Blog posts

Evlilik sonrası yurtdışına çıkacak kadınlar için zorunlu işlemler

Evlilik sonrası yurtdışına çıkacak kadınlar için zorunlu işlemler

Renkli Rotalar Düğün Süreci, Renkli Yaşam, Seyahat Tüyoları

Öncelikle Evlilik sonrası yurtdışına çıkacak kadınlar için zorunlu işlemler yazısını okuyorsanız ya evlendiniz ya da evlenmek üzeresiniz valla doğru insan ile olunca evlilik çok güzel o yüzden sizi çok ama çok tebrik ediyorum. Mutluluğunuz daim olsun insallah….

Gelelim biz kadınlar için evlilik sonrası gereken zorunlu yasal işlemlere… Resmen kadınları evlilikten soğutacak işlemler ne yazık ki bunlar ve bir yerden başlamayınca insanın çok yapmak da istemediği süreçler aynı zamanda.

Biz de 2017 Temmuz ayında evlendik.

Nikah zamanı bir karar vermeniz gerekiyor. Ya eşinizin soyadını direk alacaksınız ya da  kendi soyadınız ile birlikte eşiniz soyadını kullanabilirsiniz. Ben açıkcası soyadımdan komple vazgeçmeyi gururuma yediremedim. Kurumsal hayatta çalışıyorum ve senelerdir sonuçta tanındığım ismimin yok olmasını istemedim.  Bir de soyadınız değiştiğinde şirket mailiniz de değişiyor. Bu sebeple mailleşme de sıkıntı oluyor. Tüm bu sebeplerle 2 ismi olan ben , 2 soyadımı da kullanmaya karar verdim. Şuan 4 isimle geziyorum:)

Ben sandım ki soyadımı değiştirmediğim için daha az yasal işlemle uğraşacağım ama oyle olmadı.  Benim çilem nikahımızı eşimin memleketi Eskişehir’de kıyma kararımız ile başladı. İstanbul’da ikematgahımızın olduğu evlendirme dairesinden başvurumuzu yapıp belgelerimizi Eşkişehir’deki evlendirme dairesine iletilmesini istedik. Ekstra istenen belgeleri de eşimin Eşkişehirde yaşayan kuzeni aracılığı ile hallettik. Kendi soyadımı kullanmak istediğime dair dilekçe de hazırlamama rağmen yine de benim düğün tarihimize kadar bizzat Eşkişehirdeki evlendirme dairesine gidip imza atmam gerekiyormuş. Bu konu da aklınızda olsun. Eskişehire gidip imzaları hallettik, kınası nikahı düğünü derken geldi balayı..

Evlendikten sonra hemen pasaport değiştirmeniz gerekmiyor:)

1 Temmuz’da evlendik, 9 Temmuz ‘da düğünümüz oldu. 10 Temmuz’da ise ilk balayımıza Bali’ye gittik. Burda zaten benim kimliğim eski, pasaportum eski, biletimdeki  isim eski o yüzden hiç kimse bize bir şey sormadı. Biz yanımızda evlilik cüzdanı bile taşımadan Bali’ye uçtuk.

İyi haber evlendikten sonra eski pasaportunuz ile gönül rahatlığı ile balayına gidebilirsiniz:) 

Sonra nikah tarihinin üzerinden  yaklaşık 4 ay sonra 2. balayımız Maldivler’e uçarken de hala benim kimliğim eski, pasaportum eski, biletimdeki  isim eski o yüzden yine hiç kimse bize bir şey sormadı. Biz yanımızda evlilik cüzdanı bile taşımadan Maldivler’e de uçtuk.

Burada kritik olan nokta; pasaport, kimlik ve bilet de yazan isimlerin birebir aynı olması. Zaten güvenlik de tüm belgelerin birbiri ile tutarlı olup olmadığına bakıyor.

NOT: Biz bu şekilde uçtuk ama pasaport kontrolündeki kişi sizin tüm sicilinizi gördüğü için aslında sizin yeni soyadınızı da görüyor. O yüzden evlilik cüzdanınızı görmeden uçmanıza izin vermeyebilirmiş. Kontroldeki polisin insafına kalmış durumdasınız.  Biz de bunu sonradan öğrendik O yüzden riske gerek yok siz mutlaka evlilik cüzdanınızı tüm yenilemelerinizi yapana kadar yanınızda taşıyın lütfen.

Bu sırada hala ben eski soyadım ile önümüzdeki dönemler için indirimli bilet kampanyalarından uçak bileti alıyorum. Hepsinde eski soyadımı yazmaya devam ediyorum. Bu güllül gülistanlık hayat taaa ki nüfus cüzdanımı değiştirene kadar sürdü.

Normalde yasa da evlendikten sonra 1 ay içerisinde kimlik kartını yenilemenin zorunlu olduğu yazıyor. Hatta çoğu yerde uzun süre geciktirdiğinde cezai işlem yapıldığı da yazıyor. 2 senelik evli olup hala eski kimlik ile gezen arkadaşlarım da var ama bu işler biraz şans işi ben riske girmemek için Maldivler dönüşünde kimliğimi yenilemek için başvurdum.

Kimlik Yenileme

 • Kimlik yenileme işlemleri için önce en yakın nüfus müdürlüğünden randevu alıyorsunuz.  (Biz doğalgaz açtırırken sansımızı deneyip nüfus müdürlüğüne de uğradığımız için randevusuz gitmiştik. Saat erken olduğu için sanırım 10 dakika maksimum sıra bekleyip tüm işlemlerimizi yaptırdık.)
 • Kimlik randevusu alacağınız sayfanın linki de bu şekilde.
 • 2018 yılı için yeni kimlik ücreti 18,50 TL, yenileme için de aynı ücret geçerli.
 • İki adet fotoğraf ve eski kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.
 • Bazı yerlerde evlilik cüzdanı da gerekli diyor ama bizden istemediler. Biz zaten sistemden görüyoruz dediler ama ne olur olmaz yine de evlilik cüzdanınız da yanınızda olsun.
 • Yeni kimliğiniz 1 hafta içinde belirttiğiniz adrese kargolanıyor.
Bali’de balayımız

Pasaport Yenileme

Kimliğimi yeniledikten sonra rahat rahat takılıyordum. Pasaportumun 2022’ye kadar süresi vardı. Ayrıca pasaportumun içinde yine 2022 ‘ye kadar geçerliliği olan Amerika vizem ve  7-8 tane de eski schengen vizem vardı. O yüzden pasaportumu değiştirmek gibi bir düşüncem yoktu.

Pasaportumda da eski soyadım yazdığı için ben hala sadece eski soyadım ile bilet almaya devam ediyordum. Biletlerimden bir tanesi Almanya uçuşuydu ve benim de schengen vizemin süresi dolduğu için schengen vizesine başvurmam gerekince işin rengi değişti.

Bu konuda ülkeden ülkeye çok değişiklik var. Pasaportunda kızlık soyadı olan kadınların vize başvurularını bazı ülkeler evlilik cüzdanı ile kabul ederken (mesela Amerika ), bazı ülkeler ise kabul etmiyor (mesela  Almanya). Bu nedenle eğer eski pasaportunuzla vize başvurusu yapacaksanız önceden mutlaka konsolosluğu arayıp teyit etmelisiniz. Almanya vizesi için başvuracağım zaman ben başvuru evrakları listesinde gördüm de uyandım. Kalın harflerle ”evlilik nedeniyle soyadı değişikliği olanların eski pasaportu kesinlikle kabul edilmiyor, mutlaka yenilenmeli” yazıyordu.

O yüzden sıra geldi pasaport yenileme sürecine;

 • 2 Nisan 2018 ‘den itibaren geçerli yeni uygulama ile birlikte artık pasaport randevuları Nüfus Müdürlükleri üzerinden alınıyor.  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemi üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.
 • Pasaport randevusu alacağınız sayfa linki de bu şekilde.
 • Pasaport yenileme için sadece defter bedeli alınıyor. 2018 yılında defter bedeli ücreti 108 TL.
 • Değiştirdiğiniz yeni kimliğinizin aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf  ve pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont yanınızda olması gerekiyor.
 • Yeni pasaportunuz  ortalama 1 hafta içinde belirttiğiniz adrese kargolanıyor.

Eski pasaportunuzda geçerli vizeniz var ise o pasaportunuzu da saklamaya devam. Mesela benim Amerika vizem olduğu için 2 pasaportum ile birlikte uçuş yapabileceğim. Yani geçerli vizeleriniz hala geçerli kalmaya devam ediyor.

Maldivler balayımız

Üyelik Hesaplarını Yenileme Güncelleme

Kimliği ve pasaportu yeniledikten sonra geldi sıra ücretsiz yapabileceğiniz işlemlere. THY Miles smiles ve Pegasus Plus gibi uçak firmalarının yolcu programlarına benim gibi üyeyseniz bu üyeliğinizi de mutlaka yenilemeniz gerekiyor. Aksi takdirde yeni soyadınız ile yaptığınız uçuşlarınızdan puan ya da mil kazanamazsınız. Üyelik hesaplarını yenilemek için firmaların web siteleri üzerinden geri bildirim formu dolduruyorsunuz. Bu formda mutlaka yeni kimliğinizin ve evlilik cüzdanınızın fotoğrafını yüklemeniz gerekiyor.  1 hafta içinde sistemde üyeliğinizin güncellendiğini görebilirsiniz, size mail yolu ile de dönüş yapacaklardır.

THY için bu link üzerinden geribildirim formu doldurabilirsiniz. 

Pegasus için bu link üzerinden geribildirim formu doldurabilirsiniz.

Uçak Bileti İsimlerini Yenileme

Uçak bileti konusu da çok kritik bir konu. Ben Almanya uçuşumu çok önceden satın aldığım için başvuru evraklarıma eski soyadım içeren biletimi ekledim ama Almanya bu şekilde kabul edemeyiz dediler. Hemen gidip THY’den aynı tarihlere ücretsiz rezervasyon yapıp vize başvurumda teslim ettim. Sonra da uçak firmalarının çağrı merkezlerini arayarak eski soyadım olan biletle uçup uçamayacağımı sorguladım. Kesinlikle uçuşun gerçekleşmeyeceği mutlaka bilet isminin değiştirilmesi gerektiğini söylediler.

Bu sürecin işlemi ile üyelik bilgilerini güncelleme işlemi aynı şekilde ve aynı link üzerinden oluyor. Biletinizi aldığınız hava yolu firmasının web sitesi üzerinden bilet numaranızı, yeni kimliğinizin fotoğrafını ve evlilik cüzdanınızın fotoğrafını yükleyip biletinizin isim değişikliği için  geri bildirim formu oluşturucaksınız.  En geç 1 hafta içerisinde bu işlem de gerçekleşiyor.

Not: THY bilet isim değişikliğini diğer firmalar kadar kolay yapamıyor. Şaka gibi ama bilet değişikliği için önce eski biletimi iptal ettiler sonra da aynı fiyattan yeni isimli bilet keseceğiz dediler ama bu sırada çaktırmadan sizden hizmet bedeli alıyor. Yani eski biletinizi iade ederken sizden hizmet bedeli keserek paranızı yatırıyorlar. Pegasus, Rynair gibi firmalar ise anında sistemden sorunu çözebiliyorlar.  Bununla ilgili THY’nin açıklamaları da yok.

Amerika Konsolosluğundan gelen dönüş

Soyadı Değişince Eski Pasaporttaki Vizeler Kullanabiliyor mu?

Yazının bu kısmını 1 sene sonra 2 kez güncellemek durumunda kaldım. O yüzden lütfen sonuna kadar okuyun:) Bu konu ile ilgili çok fazla soru geliordu ama sonunda bu süreci birebir yaşadım. O yüzden kendi deneyimlerimden sonra aslında biz kadınlar için evlendikten ya da boşandıktan sonra sürecin hiç de kolay olmadığını tekrar yaşamış oldum.

Eski pasaportumda 10 yıllık Amerika vizem var ve 2 pasaportumla birlikte Amerika’ya giriş yapabilirim diye biliyordum. Ben gerçekten yazın Amerika’ya gidiyorum diye bu konuyu Amerikan konsolosluğuna yazmak teyit etmek istedim.  Daha önce benim yönlendirmem ile sizden başka konsolusluklara da yazanlar olmuştu.

Hiçbir konsolosluk soyadı tutmadığı için geçerli vizeniz olan eski pasasportunuz ile ülkeye giriş yapabileceğinizin garantisini vermiyor.

Yukarıda da Amerika konsolosluğundan gelen maili direk iletiyorum. Kısaca yeni pasaportumdaki kişisel bilgilerim ile eski pasaporttaki kişisel bilgiler birebir tutmadığı için oradaki pasaport kontrolünde görevli beni ülkeye sokmayabilirmiş. Bunun tamamen risk faktörü olduğunu ve eğer seyahatinize çok yakın ise vize için gereken zaman yoksa noterden onaylatarak 2 pasaporttaki kişinin de benim olduğumu anlatan bir belge ile seyahat edebileceğimi söylemişler ama yine de garanti etmiyorlar. Yani ne yazık ki riski bize bırakmışlar. Konsolosluk mailini görünce ben panikle tamam mecbur tekrar vize alacağım bu riske giremem demiştim.

Sonra dayanamayıp instagramdan da size yazmak son durumu paylaşmak istedim. 10 yıllık Amerika vizem kızlık soyadım ile ve eski pasaportumda yer alıyor. Yeni geçerli pasaportum ise evlendikten sonraki soyadımı içeriyor. Ne yazık ki soyadım tutmadığı için konsolosluktan mail geldi, eski vizem ile içeriye giremiyormuşum diye hikaye attım. Sonra ne oldu?

Aynı durumu yaşayan en az 3-5 kişiden sorunsuz giriş yaptıklarına dair, asla tekrar vizeye başvurmamam gerektiğini yazan ve Amerika konsolosluğunun özellikle para kazanmak için bu maili gönderdiğine dair mesajlar almaya başladım. Açıkcası çok rahatladım çünkü ben de vizem varken o parayı ödemek hiç mi hiç istemiyordum. O yüzden risk aldım hatta noterden belge bile almadan risk alıp Amerika seyahatine çıktım ve ülkeye sorunsuz girdim. Yani artık kesin bilgi, yayabiliriz:)

Yani diyorum ki eski pasaportta yer alan kızlık soyadınızın yazdığı Amerika vizesi ve yeni soyadınızın yer aldığı pasaportunuz ile Amerika’ya giriş yapabilirsiniz.

Her şey tamamsa hadi o zaman renkli rotalar dilerim….

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Pinterest: Renkli Rotalar

22 Comments

 1. sema
  11 Mayıs 2018 at 3:44 pm
  Reply

  merhaba benimde pasaportum eski yani evlendim eşimin soyadıyla kendi soyadımı da kullanıyorum ama pasaportumu değiştirmedim.şimdi abd vizesine randevu aldım ama acaba sorun çıkar mı yeni pasaport almalı mym?

  • Renkli Rotalar
   14 Mayıs 2018 at 9:02 am

   Bence riske girmemek için mutlaka konsolosluğu arayıp teyit ettirin, sonradan öğrenince sıkıntısı daha büyük olur. Eskiden sorun çıkarmıyordu ama sürekli kurallar değişiyor biliyorsunuz. Ben Almanya’nın kabul etmediğini son anda başvuru formundaki bir madde de görünce anladım. Ben de randevumu almıştım sonra ertelemek durumunda kaldım.

  • Eda
   2 Ocak 2020 at 12:12 pm

   Merhaba,

   Sizinle aynı durumda, nisanda Amerika’ya gideceğim. Eski soyadıma alıştığım için biletimde, pasaportumda hala eski soyadım yazılı. Siz sıkıntı yaşadınız mı acaba ? veya nikah cüzdanı gerekli oldu mu ?

  • Renkli Rotalar
   8 Ocak 2020 at 10:04 am

   Merhabalar:)
   Evliliğinizin üzerinden ne kadar geçti? kritik nokta o oluyor. Her durumda mutlaka evlilik cüzdanınız yanınızda olmalı.
   Ben Amerika’ya giderken biletim ve pasaportum yeni soyadıma göreydi ama vizem geçersiz olan eski soyadımın yer aldığı eski pasaportumdaydı. Ona rağmen sorun olmadan geçiş yapabildim. Umarım siz de sorunsuz girersiniz.

 2. Kelebek
  16 Ocak 2019 at 11:07 am
  Reply

  Merhaba, benim durum şöyle: boşanıyorum ve mart ayında son celsem olacak inşallah ve kimlik ve pasaportumu soyadı nedeniyle değiştirmek zorunda kalacağım. Fakat şu an kullandığım pasaportumda evvel alınan Almanya uzun süreli vize mevcut ve bu vizeyi tabi ki kullanmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Renkli Rotalar
   16 Ocak 2019 at 1:36 pm

   Merhabalar, sizin için hayırlısı olsun. Bir önceki pasaportunuzda yer alan uzun süreli vizeler yeni pasaport ile birlikte kullanılabiliyor. Mesela benim de eski pasaportumda 10 yıllık Amerika vizem var ama yeni pasaportum ile birlikte bu vizemi gösterdiğimde ülkeye giriş yapabileceğim. Ayrıca boşanır boşanmaz soyadı değişikliği yapmazsanız yine sorun oluşmaz. Önemli olan pasaport, vize ve uçak biletinde bire bir aynı isim yazması.

  • Kelebek
   17 Ocak 2019 at 11:17 am

   Teşekkür ederim, peki eski pasaportunuzda Amerika vizesi eski soyadınız (kızlık soyadı) ile yazılıyor? Çünkü ben kimliği, pasaportumu değiştirdikten sonra Almanya’ya giriş yapmak için hem yeni (kızlık soyadı) pasaport ile, hem de eski pasaport (eski eşimin soyadı ile) kullanacağım. Almanya’da pasaport kontrolünde yeni pasaport (yeni soyadı ile) ve eski pasaport (eski soyadı ile ve vize eski soyadı ile ) göstereceğim. Sorun çıkar mi? (uçak biletleri tabi ki yeni soyadı ile alacağım).

  • Renkli Rotalar
   17 Ocak 2019 at 12:24 pm

   Evet Amerika vizem 10 yıllık eski soyadım yazıyor. Sorun olmadığı söylendi bana ama ben de tekrar konsolosluğu arayıp teyit ettireceğim. Sana da mutlaka bilgi veririm.

 3. Kelebek
  19 Ocak 2019 at 9:38 am
  Reply

  Bekliyor olacağım, teşekkürler.

 4. Yağmur
  12 Mayıs 2019 at 10:26 am
  Reply

  Amerika’ya girişte sorun olmadığını burdan da yazar mısınız? Gittiniz mi bilmiyorum ama ben de aynı durumdayım bizim uçuşumuz ise Eylül ayında. Ona göre tekrar vize alacağım.

  • Renkli Rotalar
   13 Mayıs 2019 at 5:53 am

   Mayıs sonunda uçacağız, Umarım hiçbir sorun olmaz da burdan tüm güzel deneyimimi aktarırım.

 5. ELİF
  12 Haziran 2019 at 4:27 pm
  Reply

  Merhabalar iyi günler,
  Öncelikle seyahatiniz umarım güzel ve sorunsuz geçmiştir. Sizi rahatsız etmemin sebebi bende haziran 21 de amerikaya gideceğim eşimle birlikte ama benim Amerika vizem kızlık soyadımla pasaportumda ise eşimin soyadı ile yazılı acaba siz sıkıntı yaşadınız mı diye merak ettim? Siz vizenizi yenilediniz mi?

  • Renkli Rotalar
   18 Haziran 2019 at 3:01 pm

   Merhabalar,
   Seyahatimiz sorunsuz geçti,çok teşekkürler. Ben risk alıp vizeyi yenilemedim. Eski pasaportumda yer alan vizede benim de kızlık soyadım vardı. Yeni geçerli pasaportum ile eski pasaportun soyadı tutmuyordu ama sorun olmadan girmeyi başardım. Umarım siz de sorunsuz giriş yapıp harika bir tatil geçirirsiniz.

  • Selin
   23 Ağustos 2019 at 11:48 am

   Elif hnm merhaba, biletinizi yeni soyadiniz ile mi aldiniz yoksa vizedeki soyadiniz ile mi almistiniz? Ben de ayni durumdayim bilet alacagim ama asla bu konuda bir bilene rastlayamadim:)

  • Renkli Rotalar
   6 Eylül 2019 at 8:12 am

   Merhabalar, Biletimi yeni soyadım ile aldım. Vizede eski soyadım vardı. Önemli olan yeni pasaport ile uçak biletinin tutması.

 6. Selin
  23 Ağustos 2019 at 11:03 am
  Reply

  Merhabalar ben de ayni durumdayim, beni cok rahatlattiniz. Peki ucak biletinizi eski soyisminiz ile mi aldiniz yeni soyisminiz ile mi?
  Benim vizem evlenmeden onceki soyismim ile alinmisti ama yeni pasaportum yeni soyismimle. Simdi hangi soyadimla vize almaliyim bilemedim:) yardimci olabilirseniz cok sevinirim

  • Renkli Rotalar
   6 Eylül 2019 at 8:14 am

   Merhabalar, Biletimi yeni soyadım ile aldım. Vizede eski soyadım vardı. Önemli olan yeni pasaport ile uçak biletindeki isimlerin tutması. Yeni pasaportta da uçak biletinde de yeni soyadım vardı.

 7. Kadriye
  16 Ocak 2020 at 6:03 am
  Reply

  Merhaba ,
  Ben de nikahtan sonra balayına çıkacağım. Ama Balkanlar düşündüğümüz için vizesiz olduğu için biraz rahattım. Sadece soyadı durumundan endişeliydim. Pasaport geçişte memur sıkıntı yapar mı diye. O halde ben de eski soyadım ile uçuş biletimin yanında eski kimlik ve süresi olan eski pasaport ile geçiş yapabilirim. Bilgilendirmeleriniz için cok teşekkürler. Çok mutlu ettiniz.

  • Renkli Rotalar
   28 Ocak 2020 at 5:22 am

   Evet,kesinlikle çıkabilirsiniz. Ne olur ne olmaz evlilik cüzdanınızı da yanınıza almayı unutmayın. Bu arada hayırlı olsun, Alah bir yastıkta kocatsın hepimizi:)

 8. Sevgi mert
  25 Ocak 2020 at 11:29 pm
  Reply

  Merhaba bende bir konuda yardımınızı rica ediyorum. Haziran 20de evleneceğiz ve 11 temmuzda hollandaya balayına gideceğiz. Ancak bu aradaki süreçte kimlik pasaport değişimi ve vize işlemi için yeterli vakit yok. Ben vizemi evlenmeden önce alsam ve evlendikten sonra kimliğimi ve pasaportumu yenilemeden balayına gitsek sıkıntı yaşar mıyım aradan 20 gün geçeceği için çelişkiye düştüm

  • Renkli Rotalar
   28 Ocak 2020 at 5:28 am

   Hayır kesinlikle bir sorun yaşamazsınız, rahat olabilirsiniz. Zaten yasalar da size 6 ay bu değişiklikler için süre tanıyor. Evlilik cüzdanınız her zaman yanınızda olsun ama onu hiçbir zaman unutmayın. Sevgiler, çok tebrikler:)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir