Blog posts

Ege’nin Maldivleri: Kalem Adası Gezi Rehberi

Ege’nin Maldivleri: Kalem Adası Gezi Rehberi

Ege, Yurtiçi

Kalem Adası, Türkiye’nin ilk ve tek ada oteline ev sahipliği yapan özel mülkiyet bir ada.  Sit alanı olduğu için koruma altında olan, zeytin ağaçları arasında biribirinden güzel tarihi eserlere de ev sahipliği yapan mavi ile yeşilin muhteşem uyumunu sunan bir ada burası. Garip Adası ile kardeş, Midilli ile ise komşu bir ada. Hazırsanız işte karşınızda Ege’nin Maldivleri: Kalem Adası gezi rehberi…

Kalem Adası: Garip Adası ile kardeş bir ada

Ada’nın Dikili’ye bakan yüzü değil de Garip adasına bakan tarafı ise işte herkesin anlata anlata bitiremediği muhteşem turkuaz suları burada bulmak mümkün. Sanırım yukarıdaki fotoğraftan da denizin rengi anlaşılıyor. Kalem Adası size gerçekten Maldivlerdeki ıssız ada ortamını, tropikal manzaraları ve turkuaz deniz deneyimini yaşatacak güzellikte Türkiye’deki tek yer.

Kalem Adası’nın Tarihi

 
Dünyaca ünlü tarihçi Strabon, Ege’de Aiolis bölgesinde bulunan Arginussai isimli üç küçük adadan bahseder: Kalem Adası, Garip Adası ve Güvercin Adası. Bu adalar, M.Ö. 406’da Atina ile Sparta arasında geçen ve 270 geminin katıldığı dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etmiş. Kalem Adası civarında yüzlerce geminin battığı savaş, Atina’nın zaferiyle sonuçlanmış. Bölgede M.Ö. 1200 yıllarına kadar dayanan antik yerleşim izlerine rastlanmaktaymış. İlk çağda Aiolis olarak adlandırılan ve M.Ö. 1700’e kadar dayanan bölgede, tarihi yaşatan yerleşimler bulunmaktaymış. Günümüzde Çandarlı olarak bilinen Pitane; Bergama olarak bilinen Pergamon; Yunan adası Midilli olarak bilinen Lesbos; Dikili olarak bilinen Aternus, Helenistik döneminin en görkemli şehirleriymiş.

Kalem Adası Otel Bahçesi

İşte böyle geçmişe sahip adayı 1973 yılında İşadamı Yüksel Dartar satın alıyor ve Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli Oliviera resort’u inşa ediyor.Yaklaşık 40 odalı butik oteli ege havasını yansıtacak şekilde taş binalar, zeytin  palmiye ağaçları ve gerçekten kayıtlı tarihi eserlerle süslüyor.  Botanik bahçeleri ise  ana karadan borularla getirilen suyla besleniyor.

Oliviera Resort Otel Bahçesi

Kalem Adası Ulaşım ve Konaklama

Kalem Ada’sı İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyünün açıklarında bulunuyor. Ada en yakın kara noktasına sadece 450 metre mesafede. Bademli köyüne geldiğinizde tabelalar sizi Oliviera resort otopark alanına kadar eşlik ediyor.

Kalem Adası’nın haritadaki yeri

Kalem Adasına gezmek isteyenler için 2 yol var.  Ya otelde konaklama yapacaksınız o zaman sizi otel zaten tekne ile alıp adaya getiriyor ya da otelin plajından günübirlik belirli bir ücret karşılığında yararlanabiliyorsunuz. O zaman da yine sizi otelin teknesi alıyor, tüm gün keyfinizce takılıyorsunuz. Fiyata sezlong, şemsiye, havlu, içecek ve tekne transferi dahil oluyor.

Kalem Adası Çevresi

Tropikal adalar da olduğu gibi burda da ada’da tek yerleşim Oliviera Resort’a ait. Onun haricinde başka bir yerde kalıp başka bir yerde gezme sansınız yok.  Tekne ile adanın çevresini gezdiğinizde Kalem adasında insaatı başlamış ama terkedilmiş bir otel, 2 adet de özel ev olduğunu göreceksiniz. Akraba tanıdık bulursanız onların evlerinde konaklamak da bir seçenek olabilir tabii:)

Kalem Adası’nın kardeş adası Garip Adası

Otele gelmek istemeyenler ise Bademli ya da Dikili merkezden kalkan günübirlik gezi tekneleri ile ya da Dikili merkezden ayarlayacağınız balıkçı tekneleri ile bu adayı ziyaret edebilirler. Oteli denizden görüp otelin arka bölümünde Garip adasının kıyısında denize girebilirsiniz. Garip adasında balıkçı tekneleri ile anlaşıp sahilde kamp yapanlar da oluyormuş ama Kalem adasında otel harici açık sahil olmadığı için ve sit alanı olduğu için kamp yapımına izin verilmiyor.

Oliviera Resort Deneyimi

Ege rotamızın ilk durağı Kalem Adasıydı. Senelerdir çok okuduğum çok duyduğum için özellikle Oliviera resort oteli çok merak ediyordum. Otelin beğeneni de beğenmeyeni de çoktu. Türkiye’nin Maldivleri denilen tüm noktaları deneyimlemek için Ege rotamıza bu adayı da eklemeyi borç bildim:)

Kalem Adası Denizi

Otel gerçekten çok güzel ve Türkiye’de alışık olmadığımız kalitede de bir hizmet deneyimi sunuyorlar. Otelin otopark alanına varana kadar sürekli iletişim halindeler. Otopark alanında ise direk bir görevli sizi bekliyor. Anında bavullarınız alınıp ücretsiz tekneye yönlendiriliyorsunuz. Arabanız için otopark alanında gölgelik bile düşünmüşler. Döndüğümüzde sıcaktan kaynamış bir arabaya binmemek gerçekten çok güzel bir his.

Tekne ile otele yaklaşınca gördüğüm deniz çok güzeldi ama Türkiye’nin Maldivleri benzetmesini ise çok abartı bulmuştum hele de Suluada, Salda falan varken mümkün değil demiştim. Tekne turu yapınca ise işin rengi değişti çünkü suyun rengi de değişti. Adanın çevresindeki denizin rengi gerçekten Maldivler turkuazını andırıyordu. Adadasınız hayat yavaş akıyor, ortam yemyeşil huzurlu gerçekten dinleniyorsunuz. Otelin hizmeti ise bir o kadar hızlıydı. Hizmet ile ilgili o kadar kötü yorum almıştım ki gerçekten çok şaşırdım. 5 dakikadan daha uzun servis beklemedik. Tüm personel çok ilgili ve güleçti.

Akşam Yemeği Mezeler

Otel yarım pansiyon hizmet veriyor ve alakart servis yapıyor. Tam da bu sebeple hizmet çok kritik. Akşam yemeğinde menüden istediklerini seçiyorsun ve 5 dakika da masanda sıcak sıcak seni bekliyor. Su dahil ama akşam yemeğinde içecekler ekstra otelde. Akşam yemeği lezzetli ve aşırı doyurucuydu. Çorba, 3 çeşit meze, 2 çeşit ara sıcak, salata, ana  yemek ve tatlı geliyor.  Kahvaltı için de aynı durum geçerli.  Serpme kahvaltı sizin masanıza getiriliyor. İstediğiniz bir şey olursa her zaman ikram ediliyor. Çay ve su sınırsız. Ayrıca istediğiniz omlet, menemen vb. sıcaklar da yine özel olarak getiriliyor.

En merak edilen konu da evet  otel çocuk kabul ediyor ama otelin az odası olduğu için gürültü, kalabalık ve yüksek müzik asla yok. Çocuk sesi de hiç duymadık.

Peki gelelim en merak edilen konu olan bütçeye. Evet otelin fiyatı birazcık pahalı. Biz uzun pazarlıklar sonucu 910 TL ödedik. Yarım pansiyon olması ve hizmetin çok iyi olması ve ada oteli olduğu da düşünülürse biz parayı fazla bulmadık. Balayı için çok farklı oda tipleri de mevcut, tabi onların fiyatları çok daha yüksek. O yüzden özellikle yıldönümü, doğum günü ve balayı vb. kutlamalarınızda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kalem Adası Akşam Yemeği

Kalem Adası Aktiviteler

Kalem Adasında gününüz nasıl geçer derseniz? Ada’nın denizi çok güzel. Hamaklar,birbirinden keyifli kitap okuma köşeleri var. Zeytin ağaçları ve palmiyeler arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Denizin üzerinde masaj alabiliyorsunuz. Spası da başarılıymış ama biz denemedik. Dalış yapabilirsiniz, bu bölgenin denizaltı yaşamı da çok iyi, eğitmenler de çok başarılı. Tekne ile çevre koyları gezebilirsiniz. Biz sabah erkenden çevre koylara henüz tekneler yanaşmadan otelden açıldık. Birbirinden keyifli koylarda turkuaz denizlerde yüzdük. O yüzden bu turu kesinlikle öneriyorum. İlk fiyat 450 TL idi ama 250 Tl’ye uzun pazarlıklarla indirdik. Aynı turu balıkçı teknesi ile Bademli’den yapsak da yine 150 TL verecektik. Hem zaman kaybı hem de konforsuz bir yolculuk olacaktı o yüzden mutlaka öneriyorum.

Kalem Adası Aktiviteler

Garip Adası

Kalem Adasına kadar gelmişken üzerinde henüz hiç bir yerleşim olmayan muhteşem turkuaz suları paylaştığı kardeş ada Garip Adasını da ziyaret etmeyi unutmayın. Garip Adasını devlet zamanında birilerine satmak istemiş ama bir türlü bu adayı isteyen olmamış. Her seferinde alacaklılar bu adayı almanın gereksiz olduğunu düşünüp vazgeçmiş. Bedava vermek istemişler onda da talep olmayınca adanın ismi Garip adası olmuş. Şuan adada bir tek balıkçı kulübesi var. Ondan başka kimse yok. Garip gibi kalmış adacık yani. Garip adasının sahili aslında Kalem adasından da daha güzel daha turkuaz. . Yakında orda da otel açılma ihtimali varmış o yüzden acele edin.

Biz otelden ayarladığımız tekne turu ile bu güzel adayı ziyaret ettik. Ada’nın sahiline günlük tekneler de uğruyor ve adı akvaryum koyu olarak geçiyor. Otelde konaklamasanız da mutlaka Bademli’den kalkan bir tekne ile Kalem Adası ve Garip Adası’nı gezip o muhteşem sularda yüzmeden dönmeyin.

Otelin ücretsiz teknesi ile Bademli’ye dönüş

Kalem Ada’sından paylaştığım fotoğraflara Instagram’da #renklirotalarege  hashtaglerinden  ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Facebook: Renkli Rotalar

Pinterest: Renkli Rotalar

1 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir