayrıntılarını görmek isterseniz, işte karşınızda Bali’de mutlaka görmeniz gereken instagramlık 40 nokta.

4 Comments

 1. Zehra
  16 Nisan 2019 at 11:01 pm
  Reply

  Merhaba bu otellere ödemeyi nasıl yaptınız yani güvenlik açısından bir korkunuz olmadı mı

  • Renkli Rotalar
   4 Mayıs 2019 at 11:38 am

   Merhabalar, bu oteller Bali’nin tanınmış otelleri olduğu için güvenlik açısından bir korkum olmadı. Kredikartından çekim yapıyorlar. yarısını gitmeden önce diğer yarısını ise vardığımızda çektiler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir