Blog posts

Turkuaz Rotalar: Türkiye’nin Maldivleri Listesi

Turkuaz Rotalar: Türkiye’nin Maldivleri Listesi

Renkli Listeler

Maldivler demek,  turkuaz sular bembeyaz kumlar demek. Maldivler benim için rüyanın gerçek olduğu yer, dünyadaki cennetin adı, o yüzden yeri de çok ayrı. Döviz almış başını gidiyor baktım daha Maldivler’i sadece rüyamda görürüm o zaman dedim ben de cennet ülkemde Maldivler’in benzerini bulurum. İşte bu düşünceyle başladım Türkiye’de Maldivler denilen yerleri aramaya taramaya. Sadece aramakla da kalmadım hepsini deneyimledim. Bu yerlerin hepsi sizi Maldivler’in büyülü dünyasına götüren Türkiye’nin en güzel en turkuaz sularının olduğu yerler. Hazırsanız işte karşınızda Türkiye’nin Maldivleri Listesi….

Türkiye’nin Maldivleri Listesi

Başlamadan buralara neden Maldivler benzetmesi yapılmış derseniz; bu bölgelerdeki denizin cam gibi turkuaz renkte olması, kumunun beyaz olması ve daha sakin olmaları ile benzetilmiş ama Maldivler’e benzetilince bu kadar popüler olup sakin kalamayacağını hesap edilmemiş sanırım. Şu an bu rotalarda özellikle Euro ve Dolar kurlarının artmasıyla birlikte resmen patlama yaşanıyor. Tüm kalabalıklığına rağmen eşşiz bir turkuaz deniz deneyimi yaşamak istiyorsanız bu yaz bu rotaları listenize almalısınız.  Ben listedeki tüm noktaları gördüğüm için gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu sular gerçekten çok özel, çok güzel.

1) Salda Gölü, Burdur

Listemize en popüler nokta ile başlayalım. Burası Dünya’da Mars özelliği gösteren 2 yerden biri ve dahası Türkiye’nin en derin, en temiz ve en berrak gölü. Akdeniz’de göller bölgesi içinde,  Burdur’un Yeşilova ilçesine 4 km uzaklıkta ormanlarla çevrili muhteşem bir doğanın ortasında yer alıyor. 1989 yılından beri doğal sit alanı olan gölde birden fazla plaj bulunmaktadır. Özellikle suyun temizliği, turkuaz rengi ve kumun beyaz rengi ile Türkiye’nin Maldivleri benzetmesini fazlasıyla haketmektedir. Mutlaka bu gozlerinizi kamastiran masmavi sularda yuzmelisiniz. Kumsalı güneşin en tepede olduğu zamanda bile kesinlikle insanin ayaklarini yakmiyor, şifa niyetine bu gölün kenarında yalin ayak yurumelisiniz.  Göle girdiginizde ise kadife bir hali serilmis de siz o halıdan yürüyen gölün davetlileri gibi hissediyorsunuz, gerçekten çok eşşiz bir histi. Daha da güzeli, o pamuk gibi kumdan alip suratiniza peeling yaptiginizda yüzünüz de pamuk gibi oluyor. Neden mi? Gölün içerisinde bulunan magnezyum, soda ve kil sayesinde. Bilim adamlarınca göl suyunun birçok cilt hastalığına özellikle de sivilcelere iyi geldiği ispatlanmış. Tam da bu sebeple  gölün dibinden kova kova evlerine kil taşıyan insanlar görürseniz şaşırmayın. Siz de göl kenarında oluşmuş kil havuzlarına kendinizi atın mutlaka çamurlara bulanın.

185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin, dünyanın ise üçüncü en derin gölü  o yüzden yüzerken aman çok açılmayın su bir anda aşırı derinleşip tehlikeli bir hal alabiliyormuş.
Burası Dünyadaki mars özelliği gösteren 2 yerden biri. Göldeki magnezyum yüklü kayaların aynısından Mars’ta da varmış. Mars’ta 1 gece geçirmek çok keyifli olmaz mı? İmkanınız varsa burada 1 gece kamp yapabilirsiniz. Özellikle haftasonu yöre halkı da serinlemek için Salda gölünün plajlarına akın ettiğinden gezinizi haftaiçine getirirseniz çok daha keyifli geçecektir.

Temmuz ayı demek, lavanta mevsimi demek. Eğer Temmuz ayında Salda gölü’ne kadar giderseniz yaklaşık 2 saatlik mesafedeki  Lavanta diyarı Kuyucak köyüne uğrayıp lavanta tarlaları arasında mis gibi kokular eşliğinde gezmeyi ve lavanta dondurması yemeyi unutmayın.

Salda Gölü

2) Suluada, Adrasan – Antalya

Salda’dan sonra instagram dünyasının diğer patlayan yıldızı ise kesinlikle Suluada. Adrasan ile Gelidonya Burnu arasında kıyıdan yaklaşık 1.5- 2 kilometre uzaklıkta bulunan adaya ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanıyor. Tamamen doğal bakir bir ada olan Suluada’nın üzerinde herhangi bir yerleşim yeri ya da tesis yok. Ada’da 2 tane sahil var. 2 plaj da bembeyaz kumsala turkuaz bir denize sahip böyle olunca Maldivler yakıştırması gerçekten kaçınılmaz.

Adanın ismi ise adada bulunan tatlısu kaynağından geliyor ve bu kaynak suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Çok uzun yıllardır balıkçılar tatlısu ihtyacını bu koydan karşılarlamışlar. Geziniz sırasında bu sudan içmeden dönmeyin sakın gerçekten çok lezzetliydi. Adanın çevresinde ise çok sayıda sualtı mağaraları var. Tekne turlarında bu mağaraları da görme sansınız oluyor. Özellikle ışığın yansımaları ve suyun bu ortamda oluşturduğu renkler muazzamdı. Doğal resif bölgesi olan ada biyoçeşitlilik açısından oldukça zengin. Sulu Ada’nın kaya yapısında kalsiyum karbonat bulunduğundan ve  kumun içinde yaşayan foraminifera adlı mikroorganizmalar kuma beyaz rengi veriyormuş. Gerçekten bu doğal yaşam alanının bu güzelliğin bizim korumamıza ihtiyacı var.

Bahar ve yaz aylarında  her gün Adrasan’dan Suluada’ya günlük tekneler kalkmaktadır. Biz Adrasan Yusuf kaptan ile gidip çok da memnun kalmıştık. 2018 yılında öğle yemeği dahil turlar kişi başı 70 TL’ye düzenleniyor. Ne yazık ki Temmuz- Ağustos aylarında tekne kalabalıklığından ada da yüzmek için yer bile kalmıyor. O yüzden Haziran ve Eylül ayları nispeten daha sakin ve keyifli olacaktır. Umarım Adrasan belediyesi burdaki doğayı korumak için adaya her gün gidecek tekne sayısını kontrol eder de bu cennet tüm kuşaklara bozulmadan geçer.

Suluada

3) Sedir Adası, Marmaris – Muğla

Sedir Adası, Türkiye’nin en özel  ve en çok korunan plajına sahip hatta o kadar koruma altındaki bu plaja terlik ve havlu ile girmeniz yasak. Duş almadan da adadan ayrılmanız yasak:) Neden derseniz?  Çünkü bu plajda dünyada sadece 2 yerde olduğu bilinen çok özel altın kumlar var. Bu özel kum ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyormuş. Düşünsenize bir benzeri Kızıldeniz’de diğeri ise Sedir Adasında bu kumların. Bu özel kum denizle buluştuğunda ise işte Maldivler’i aratmayacak güzellikle muhteşem turkuaz renk oluşuyor.

Sedir Adası’nın diğer ismi ise Kleopatra Adası çünkü efsaneye göre Kleopatra bu adada denize girmek istemiş ve Antonius onun serefine Mısır’dan gemilerle bu altın sarısı kumları getirmiş ve beraber  bu plajda yüzmüşler. Ada’da aynı zaman da Roma dönemine ait Cedrae antik kenti’nin kalıntıları da bulunuyor. Antik tiyatro ve agora görülmeye değer.

Ada’ya Marmaris’in 20 km mesafedeki Çamlı köyünde yer alan iskeleden kişi başı 15 TL ödeyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaris ve Akyaka’dan kalkan günlük tur tekneleri de mutlaka adaya uğruyor. Ada, Anıtlar yüksek kurulunun koruması altında olduğundan Müze Kart geçerli. Müze Kartınız yoksa 10 TL karşılığında adaya giriş yapabilirsiniz.

Sedir Adası

4) Bademli, Dikili – İzmir

Geldik listenin en az duyulmuş turkuaz cennetlerini tanıtmaya. Bademli, Dikili’ye 10 km mesafede bozulmamış doğası ile bir zeytin köyü. Resmen Ege’nin gizli cenneti ve açık ara Ege’nin en güzel denize sahip bölgesi aynı zamanda. Bu bölgenin denizi o kadar berrak ki cam gibi akvaryum gibi. Bembeyaz kumsallarla o cam gibi deniz birleşince de yine Maldivler görsellerinden alışık olduğumuz o turkuaz renk ortaya çıkıyor. Zeytin ağaçlarının yeşili ise muhteşem manzaraya fon oluşturuyor.

Bademli köyünde çok sayıda koy var ama Fame Plajı, Pisa Plajı,  Akvaryum Plajı, Hanım’ın Koyu, Killik Koyu, Zindancık, Ilıca ve Hayıtlı koyları o tropik ada deneyimi yaşatacak turkuaz denize sahip.

Özellikle Alaçatı Çeşme’nin kalabalığından ve pahalılığından sıkıldıysanız Dikili-Bademli sahilleri tam da size göre. Öğleden sonra havanın durumuna göre denizin dalgalanabileceği ve koylara ulaşımın zor olduğu unutulmamalı.

Fame Plajı- Bademli

5) Kalem Adası, Dikili – İzmir

Kalem Adası, Türkiye’nin ilk ve tek ada oteline ev sahipliği yapan özel mülkiyet bir ada.  Sit alanı olduğu için koruma altında olan, zeytin ağaçları arasında biribirinden güzel tarihi eserlere de ev sahipliği yapan mavi ile yeşilin muhteşem uyumunu sunan bir ada burası. Ada’nın Dikili’ye bakan yüzü değil de Garip adasına bakan tarafı ise işte muhteşem turkuaz suları burada bulmak mümkün. Kalem Adası size gerçekten Maldivlerdeki ıssız ada ortamını, tropikal manzaraları ve turkuaz deniz deneyimini yaşatacak güzellikte Türkiye’deki tek yer.   Otelde konaklamayanlar Bademli ya da Dikili merkezden kalkan günübirlik gezi tekneleri ile  ya da Dikili merkezden ayarlayacağınız balıkçı tekneleri ile bu adayı ziyaret edebilirler. Kalem Adasına kadar gelmişken üzerinde henüz hiç bir yerleşim olmayan muhteşem turkuaz suları paylaştığı kardeş ada Garip Adasını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Kalem Adası

Türkiye’nin Maldivleri’nden paylaştığım fotoğraflara Instagram’da #renklirotalarege  ve #renklirotalarakdeniz hashtaglerinden  ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

 

1 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir