Blog posts

Neden Renkli Bu Rotalar?

Neden Renkli Bu Rotalar?

Renkli Yaşam

Renkli Rotalar, dünyayı renklerle resmeden bir kızın keşif yolculuğu.

Her rota, sizi bambaşka diyarlara götürüp farklı kültürlerle yeni insanlarla tanıştırıyor. Her yeni keşifte aslında içimizdeki başka bir rengi tanımıyor muyuz ?

Mesela turuncunun enerjisinde; Tayland’daki budist bir keşişin üstündeki huzurlu duruşu, Bodrum mandalinasının tadı, turuncu saçlı bir kızın güzelliği, dünyanın her yerinde güneşin batışının turuncu romantizmini bulabilirsiniz.

Örneğin mor, en sevdiğim renklerden birisidir. Mor deyince burnuma mis gibi kokuları eşliğinde uçsuz bucaksız lavanta tarlaları geliyor. Provence’da yaşadığım anılar bir romantik aşk filmi gibi gözümde sürekli canlanıyor.

Ya da mor sümbülleri düşünsenize… Sizce de baharın gelişinin en önemli göstergeleri bir anda tüm sokakları kokuları ile kaplayan sümbüller değil midir ?

Mavinin derinliği ise benim için denizdir. Masmavi sular, kulaç atarken yaşadığımız serin mi serin mutluluk anlarını hatırlatır. Denizin derinliğine inat, mavi göğün sonsuzluğu  hayallerimize yakınlaştırmıyor mu bizleri ?

İşte bu yüzden her ülkenin ya da her şehrin bir rengi vardır. Renkli Rotalar da sizleri farklı farklı diyarlara götürüp her keşifte farklı bir rengi sizlere hissettirecek. Gezeceğiz, keşfedeceğiz, deneyeceğiz, yiyeceğiz, içeceğiz, hissedeceğiz ve seveceğiz. Tüm bu serüvende bir anda kendinizi hem faklı bir ülkede hem de oranın sizin içinizdeki renk yansımalarını bulacaksınız. Bakalım siz hangi renkleri kendinize yakın hissedeceksiniz ? Hangi renkleri keşfetmek için yola koyulacaksınız ? Belki de sizin koyduğunuz renkler ya da bulduğunuz rotalar bana ilham olur.

Bugüne kadar 4 kıtada 35 ülke, 200’den fazla şehir gezdim ama bu yolculuklar  bana dokunduğu kadar başkalarının hayatlarına da dokunsun istiyoruz. Sizlere ilham olabilirsem ne mutlu bana, bu blog amacına ulaşacak ama hayatını renksiz yaşayan milyonlarca çocuk var. Düşünsenize, henüz köyünden dışarı adım atmamış kendi ülkemizde kaç cocuk vardır ? İşte bu cocuklara dünyanın renklerini gösterip onların ufuklarını açabilirsem, onlar da büyük hayaller kurmaya başlayabilirler. Bu hayalleri gerçekleştirmek için çok çalışabilirler. Bu sayede kendi köylerini, şehirlerini ya da ülkelerini değiştirebilirler. Bir çocuk gelişir, dünya değişir.

Bu yolculukta en büyük hayalim, Türkiye’de köyünden bile dışarı çıkmamış çocuklara dünyanın renklerini göstermek.

Kendi gökkuşağınızı keşfetmeniz dileğiyle…

Rengarenk hayaller…

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir