Blog posts

Dominik Cumhuriyeti: Yeme İçme, Alışveriş ve Eğlence Rehberi

Dominik Cumhuriyeti: Yeme İçme, Alışveriş ve Eğlence Rehberi

Dominik Cumhuriyeti, Kuzey Amerika, Yurtdışı

İşte geldik Dominik Cumhuriyeti’nin 4. ve son yazısına. Bu zamana kadar  Turkuaz rota Dominik Cumhuriyeti’ne varışımızı, Santo Domingo  gezi rehberini  ve Survivor adası olan bölge de gezilecek yerleri yazdım, okumadıysanız öncelikli olarak o yazılara sizi alalım. Sonra buraya tekrar gelin ki bu dünya tatlısı Karayip ülkesinin yeme içme alışkanlıkları, oraya özgü neler alabileceğinizi  ve eğlence hayatını anlatmak istiyorum size 🙂 İşte karşınızda Dominik Cumhuriyeti yeme içme, alışveriş ve eğlence rehberi …

Yemek Kültürü

Karayip denizinin ürünü balık çeşitleri, tropikal iklimin nimeti tropikal meyveler ve cennet doğasının mahsulü et ve sebzeleri; Dominik Cumhuriyeti yemek kültürünü oluşturmaktadır.

Yemeklerinin Türk damak tadına yakın olduğunu keşfedince eminim siz de çok şaşıracaksınız. Hele de bizim pilav üstü kurunun dominik versiyonu pilav üstü habichuela‘yı (bir çeşit siyah fasulye) turda dağıttıklarında ağzım açık kalmıştı:)

Habichuela

Tüm yemekler bol baharatlı şekilde sunulmaktadır. Dünyanın en kaliteli baharatları da zaten bu bölgede bulunuyor.

Tropikal meyveler Dominik yemeklerinin vazgeçilmezi, kahvaltıdan akşam yemeğine tatlıdan ana et yemeğine kadar her yerde her koşulda çeşit çeşit tropikal meyveler sofranızı tatlandıracak.

Deniz ürünü seviyorsanız bu konuda da  Dominik Cumhuriyeti çok zengin. Samana bölgesindeki hindistan cevizi ağaçları hem sahil şeridine müthiş bir dekor oluştururken hem de balıklar için lezzetli bir süt sosu sağlıyır, buna Pescado con Coco deniyormuş.

Plantain, muza aşırı benziyor. Bu yüzden de muz ile çok fazla karıştırılıyor. Aman diyim muz gibi yendiğinde yumuşak ve tatlı değil tam tersi ağzı deli gibi buruşturuyor denedim ordan söylüyorum:) Zaten bu sebeple daha çok kızartma olarak tüketiliyor ya da yemeklerin içine katılıyor. Muzdan çok daha iri olan plantain Ekvator civarındaki tropik ülkelerde daha çok bulunuyor ve tüketiliyor. Biz de patates ve roka  ile servis edilen balık, Dominik Cumhuriyeti’nde plantain kızartması ve havuç ile gördüğünüz gibi sunuluyor.

Plantain

Klasik bir yerel dominik kahvaltısının da olmazsa olmazı Mangu. Eee tahmin edebileceğiniz üzere mangu da plantainden:) onun patates gibi haşlanıp ezilmesiyle hazırlanıyor, üzeri kırmızı soğan ile süsleniyor. Genellikle de peynir, bacon ve yumurta ile servis ediliyor. Hemen tüm otel ve resortların kahvaltı menüsünde manguyu bulabilirsiniz.

Mangu

Gelelim ben en en sevdiğim şey olan tropikal meyvelere. Her yerde her yemekte her öğünde her içecekte  meyveler olmazsa olmaz. Hindistan cevizinden mangoya ananastan papayaya hepsi birbirinden lezzetli. Mesela bizim sahillerde süt mısır satılır, burada hindistan cevizi satılıyor. İsterseniz satın almadan kendiniz de sahil de ağaçtan düşürebilirsiniz. Aman diyim kolay değil arkadaşlar, benim yerel arkadaşım olmazsa mümkün değildi yani:)

Sahillerde Hindistan Cevizi
Ağaçtan koparılan Hindistan Cevizi

Gelelim restaurant önerilerine…Benim Santo Domingo’da favorim El Conuco oldu.  Hem yerel dansları seyredip  müzikleri dinleyebileceğiniz hem de yerel tatları içkileri deneyebileceğiniz yani dominik ruhunu ilk dakikadan hissedebileceğiniz bir mekan. Hele de benim gibi  latin dansına ve müziklerine aşık insanlar için El Conuco bulunmaz fırsat, sürekli orta alanda  dans eden hem görevliler hem de müşteriler var.  Ortam o kadar samimi ve sıcak ki ansızın  kendinizi bir dansçının kollarında latin dansı yaparken bulabilirsiniz:)

El Conuco
El Conuco

Santo domingo için diğer alternatif restaurantlar ben gitmedim ama  mağara ambiyansı ile  biraz lüks biraz da pahalı El meson De La Cava, Zona colonial bölgesinde keyifli zaman geçirmek için meydanda yer alan Pura Tasca,  yine zona colonial bölgesinde tarihi yapıların arasında güzel bir avluda şık fransız yemeği için La Residence tercih edilebilir.


İçki Kültürü

Rom için karayip topraklarının milli içkisi diyebiliriz. Şeker üretiminde kullanılan melas adlı posanın Karayiplerin sıcak güneşi altında fermente olduğunun fark edilmesi üzerine, bu alkollü sıvının su ile karıştırılması yoluyla rom içkisinin ilk formuna ulaşılmış. Bugün Dominik cumhuriyeti’nin Brugal, Bermúdez ve Barcelo isimli rom markaları dünyaca ünlü hale geldiler ve dünyanın en iyi romları arasında sayılmaya başladılar. Günlük hayatta ise rom genelde tek başına tercih edilmiyor. Tropikal meyvelerin renklendirdiği Rom’un tatlandırdığı enfes kokteyllerden mutlaka denemenizi öneririm. Bu topraklarda en fazla tüketilen kokteyler şu şekilde: Cuba Libre (kola ve rom karışımı), Coco Loco (hindistan cevizi içinde servis edilen rom şeker hindistan cevizi suyu kokteyli), Pina Colada ( Ananas içerisinde servis edilen rom hindistan cevizi suyu ve ananas suyu kokteyli)

Sahil Barları

Cerveza, ispanyolca da bira demek, bira ise Dominik cumhuriyetinde Presidente demek:) Biz nasıl Efes biramız ile gurur duyuyorsak Dominikliler de Presidente ile o kadar çok gurur duyuyorlar. Haksız da sayılmazlar hani, %6 lık alkol oranı ile içimi çok hafif ve yumuşak üstüne çok  soğuk servis ediyorlar. Ben bayıldım. Dominikte bulunduğum süre boyunca her gün bir tane içmişimdir:) Dominik Cumhuriyeti’ne geldiğinizde yapılacaklar listesinde bu biradan yudumlamak listenizin başında olsun lütfen sizlerin de tatmasını çok istiyorum:)

Presidente Bira

Kahve konusu ayrı bir uzmanlık alanı ama karayipleri ziyaret edenler sanırım dünyadaki en iyi sert kahveleri burada içeceklerini biliyorlardır değil mi?:) Dominik Cumhuriyeti coğrafyası ve iklimi ile en iyi organik kahve çekirdeklerinin yetiştiği ve dolayısıyla en zengin aromalı kahvenin üretildiği ülkelerden biriymiş. Dominik Cumhuriyeti’nde kahve ticaretinin geçmişi 250 yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Hazır buralara kadar gitmişken buranın topraklarında yetişen  kahvelerin tadına bakmayı unutmayın da kırk yıl hatırı kalmasın:)

        Veee geldik dominik cumhuriyetinin en ilginç, en ritüelli, en iksirli içeceğine işte karşınızda ”Mamajuana”.

Dominik Cumhuriyeti’nde geliştirilen mucize bir içecek mamajuana. Çeşitli odunsu bitkiler, kökler, yapraklar ve rom, cin, şarap ve baldan oluşan bu karışım özellikle mide üşütmeleri için bir kür gibi. Sağlık, cinsel güç ve vücut direncini artırıcı bir iksir olduğuna inanılıyor. Resmen içkiyi bizdeki  fındık pazarlama taktiği aganigi naganigi mantığında turistlere pazarlıyorlar:) Sevgili Türk erkekleri cinsel gücü duyunca ole lıkır lıkır içmeyelim aman diyim:) Haftada 1 gece azar azar shot bardağı ölçüsünde içiyorlarmış.

İçkisiz de sadece odunsu bitkilerle satılıyor.

Eğlence

Bu ülke insanları için dans bir yaşam biçimi ve kendilerini dans ile ifade ediyorlar. Günün her saatinde her noktada sahilde, eczanede ( Karşılaştım cidden:) ) , telefon kulübesinde, parkta, yolda, evde ya da  sokakta dans eden insanları görebilirsiniz. Özellikle de Samana tarafında; bu kadar yoksulluğun içinde yaşarken bu kadar mutlu, gözlerinin içi sürekli gülerek durmadan dans eden insanları izlemek hem inanılmaz bir yaşam sevinci veriyor hem de daha iyi bir dünya için umut aşılıyor. Bir yandan da kendi canım ülkem ile kıyasladığımda ne kadar farklı hayatlar nasıl farklı hayat savaşları verdiğimizi görmek, biz daha iyi koşullarda bu kadar mutsuz iken onların bu yetersiz koşullarda bu kadar mutlu olması canımı yaktı resmen. Tatilden döndükten uzun bir süre kendime gelip normal hayatıma dönemedim. Kendimi sürekli karşılaştırırken ve sorgularken bulmak çok şasırtıcı bir deneyimdi.

Eğlence dedik, ülkemize ağlamayalım eğlenceli konulardan konuşalım:) Latin dansları ile ilgilenler bilirler, Merengeu Dominik Cumhuriyetinin milli dansı. Ülkede 7 den 70 ‘e herkes usta bir şekilde dans edebiliyor. Ben bir gece barda dayanamayıp yerel arkadaşıma size okulda falan mı öğretiyorlar bu dansı, herkes inanılmaz profesyonel dedim. Arkadaşım direk bileklerini gösterdi kanımızda var bu dans doğuştan herkes bilerek doğuyor dedi:) Daha önce latin dansları eğitimi aldım dansı da bildiğimi sanıyorum ama orda yerel biri ile dans edince anladım ki hiçbir şey bilmiyormuşum:) Yerellerin kalça hareketlerine yetişmek bir hayli zorluyor. Ayrıca dans çok seksi  insan bir tedirgin oluyor canım:)

Santo Domingo’da dans gösterisi

Merengue’den sonra Bachata‘da  Dominik Cumhuriyeti’nde en çok yapılan dansların başında geliyor. Ülkede müzik hayata her zaman eşlik eden bir film müziği gibidir. Araçlardan, dükkanlardan, lokantalardan, evlerden sürekli müzik sesleri yükselir. Hava kararmaya başlar başlamaz müzik sesleri yükselmeye ve  insanlar gece kulüplerini, eğlence mekanlarını doldurmaya başlar. Bu deneyimi mutlaka siz de yaşamalısınız bir yerel ile dans etmelisiniz.

Ayrıca Santo Domingo’ya temmuzun son haftası, Puerto Plata’ya da ekimin son haftası giderseniz o tarihlerde yapılan Merengue festivallerine denk gelip ülkedeki çoşkuyu daha fazla hissedebilirsiniz.


Alışveriş

Dominik Cumhuriyeti’ne gittiğinizde hediyelik ya da hatıra olarak alabileceğiniz çok fazla ürün var. Yüzü olmayan dominik kızlarının heykelleri ya da magnetleri, mamajuana, rom, puro ya da kakao tercih edebilirsiniz.

Bu güzel heykelleri tüm mağazalarda görüp neden yüzleri olmadıklarını çok merak etmiştim. Sorduğum satıcılarda tam açıklayamamış kültür böyle demişti. Gelince internetten araştırdım Dominik Cumhuriyetinde yaşamış tüm ırkları kolonileri kimlikleri temsil etmesi ve hiç bir ayrım olmaması için kültürleri birleştirici olarak bu heykeller yüzsüz olarak yapılmaya başlanmış ve şuan Dominik Cumhuriyetinin simgesi haline gelmiş durumda.

Dominik Cumhuriyeti’nin meşhur yüzsüz bebekleri

Puroları tütün mağazalarında bulabilirsiniz. Sokak satıcılarından almanızı çok tavsiye etmem.

Mamajuana için ise direk hazır içki satın alabileceğiniz gibi, sadece odunsu bitkileri alıp dönüşte evde kendi mamajuananızı da yapabilirsiniz. Ayrıca hazır olan içki bittiğinde de tekrar tekrar bu tarif ile içkiyi yenileyebilirsiniz. Tarifi çok basit: odunsu bitkiler bir şişeye  doldurulur  üzerine rom, kırmızı şarap ve bal eklenir. Yaklaşık bir hafta kadar bekledikten sonra içebilirsiniz. Odunsu bitkiler hiç bir zaman bozulmuyormuş tekrar tekrar bu tarif ile içkinizi oluşturabilirmişsiniz. Alkolün etkisiyle içeriğindeki faydalı özleri salan odunsu bitkiler sayesinde, mamajuana bayağı yararlı diyorlar (Özellikle malum konuya) yani denemekte fayda var:)

 

1 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir