Renkli Listeler

Dünya’nın En Renkli  Şehirleri

Renkli Rotalar farkı ile işte size Dünya’dan en renkli şehirler, kasabalar, adalar, sokaklar, evler…

Tüm bu şehirler benim ölmeden önce görülecek yerler listemde. Bazılarını gördüm, bazılarını görmek için ise gün sayıyorum. Umarım en kısa sürede tüm bu listedeki şehirleri Dünya gözüyle görebiliriz. Hepinize keyifli okumalar ardından da rengarenk hayaller dilerim.

1) Balat, İstanbul – Türkiye

Listeye ilk olarak ülkemden, özellikle son dönemde çok popüler olan İstanbul’un Balat semtiyle başlayalım. Balat, aslında İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri. Bugüne gelene kadar Yahudiler, Rumlar ve Türkler yaşamış bu renkgarenk cumbalı evlerde. Tüm bu kültürlerin bir harmonisini sergileyen ruhu hala eski ama görüntüsü son dönemde her gün yenisi eklenen kafeler ile git gide modernleşiyor. Hala sokaklarında cocukların top oynadığı, daracık sokaklarında bir evden diğer ı eve çamaşırların asıldığı, sinagog-cami-kilise üçlemesi ile tam bir kültür mozaiği yaşatan bir semt.

     Fotoğraf: Bayaiyi.com

2) Burano Adası, Venedik – İtalya

Listemizin 2 numarasında bir dönem Erasmus ile gittiğim, Dünyada yaşadığım 2. ülke olarak benim için anlamı büyük olan İtalya var. Burano adasına gitmek için önce güzeller güzeli Venedik kentine gitmeniz gerekiyor. Burano, Venedik Lagünü içinde yer alan 3500 nüfuslu küçüçük bir ada. Adada yaşayan erkekler akşam eve sarhoş döndükleri için yanlış kapıyı çalıyorlar ve evlerinin yolunu bulamıyorlar diye adada yaşayan kadınlar çözümü her evi farklı bir renkte boyamakta bulmuşlar. İşte Dünya’nın en renkli  adası böyle çıkmış.

   Fotoğraf: pixabay.com

3) Bo-kaap, Cape Town – Güney Afrika

Afrikanın en güney ucundaki ülke Güney Afrika’nın 3 başkentinden biri Cape Town. Bir şehrin hem kültürü, hem insanları, hem dilleri, hem şehir hayatı, hem ruhu, hem evleri, hem kıyafetleri hem de doğası çok renkli olur mu işte Cape Town’da hepsi rengarenk olur. Bu renkli başkentin en renkli mahallesi ise Bo-kaap. 17. yüzyıl başlarında Hollandalılar, Afrika’nın diğer bölgelerinden getirdikleri müslüman köleler için Bo-kaap mahallesinde bu evleri inşa ederler. Evler önce bembeyazmış  ve tüm köleler tek tip kıyafet giyinmek zorundaymışlar. Özgürlük mücadelesini kazanılması ve ırkcılığın son ermesi ile birlikte ise tüm beyaz geçen yıllara inat özgürlüklerinin sembolü olarak tüm evleri rengarenk boyamaya başlamışlar. Şimdi ise bu müslüman mahallesi, Cape Town’un en çok turist alan semti.

     Fotoğraf: pixabay.com

4) Kopenhag, Danimarka

Listede İskandinavya ülkelerine  yer vermemek olmazdı. Bu ülkelerin soğuğuna inat, şehirleri sokakları her zaman çok renkli. Benim tercihim ise  son dönemde Hygge felsefesi ile de hayatımıza sıcaklık getiren Danimarka’nın başkenti Konpenhang oldu. Başkentin en turistik noktası Nyhvan ise  sıra sıra rengarenk evleri,ortasında kanalı, tekneleri ve birbirinden güzel pubları kafeleriyle tam bir kartpostal izlenimi veriyor.

    Fotoğraf: pixabay.com

5) Köln, Almanya

Seneler önce iş için ziyaret ettiğim Almanya’nın bir sanayi ve ticaret şehri olarak gördüğüm Köln,  beni rengarenk evleri, heybetli kiliseleri, birbirinden  özel mimari yapıları ve müzeleri ile karşılamış adeta kültür şoku yaratmıştı. Ren Nehri kıyısında yer alan birbirine yapışık bu rengarenk evler, Köln katedralinden sonra şehrin en turistik ve en masalsı noktası.

Fotoğraf: pinterest

6) Havana, Küba

Bu listedeki en renkli şehir sanırım  Havana çünkü bu şehrin bir bölgesi değil her köşe başı, her sokağı, her binası renkli. Bu şehirde sadece sokaklar  mı  renkli ya o klasik otomobillere ne demeli? Onlar da renk renk.  Yaa özgürlüğün temsilci halkı, onlar da hep rengarenk.

  Fotoğraf: pixabay.com

7) Cinque Terre, İtalya

Cinque Terre, İtalya’nın batı kıyı şeridinde Genova ile La speiza şehirleri arasında kalan minicik rengarenk dünya tatlısı 5 köydür. Unesco mirasındaki bu köyler’e  İtalyanca 5 toprak anlamına gelen  Cinque Terre deniliyor ama harita da Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso isimleri ile bulabilirsiniz. İtalya’nın incisi bu köylerin her biri rüya gibi, romantik ve deniz kenarında eşşiz manzaralar sunuyor. En önemlisi ise tüm köyler rengarenk.

        Fotoğraf: www.onthegotours.com

8) La Boca, Buenos Aires- Arjantin

Tangonun başkenti Buenos Aires’de göçmenlerin yaşadığı La Boca semti; rengarenk evleri, grafitti ve duvar resimleri ile  tam bir açıkhava sanat müzesini andırıyor. La Boca semtinde yer alan Caminito caddesi ise trafiğe kapalı ve bu cadde de yer alan evlerin her bir duvarı bile farklı renkte boyanmış. Liman mahallesi olan Caminito’lu ev sahipleri teknelerini boyarken artan boyalarla evlerinin de duvarlarını boyamaya başlamışlar. Her seferinde tekneden artan boya ile boyandığı için sokak rengarenk olmaya başlamış ee sonra bakmışlar güzel oldu böyle demişler ve bir gelenek haline getirmişler.

     Fotoğraf: Wikipedia

9) Cobh-Gork, İrlanda

İrlanda’da başkent Dublin ve Kuzey irlanda’nın başkenti Belfast’ın gölgesinde kalan,  konum olarak da adanın en güneyinde yer alan ama en az onlar kadar yeşil üstüne de rengarenk olan bir şehir: Gork.  İrlanda adasının 3. büyük şehri Gork’un liman kasabası Cobh ise Dünya’nın 2. en büyük doğal limanına sahip, Liman çalışanları ise bu rengarenk evlerde yaşıyorlarmış. Rüya gibi değil mi?

     Fotoğraf: wikimedia

10) Notting Hill, Londra – İngiltere

1999 yapımı Notting Hill filmini izleyenler zaten bu mahalleyi direk hatırladılar. Filmi izleseniz de izlemeseniz de Londra’nın bu meşhur mahallesine geldiğiniz de ruhunuzdan yüzünüze yansıyan bu kocaman gülümsemeyi engelleyemeyeceksiniz. Burası daracık arnavut kaldırımlı sokakları, antikacıları, kitapcıları, victoria tarzı rengarenk evleri, kapıları, dükkanları ile Londra’nın en renkli semti.