Blog posts

Ortaçağ Masallarına Işıltılı Bir Yolculuk Alsace Gezi Rehberi

Ortaçağ Masallarına Işıltılı Bir Yolculuk Alsace Gezi Rehberi

Avrupa, Fransa, Yurtdışı

Aralık ayı, ışıltı ayı demek. Havanın tüm karanlığını, yeni yıl heyecanının aydınlatması demek.  İşte tam da bu yeni yıl ruhunu yaşatmak için, sizi senelerdir hayalini kurduğum rengarenk bir rotaya götürmeye geldim. Noel’in başkenti  Strasbourg’tan başlayıp renklerin şehri Colmar’a  ordan tarihi Riquewihr ‘e kurabiye kasaba Eguisheim’e derken Ortaçağ masallarına ışıltılı bir yolculuk yapacağız. Bu sefer rotamıza ışığın rengi sarıyı verdim çünkü ben hayatımda bu kadar ışıltılı bir yer görmedim.  Şaşırtıcı ama ben kışın hiç seyahat etmiyormuşum, hiç noel pazarı görmemişim. O yüzden bu rota benim için çok özel, hem de bir çok ilki barındırıyor. Soğuğun yakıştığı, ışıltılı dünyanın içimizi ısıttığı bir dünya var. Hazırsanız işte karşınızda ; Ortaçağ Masallarına Işıltılı Bir Yolculuk Alsace Gezi Rehberi…

Colmar

Alsace Bölgesi Nerede?

Alsace ya da Alsas, Fransa’nın 26 bölgesinden biridir ve ülkenin doğusunda Almanya ve İsviçre ile sınır komşusudur. Almanya ile Alsace bölgesi arasındaki sınır ise Rein nehridir.  Tam da bu sebeple  Alsas bölgesindeki neredeyse tüm şehirler yakın tarihte sürekli Alman-Fransız yönetimleri arasında gidip gelmiş. 20.yy’ın ikinci yarısı itibariyle ise bu bölge resmi olarak Fransız toprağı olmuş. O yüzden bölgede yoğun Alman etkilerini görebilirsiniz. Bölgeye Fransız & Alman karışık bir dil, kültür ve mimari hakim.

Fransa Alsace Bölgesi

Alsace Şarap Yolu

Alsace aslında tüm dünyada beyaz şaraplarıyla nam salmış bir bölge.  Düyaca ünlü Alsas şarap yolu ise, bu şekilde irili ufaklı birbirinden güzel kasabalardan oluşan 170 km’lik bir rota. Bu yol öyle muhteşem ki; Orta Çağ döneminden kalan köyler kasabalar, rengarenk süslenmiş evler, yeşilin her tonunu bulabileceğiniz  üzüm bağları,   tarihi ve kültürel mirasıyla yaşayan bir açıkhava müzesi adeta. O yüzden de her kasabada durup yaşadığı her anı ölümsüzleştirmek istiyor insan.  Şarap rotası yapmak isterseniz her kasabada göz alabildiğince uzanan bağlar, şarap üreticileri, şarap tadım yerleri  ve bu şarapların ikram edildiği biribirinden güzel restaurantlar sizleri bekliyor olacak.

Alsace Şarap Yolu
Yazın şarap rotası yaparsanız, yollar arasındaki bu üzüm bağları manzarası eminim efsanedir.

 Alsace Rotası Ulaşım

Bu bölgeye en kolay ulaşım için doğru adres Basel havalimanına uçmak. Basel Mulhouse Freiburg isimli bu havalimanının özelliği, isminden de anlaşılacağı gibi tam 3 ülkenin sınırında yapılmış olması ve 3 ülkeye de çıkış kapısının bulunması. Biz Alsace rotası için Fransa çıkış kapısından çıkıp kiralık arabamızı alarak yola koyulduk.

3 ülke için ortak bir pasaport kontrolü bulunuyor. Kontrol sonrasında hangi ülkenin çıkış kapısından çıkacağını seçiyorsunuz.  O yüzden Schengen vizenizin olması yeterli.  Alman vizesiyle ya da Yunanistan vizesi ile de girebilirsiniz yeter ki geçerli Schengen vizeniz olsun.

Basel Havalimanından 3 ülkeye çıkış var.

Basel haricinde Almanya’nın Stuttgart ya da İsviçre’nin Zürih şehri üzerinden de bu rotayı yapabilirsiniz. Bu şehirler mesela Strasbourg’a 1-2 saat mesafede. Ucuz bilet bulursanız bu alternatifleri de deneyebilirsiniz.

Noel pazarlarını gezme hayali ile biz Basel uçuşumuzu nerdeyse 8-9 ay öncesinden Türk Hava Yolları’nın promosyonlu biletlerinden almıştık. Bu sebeple 2 kişi gidiş-dönüş 1100 TL ödedik. Pegasus’un da indirimli biletlerini takip edebilirsiniz. 2 kişi gidiş dönüş  maksimum 1500 TL’ye kadar alınan biletler bu rota için uygun bilet kapsamında  olacaktır.

View this post on Instagram

Eguisheim, Alsace – France📍🇫🇷 Her seyahatin bende yeri ayrı çünkü her seferinde Dünya’yı kendi gözümle rengarenk boyuyorum.🌈 Bu defa çok farklı oldu. Neler mi oldu? Evlilik teklifinden sonra ilk defa Okan seyahatimize özel bana bir sürpriz hazırlamış. İlk defa bu seyahatte listemde olan tüm yerleri gezdim çünkü ilk defa Okan da gezmek istedi, gerek yok hepsi aynı demedi. Genelde Okan seyahatlerimizi dönünce sever, oradayken eve dönelim der. İlk defa bu seyahatte buraya bir daha gelelim yaa dedi. Yani bu sefer sanki farklı oldu. İlk defa Okan da seyahat ile ilgili kıpırtılar hissettim. Yakında başka sürprizlerimiz de olabilir. 🙏🏻🙏🏻 Darısı tüm seyahat sevmeyen erkeklerin başına✌🏻 #renklirotalaralsace #alsace #eguisheim #france

A post shared by Ebru&Okan ✈ Travel&Lifestyle (@renklirotalar) on

Alsace Rotası Hangi Mevsimde Yapılmalı?

Bu bölgenin güzel olmadığı bir dönem kesinlikle yok. Ne zaman kendinizi ve şartlarınızı ayarlarsanız hiç beklemeden gidin, bu güzelliklerle tanışın derim. Seyahati sevmeyen eşimi bile seyahati sevdirmeyi başaran, ilk defa bir yere bir daha gelelim diyebilecek kadar etkileyici bir yerden bahsediyorum. Sonbahar’da bağ bozumu zamanı , İlkbahar ve Yazın rengarenk çiçekler içinde eminim çok güzeldir ama öyle bir vakit var ki bu rota için efsane bir zamanlama oluyor o da Noel pazarlarının kurulduğu, kasabaların göz alıcı bir şekilde süslendiği tüm rotanın ışıl ışıl parladığı Kış dönemi. Kış dediysem bu bölge çok soğuk olduğu için noel pazarlarının açık olmadığı sıcak sarap ile içinizi ısıtamayacağınız Ocak Şubat aylarında gitmenizi tavsiye etmem. Donacaksak da bir sebebi olmalı değil mi:)

Noel pazarları genelde Kasım’ın son haftası ile Aralık sonuna kadar açık oluyor. O yüzden tatilinizi bu zamana denk getirmenizi tavsiye ederim. Şarap rotası konseptinde bir gezi planlıyorsanız o zaman yazın ya da bağ bozumu dönemini düşünebilirsiniz.

Strasbourg Noel Pazarları

Alsace Rotası İçin Kaç Gün Gerekli?

Alsace gezisi için gün sayısı tamamen sizin gezme hızınıza, tarzınıza ve çocuklu olup olmama durumuna göre değişiyor. Çocukla ne yazık ki daha yavaş hareket ediliyor. Rotayı baştan başa  tüm belli başlı kasabaları gezerek tamamlamak istiyorsanız en az 3-4 gün ayırmanız gerekiyor. Ayrıntılı daha yavaş yavaş gezeceğim derseniz ideali 5-6 gün olmalı. Bir de kasabalar cidden çok güzel, insanın ayrılası gelmiyor. Gidince ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Strasbourg

Alsace Rotası Araç Kiralama

Alsace rotasında ulaşım için en kolay,  en hızlı ve en rahat ulaşım şekli kesinlikle araç kiralamak. Özellikle kışın soğuk havalarda dışarıda tren ya da otobüs beklemek cidden zorlayabilir. Bir de otobüs ya da tren ile ulaşabileceğiniz noktalar belli. Her mevsimde her köye sık sık otobüs ya da tren olmuyor. Sadece Colmar ya da Strasbourg gibi ana hatlara gidecekseniz o zaman tabii araba kiralamak daha pahalıya gelebilir ama diğer köyler de gezilecek ise kesinlikle araba kiralamak daha ucuza bile geliyor.

Araç işini uçağını aldıktan hemen sonra almanız çok kritik. Bu bölge çok turistik olduğu için fiyatlar hemen artabiliyor. Araç kiralama için bir kritik nokta da mutlaka aracınızı Fransa çıkışından kiralamanız gerekiyor diye okumuştum gitmeden tüm bloglarda. Biz de rezervasyonumuzu bu konuya dikkat ederek Skyscanner üzerinden yapmaya çalıştık. Adreste Fransa yazmasına çok dikkat etmemize rağmen biz becerememişiz sonradan anladık tabii. Fransa tarafına gidip aracımızı istedik. Burdan değil İsviçre tarafından aracınızı kiralamışsınız, firma isminde Basel yazıyor baksanıza dediler ama adres Fransa nasıl olur desek de hayır dediler. Neyse biz büyük bir stres ile İsviçre tarafına gittik aracımızı almak için. Aynı tartışmaları orada da yaşadık ama kadın sonunda sakin olun, iyi ki buradan yapmışsınız dedi. Fransa tarafındaki arabalar eski ve lastikler yaz lastiği oluyormuş. İsviçre tarafındaki araçlar ise her zaman daha yeni, full aksesuarlı ve kış lastiği takılı oluyormuş. Üstüne de İsviçre tarafındaki araçlarda vinyet denilen araç yurtdışı çıkış pulu takılı olduğundan ekstra ücret ödemeden İsviçre’ye ya da Fransa’ya rahatlıkla geçebilirmişiz. Fransa’dan aracı alsak İsviçre’ye geçmek için vinyet almamız gerekecekti.

Tabii İsviçre tarafından araç kiraladığında her şey güllük gülistanlık değil, tek bir konu vardı ki bizi çok korkuttu. Aracı İsviçre dışına götürdüğümüz için araç eğer Fransa sınırlarında bozulur ise 500 Euro aracı İsviçre’ye getirme ücreti var. Eğer 500 Euro riskini almak istemiyorsanız  60 Euro ile sigorta yaptırabilirsiniz dediler, çok düşündükten biz risk aldık ödemedik bu tutarı.

Bir de aracın sigorta konusu var. İlk kiralarken yaptırdığınız sigortalar sizi belli bir limitin üstünü geçen harcamalar için koruyor. Mesela bizim sigortamız 3000 Euro’nun üzerinde bir hasar oluşursa onu firma ödeyecek şeklindeydi. 3000 Euro’ya kadar olan tutarı biz karşılıyoruz.  Eğer 3000 Euro’ya kadar olan hasarları da ödemek istemezseniz 23 Euro günlük sigorta bedeli ödememiz gerekiyordu. Biz bu kısımda da risk aldık. Sadece genel sigortayı yaptırıp 3 tam gün için arabamızı 117 Euro’ya kiraladık.  Tekrar hatırlatıyorum ne kadar erken o kadar ucuz demek. Şu an 1 hafta sonrasına baktığımda araç kiralama bedelleri nedeyse 800-1000 Euro bandına çıkmış, daha düşük fiyatlı arabalar kalmamış.

View this post on Instagram

Riquewihr, Alsace – France 📍🇫🇷 Bugün 21 Aralık en uzun gece🌚 Benim için de gerçekten uzun bir gece olacak çünkü size söz verdim diye sabaha kadar Alsace rotasının ilk yazısını tamamlayacağım. ✍🏻2 gündür öğle aralarında, iş çıkışlarında hazırlıyordum ama bu gece o yazı bitecek.👩🏻‍💻 Haftasonu bu rotayı gezecekler de faydalanacak insallah🙏🏻 Yine yemeğe misafirlerim geliyor. Keşke şu dükkanı alıp evime taşıyabilseydim. Tüm lezzetleri harikaydı. Bu arada taşınma demişken evimize taşınalı 1 sene oluyor, ilk defa eve temizliğe yardımcı bir kadın gelecek. Eee seyahat paraları nasıl biriktiriliyor sanıyordunuz? 💁🏻‍♀️ Yine davet menü çalışmaları, yılbaşı hediye alışverişleri derken beni yoğun bir haftasonu bekliyor🤗 Fotoğraftaki renklerin enerjisi bize yardım etsin🙏🌈 Sizler bu haftasonunda neler yapacaksınız? 🦆🦆🐥🐥🕊🕊 #renklirotalaralsace #alsace #france #riquewihr

A post shared by Ebru&Okan ✈ Travel&Lifestyle (@renklirotalar) on

Alsace Rotası Otopark

Alsace Bölgesinde otopark konusunda çok çekiniyorduk. Daha önce gitmiş tüm arkadaşlarımızdan ücretsiz otopark adresi aldık diyebilirim. Elimizde her şehir için en az 2-3 adet adres listesi vardı ama hiç gerek kalmadı çünkü otopark konusunda çok çok rahat ettik. Nasıl derseniz, kendimize özellikle Colmar ve Strasbourg gibi büyük şehirlerde şehrin merkezinde bir nokta belirledik. Google Maps’e bu noktaları yazdığımızda zaten turistik olan bu yerlerin dibinde kocaman otopark alanları vardı. Günün hangi saatinde gidersek gidelim ki en yüksek sezonda haftasonu da oralardaydık maksimum 5-10 dakika bekleyerek park yeri bulduk. Strasbourg’ta her gün Ponts Couverts , Colmar’da ise her gün Le Petite Venice bölgesine park ettik. Haritaya bu isimleri yazıp git deyince zaten karşınıza önce bu otopark noktaları çıkıyor, aşağıda ise direk işaretlediğimiz noktaların linkini bırakıyorum. Bu şekilde gezilerimizde bu noktayı baz alıp sabahtan gece yarısına kadar gezip hep aynı noktaya dönerek günü bitirdik. Bu 2 ana şehir haricinde tüm köylerde ise sadece köyün adını yazdık. Köyün girişinde kocaman park yeri bizi bekliyordu.

Colmar’da arabayı park ettiğimiz yerin Google maps linki
Strasbourg’ta arabayı park ettiğimiz yerin Google maps linki

Şimdi gelelim kritik noktalara hem köylerdeki hem de Strasbourg – Colmar gibi şehirlerde bahsettiğimiz park yerleri belediyenin yaptırdığı alanlar dolayısıyla da ücretsiz değil aslında ama biz yine risk aldık. Daha önceki Fransa seyahatlerimizden de alışkınız, burda sistem şu şekilde çalışıyor. Otoparka aracınız park ettikten sonra otomatlara gidip kalacağın süreyi seçip ödemeni yapıyorsun sonra da aldığın kağıdı aracının ön kısmında cama doğru okunacak şekilde bırakıyorsun. Baktık etrafta kağıtsız arabalar vardı, biz de risk aldık ve ödemeden gittik.  Bu zamana kadar herhangi bir ceza ödemedik ama tabii her zaman riskin olduğu unutulmamalı. Görevli gelip arabanızda kağıdı görmezse yazacağı ceza ücreti ise  şehirden şehre değişmek ile birlikte 15-35 Euro civarında olduğundan biz her zaman risk almaya değer bulduk.  Risk almak istemediğimiz  otoparkın dolu olduğu zamanlarda ise bu otopark alanlarını baz alıp paralel alt ve üst sokaklarına gerçekten ücretsiz park ettik.

Colmar’da araç park ettiğimiz yer Petite Venice

Alsace rotasını araç kiralama ya da otopark derdi olmadan gönlümce gezmek istiyorum diyorsanız o zaman sizi Avrupa Rüyası’nın otobüsle avrupa turlarını tavsiye ederim. Yazın rengarenk kasabalarda gerçekleşen Avrupa rüyası’nın birbirinden renkli turlarını incelemek için websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Alsace Rotası Konaklama

Alsace rotasında konaklama ayarlamadan önce bence kaç gün kalacağınız,  hangi kasabaları gezeceğiniz ve araç kiralayıp kiralamayacağınıza karar vermeniz gerekiyor.  Araç kiralamazsanız konaklamalarını ana şehirlerde toplu taşımaya yakın daha merkezi noktalarda ayarlamanız gerekir. Biz ise uçak biletlerimizi alır almaz araç kiralamaya karar verdiğimiz için konaklama konusunda daha esnektik ama siz esnek olmayın. Bizim 3 gece konaklamamız vardı, 1 gece Strasbourg 2 gece Colmar olacak şekilde planladık.

Alsace rotasında en önemli nokta, uçak bileti alır almaz konaklama işini halletmek.

Gitmemize yaklaşık 4 ay varken konaklama alternatiflerine bakmaya başladık ve Colmar merkezinde tüm ucuz yerler bitmişti. Ne kadar panik olduğumu anlatamam size. O panikle hemen Strasbourg’ta en ucuzundan bir yer tutalım nasıl olsa arabamız olacak dedik. Colmar için böylece daha çok bütçe ayırabiliriz diye düşündük. Strasbourg için booking’ten çok ucuz diye 35 Euro’ya oteli tuttuk ama sonradan aslında otelin otel olmadığını iş yerinin 2 odasını otele çevirdiğini öğrendik. Hem de 20 euro da ekstra temizlik ücreti alıyormuş. Kahvaltı da dahil diyordu, gittik o da yok. Tuvalet içeride gösteriyordu meğerse dışardaymış. Panikle hiç birini anlamamışız, fotoğraflara kanmışız. Sakinleştiğimizde artık Strasbourg’taki tüm ucuz alternatifler bitmişti bile. 1 gece diye sallamadık ama en çok temizlik ücreti 20 Euro içime oturdu. Uzun lafı özü asla fotoğraflara asla aldanmayın, yorumları çok iyi okuyun. Daha önce arkadaşlarımın kalıp çok memnun olduğu Hotel Origami’yi size önerebilirim.  Hotel Origami’nin fiyatı ortalama 500 TL olduğu için biz ucuzuna yönelip kandırıldık işte:) Siz kanmayın diye, Strasbourg için bookingteki güzel otel alternatiflerini buraya bırakıyorum. 

Airbnb’de Colmar’da kaldığımız ev

Colmar için uzun Booking ve Airbnb araştırmalarımız sonunda merkezde ucuza konaklayamayacağımız kesinleşince alanımızı genişlettik. Böylece Colmar’a arabayla 10 dakika mesafedeki bu dünya tatlısı evi bulduk. Hem de inanamayacaksınız ama günlüğü Strasbourg’ta son anda kazıklandığımız otelden bile daha ucuza denk geldi. 2 gece için 105 Euro ödedik. Bu evi gönül rahatlığı ile önerdiğim için linkini buraya bırakıyorum. Evimiz dubleks müstakil bir evdi. Aşağı katta tek başına yaşlı Fransız ev sahibimiz kalıyordu. Yukarı katı ise bize verdi. Odamızda hem ayrı tuvalet hem de ayrı banyo vardı, odamızdan dışarı çıkmamız gerekmiyordu. En çok bunu sevdik. Bir de her sabah bize Fransız kahvaltısı hazırladı. Bunu da asla beklemiyorduk, çok hoşumuza gitti valla. Colmar’da airbnb yerine booking tercih edecekler için de tüm güzel otellerin listesini buraya bırakıyorum.

Airbnb evindeki kahvaltımız

Alsace Rotamız ve Alsace Şarap Yolu Rotası Nasıl Planlanır?

Bu gezimizde rotamızı planlarken Basel Havalimanında başlayıp yine Basel havalimanında bitecek şekilde tam 4 günümüz vardı ama unutulmaması gereken nokta 12.00’de aracı aldığımız için son gün yine 12.00’de teslim etmemiz gerektiği. Maksimum yarım saat size esneklik tanıyorlar. Arabayı 13:00’de teslim etsen ekstra 1 gün daha ödemen gerekiyor. Bu şekilde aslında bizim bu rota için arabamızla tam 72 saatimiz vardı. Bu kritik çünkü gezilecek yerleri bu saat dilimi için seçmemiz gerekiyordu.

Tüm giden arkadaşlar arabanız var ise bir günde rahatlıkla 2-3  köy gezebilirsiniz çünkü hem yakın hem de gezmesi çok kolay demişlerdi. Tam da bu mantıkla rotamızı planladım. Fotoğraflarını inceleyip mutlaka görmek istediğim kasabaları listeleyip her gün maksimum 2 kasaba olacak şekilde rotamıza ekledim.

Alsace rota planlamasında en kritik konu; kuzeyden güney inmek çünkü güneye doğru köyler güzelleşiyor ve sizin gezme zevkiniz de artıyor. Ayrıca dönüş günü havalimanına gitmek için size daha az yol kalıyor.

Obernai

Biz de bu mantıkla Basel havalimanından aracımızı alır almaz doğruca Noel’in başkenti denilen Strasbourg’a gittik. Otele bavulları bile bırakmadan saat 13:30 gibi Strasbourg’u gezmeye başladık. O gün saat 21:00’e kadar tüm Strasbourg’u gezdik, Noel pazarlarını deneyimledik. Gece Strasbourg’taki otelimizde dinlenip ertesi sabah 09.00’dan 12:00’e kadar yine Strasbourg’u gezdik. Sonra yola çıkıp en yakın nokta Obernai kasabasına geldik. Burada 2-3 saat gezdik yedik içtik. Ardından Kaysersberg’e geldik. Burada da 2-3 saat gezdik yedik içtik ve konaklama şehrimiz Colmar’a ulaştık. Aradaki diğer köyleri bir sonraki güne bırakma sebebim ise 2 yakın ve uzak noktayı bir arada çıkarmak ve 2.gün Colmar’a daha erken varmaktı. Colmar’a vardığımızda ilk işimiz, evimizi görüp ev sahibimiz ile tanışmak ve anahtarı teslim almak oldu. Bavulları bırakıp biraz dinlendikten sonra Colmar’ı ilk kez gece tüm kalabalıklığıve ihtişamı ile görmüş olduk. 3. günümüzde ise kalabalığa yakalanmamak için 9.30 gibi Colmar merkezdeydik ama hem Pazar günü olması hem de saat 10:00 gibi kalabalık çok artmaya başlayınca 11.00 gibi Colmar’dan ayrılıp sırasıyla Ribeauville ve Riquewihr kasabalarını gezdik. Akşam yine Colmar’da Noel pazarlarında tüm gece gezdik, yedik içtik derken geldi son gün. Bu sefer sabah 9:00’da Colmar merkeze geldik  ve bingoo. Sonunda hem Pazartesi olması hem de erken varmamız sebebi ile sokaklar çok rahattı. Rahat rahat fotoğraf çekiyoruz süper derken yaklaşık 45 dakika içinde eşim artık Colmar görmek istemiyorum noktasına gelmişti 🙂  O yüzden de Colmar’dan ayrılıp saat 10:00’da son durak Eguisheim’e geldik.  2 saat de bu şirin köyde gezdikten sonra 12.30’da arabamızı teslim ettik. Uçağımız 5.45’te olunca havalimanında bekleyişimiz uzun sürdü. Uçak seçimizini de araç alış-teslim saatlerini düşünerek yaparsanız uzun saatler beklemek zorunda kalmazsınız.

Kolaylık olması için kısaca rotamızı özetliyorum:

 • 1.gün: Havalimanı Basel varış, Strasbourg
 • 2.gün: Strasbourg’dan ayrılış, Obernai, Kaysersberg, Colmar varış
 • 3.gün: Colmar, Riquewihr, Ribeauville
 • 4.gün: Colmar’dan ayrılış, Eguisheim, havalimanı İstanbul dönüş
Eguisheim

Alsace Rotasında Gezilmesi Gereken Şehirler Köyler

Alsace bölgesinde  920 adet köy var, şehirler kasabalar ile bu sayı artıyor da artıyor. 170 km’lik bu şarap yolunda hem şarap üretim yerlerini hem bağları gezeyim hem de tüm köyleri göreyim derseniz 2-3 haftalık bir zaman bile size yetmeyecektir. Benim gezim sırasında bana Colmar’da yaşayan bir Türk takipçim mesaj atmıştı. Senelerdir burada yaşıyorum 800 köyü gezebildim kaldı 120 köy dedi düşünün ama bir yandan da bu bölge Fransa içerisinde köylerin birbirine en yakın olduğu yermiş. O yüzden de farklı köyleri gezmek çok rahat ve yolda vakit kaybedilmiyor. Sırasıyla size gezdiğim yerlerin özelliklerini anlatacağım ama bu şehirleri anlatan daha detaylı bir rehber de gelecek.

View this post on Instagram

Strasbourg, France 📍🇫🇷 Hala gördüğüm güzellikler karşısında rüyada gibiyim. Rüyadan uyanmamak için bugün gezdiğim tüm şehirleri kasabaları düşünüp, enlerini sıralamak istedim. En gurme: Strasbourg😋 En renkli: Colmar🌈 En tarihi: Riquewihr🏰 En kostümlü: Ribeauville 🧛‍♀️ En şekeri: Obernai🎠 En gösterişli: Kaysersberg🎉 En tatlısı: Eguisheim🍭 Kısaca noel pazarları, yemekleri, tatlıları, tarihi dokusu ve genel mimarisi ile şehir olarak en çok Strasbourg’u, köy olarak ise en çok Riquewihr’i sevdim. Sevmediğim yer ise yok, her yere aşık oldum🙈 Zamanınız var ise hepsini görün derim. Zaman dar ise bu ikisini atlamayın derim.🤗🌈 #renklirotalaralsace #alsace #strasbourg #winter #snow #europe_ig #france #mutluyumçünkü

A post shared by Ebru&Okan ✈ Travel&Lifestyle (@renklirotalar) on

Strasbourg

Alsas bölgesinin en büyük şehri ve başkenti Strazburg ile başlayalım. Bence Alsas bölgesindeki en güzel şehirlerinden de biriydi çünkü Noel’in Başkenti ünvanını sonuna kadar taşıdığını gördüm. Birbirinden  ihtişamlı ve lezzetli noel pazarları, her gördüğümde ağzımı açık bırakan Notre Dame Katedrali, Petite France bölgesindeki kanal manzarası,  Orta Çağ mimarisindeki rengarenk ahsap evleri ve her birinden lezzet fışkıran süslü caddeleri ile gönlümü çaldı. Çeşitlilik, ürünlerin lezzeti ve farklı alternatifleri ile en sevdiğim noel pazarları Strasbourg noel pazarları oldu.  Genel baktığımda da hem noel pazarları hem şehrin yemekleri, tatlıları, tarihi dokusu ve genel mimarisi ile bölgede en sevdiğim favori şehrim Strasbourg diyebilirim. Colmarcılar lütfen bana kızmasın:)

Strasbourg Notre Dame Katedrali

Colmar

Alsace şarap yolunun başkenti olarak geçen Colmar; kanalları, kibrit kutusu gibi sıra sıra dizilmiş renkli evleri, kurabiye kıvamında süslü pencereleri ile adeta Hansel ve Graten masalının içinde hissettiriyor sizi.  Colmarsız bir alsace rotası düşünülemez. Bölgenin en renkli şehri Colmar olunca,  nerdeyse Alsas bölgesini Colmar ‘dan ibaret gören turist yoğunluğu da düşünülünce buranın  kalabalığını da çoşkusunu da söylememe gerek yok sanırım. Yine de sabah erken saatlerde şehirde olursanız buranın masal dünyasını çok daha rahat yaşarsınız. Yoksa akşam saatlerinde kendinizi bir turizm çılgınlığının içinde bulabilirsiniz. Yine de gerçek olamayacak kadar güzelsin Colmar. Boşuna Avrupa’da 2018 yılının en iyi 3. seyahat destinasyonu seçilmemiş.

Colmar

Obernai

Obernai’nin ben de yeri ayrı çünkü benim noel pazarları ile ilgili hayalim atlı karınca idi. Tam da meydana kurulan atlı karınca, kocaman bir yılbaşı ağacı ve etrafında tarihi binalar ile Obernai benim hayalimi yaştan yer oldu. Obernai de kesinlikle atlanmaması gereken bir kasaba. Bölgenin büyük kasabalarından olan Obernai, Şarap ve bira üretimi ile ünlü. Strasbourg’tan sonraki ilk durağınız olacak bu kasaba; atlı arabaların gezdiği tarihi dokusu, ortaçağ mimarisi, birbirinden süslü binaları ve noel pazarları ile sizi kendine aşık edecek.

Kaysersberg

Kaysersberg

Obernai’den sonra kendine aşık eden diğer kasabamız Kaysersberg. Burası Colmar’dan sonra en büyük noel pazarlarına da ev sahipliği yapıyor ama asıl buranın öne çıkan özelliği Orta Çağ Dokusu.  Alsace rotasının en güzel köylerinden biri olan Kaysersberg,”İmparator’un Dağı” anlamına geliyor. Ortaçağ döneminden kalma surların eteğine kurulmuş kasaba; 16. yüzyıldan kalma tarihi evleri, kiliseleri ve sarap bağları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Kasabanın en göz alıcı noktası, köyün ortasında geçen Weiis nehri ve üzerinde yer alan tarihi taş köprü. Bu tarihi manzarayı fotoğraflamadan anılarınıza hapsetmeden köyden sakın ayrılmayın.

Ribeauville

Ribeauville

Colmar’ın 16 km kuzeyinde yer alan Ribeauville, üzüm bağları ve dağlar arasındaki şarap rotasının önemli köylerinden birisi. Burada yazın ücretsiz şarap tadımları yapabilirsiniz, kışın ise ortaçağ temalı bol kostümlü noel pazarlarını gezebilirsiniz. Bu köyün bir diğer özelliği ise meydandan rahatlıkla görülebilen, tepenin zirvesinde yer alan Saint-Ulrich kalesinin güzel manzarası. Ayrıca bu bölgede yaşayan Türkler genellikle bu kasabaya yerleşmişler. Her an karşınıza Çorumlu Yozgatlı bir dönerci çıkabilir:) Bu kasabada bana ortaçağ temasını tüm köye yerleştirme çabası biraz zorlama geldi ama yine de görülmeye değer.

Riquewihr

Riquewihr

Alsace köyleri arasında tarihi dokusunu en çok korumuş,  en güzel binalara, en güzel süslemelere, en lezzetli şaraplara sahip Riquewihr kasabası benim açık ara favori köyüm oldu. Rotanıza bu kasabayı eklemeyi asla atlamayın. Bir de bu kasaba çok popüler olduğundan çok kalabalık oluyor o yüzden mümkünse sabah erken saatlerde bu köye gelmeye çalışın.  Bu köyün genel görüntüsü rengarenk yağlı boya bir tablo gibi adeta. Köyün ünlü şarabı Riesling’i de mutlaka denemelisiniz, ücretsiz tadım yerlerinde biz denedik ve bayıldık.  Ayrıca bu köyde rothenburg Ob Der Tauber’e gidenlerin hatırlayacağı, dünyaca meşhur kathe wohlfahrt noel ürünleri dükkanı da bulunuyor. Yine kuyruk unutulmamalı. Kısaca bu köyü sakın es geçmeyin.

Equishiem

Eguisheim

Ve sırada Colmar’a yakınlığı ile bilinen 2003 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş Eguisheim köyü var. Renkli evler, çiçekli süslemeler bu köyde de var ama diğer köylere göre çok daha küçük olduğu için  bu köy çok sevimli. Ayrıca bu köyün en güzel özelliği; köy çember şeklinde tasarlanmış. Köyde düz yürüdüğünüzü zannediyorsunuz ama bir müddet sonra bir bakıyorsunuz ki başladığınız noktaya geri gelmişsiniz. Burası da özellikle noel döneminde birbirinden renkli noel pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

Alsace Noel Pazarları

Noel pazarlarının görevi, kesinlikle noel deneyimine biraz gelenek ve büyü katmak. Alsace rotamızda yer alan almayan tüm kasabalarda noel pazarları şehrin çeşitli sokaklarını ve meydanlarını doldurmuştu. Şehre adım atar atmaz Noel pazarlarının da içerisine adım atmış oluyorsunuz çünkü dediğim gibi her yerdeler.  Bu ışıltılı dünyayı görmek için geliyorsak eğer zamanlama kritik. Her şehrin kasabanın noel ile ilgili kendine yakıştırdığı bir sıfatı ve takvimi var.

Odun ateşinde Somon

Strasbourg Avrupa’da noel pazarlarının ilk kurulduğu yerlerden bir tanesi. Tam da bu sebeple kendilerini Noel’in başkenti diye tanımlıyorlar. 2018 yılında 23 Kasım-30 Aralık tarihlerinde ve  saat 11.00 ile 20.00 saatleri arasında açık olan Strasbourg Noel Pazarları ile ilgili her yıl güncellenen ayrıntılı bilgiyi resmi sitesinde bulabilirsiniz. Linkini buraya bırakıyorum. Strasbourg’ta şehrin farklı noktalarında toplam 9 ayrı noel pazarı kurulmuştu. Her yıl bir konuk ülkeyi ağırlıyan Strasbourg’un 2018 konuğu Finlandiya idi. Tam da bu sebeple odun ateşinde muhteşem somon noel pazarlarında kendine yer bulmuştu. Hala yediğim somonun tadı damağımda lezzeti efsaneydi.

Somon ekmek ve sıcak şarap ikilisi

Kendisini Noel’in büyüsü olarak tanımlayan Colmar’da ise kasabanın tarihi merkezinde toplam 6 farklı Noel pazarı kurulmuştu. 2018 yılında çocuklar için, gurme ya da kapalı vb. çeşitlere ayrılan Noel pazarları Pazartesi’den Perşembe’ye 10:00 ile 19.00 arasında Cuma’dan Pazar’a ise 10.00 ile 20.00 saatleri arasında açık oluyordu. Her yıl değişen takvim, saat ve etkinlikleri Colmar’ın resmi noel pazarları sitesinden kontrol edebilirsiniz. Linkini buraya bırakıyorum.

Alsace rotasındaki tüm köylerin noel pazarları ile ayrıntılı bilgi Alsace resmi sitesinde yer alıyor. Linkini yine buraya bırakıyorum. 

Noel pazarlarında sıcak şarap

Alsace Rotası Yeme İçme

Alsace rotamız boyunca biz hep noel pazarlarında yedik içtik. Bence bu rotaya noel zamanı gittiyseniz zaten böyle olması gerekir diye düşünüyorum. Birbirinden güzel tatlılar, sıcak şarap ve lezzetli fransız lezzetleri noel pazarlarının olmazsa olmazları. Glühwein denilen sıcak saraplar genelde  3,5 Euro civarındaydı. 1 Eurosu ise depozito olarak alınıyordu. Yukarıdaki gibi her şehrin kendine özgü bardağı oluyor. Bardağı geri teslime ttiğinizde ise 1 Euro geri alıyorsunuz. Noel pazarlarında yemek ise genel aperatifler şeklinde oluyor. Ortalama 5-7 Euro’ya karnınızı güzelce doyurabilirsiniz.

Alsace tatlıları

Alsace Tatlıları: Bu rotada tatlı sevmeyen ben bile o kadar çok tatlı yedim ki resmen komaya girecektim. Okan ise resmen zevkten dört köşeydi çünkü bu bölgenin tatlıları gerçekten efsane. Mesela bizim bildiğimiz”makaron”ların illa ki renk renk badem kurabiyelerinden ibaret olmadığını gördüm burada aşağıdaki renk renk  kurabiyelere de “makaron” deniliyor. Özellikle antep fıstıklısı resmen efsane diyebilirim. Bir diğer göze çarpan tatlı da “noughat” ve “nougatin” denilen helva benzeri tatlı. Sırf bunları satan da  bir sürü dükkan vadı.

Alsas Makaronları

Tarte Flambee: Üzerinde peynir, jambon ve bolca soğan olan ince hamur bir pizza gibi düşünebilirsiniz. “Flamkuche” ismi de kullanılıyor bu yemek için. Alsas bölgesinin en meşhur yerel lezzeti mutlaka denemelisiniz. Noel pazarlarından restaurantlara her yerde olduğu için atlamanız ya da denk gelmemeniz mümkün değil.

Tarte Flambee

Biz çok azını birebir deneyimledik ama yine de sizler için önceden not aldığım, gittiğimde görüp beğendiğim, bazılarında bir şeyler atıştırdığım restaurant, cafe ve pastaneleri listeledim. Umarım işinize yarar.

Strasbourg’da önerdiğim mekanlar:

 • Pattisserie Christian ( Efsane tarihi bir pastane)
 • Bloom (Sabah kahvaltıları ve öğle yemekleri için)
 • Cafe Bretelles
 • Loh Kös Restaurant
 • Aedaen place
 • Foies Gras de Strasbourg (Kaz çiğeri için)
 • Au Crocodile
 • Le Bouclier D’or
Pattisserie Christian tatlıları efsane

Colmar’da önerdiğim mekanlar:

 • Version Originale 68 (Kahve için)
 • Jadis et Gourmande (Akşam yemeği için rezervasyon şart)
 • Le Petit Tanneur (Akşam yemeği için rezervasyon şart)
Halle Aux Bles D’obernai

Diğer kasabalardan mekan önerilerim:

 • Halle Aux Bles D’obernai (Öğle ve akşam yemeği için efsane bir restaurant)
 • Macarons de Riquewihr (Makaronları efsane, kuyruktan anlarsınız.)
 • S’rappschwirer Stebala Ribeaville
 • Hotel Chambard restaurant Kaysersberg (5 yıldızlı otelin restaurantı, çok pahalı)

Alsace Rotası Bütçe

Alsace rotasının tüm bütçe kalemlerini ilgili başlıklarda yazdım ama her yazımda olduğu gibi en sona bir de toplam bütçe başlığı açmak istedim. Alsas rotamız  toplamda 599 Euro tuttu. Bugünün kuru ile yaklaşık 3600 TL ediyor. 4 günlük dolu dolu  bir Avrupa tatili için bize makul geldi açıkcası. Bu paraya Türkiye’de güzel bir kış tatili yapılır mı bilemedim. Siz ne dersiniz?

 • Uçak: 180 Euro (2 kişi gidiş-dönüş)
 • Konaklama: 160 Euro (3 gece)
 • Yeme içme: 102 Euro
 • Araba kirası: 117 Euro ( 3 gün için)
 • Benzin: 40 Euro
 • Otopark: 0 Euro

Ortaçağ Masallarına Işıltılı Bir Yolculuk Alsace Gezi Rehberi yazımın devamı gelecek. Tüm şehirlerin kasabaların size detaylı rehberlerini de hazırlayacağım. Şimdilik tüm Alsace Rotası’dan paylaştığım fotoğraflarıma Instagram’da #renklirotalaralsace hashtag’inden ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir