Blog posts

Romantik Yol’un Masal Kasabası: Rothenburg Ob Der Tauber Gezi Rehberi

Romantik Yol’un Masal Kasabası: Rothenburg Ob Der Tauber Gezi Rehberi

Almanya, Avrupa, Yurtdışı

Almanya deyince aklınıza hangi görüntüler geliyor? İşte  şu an aklınızdaki tüm o klişe görüntüleri unutmaya hazır olun. Romantik Yol’un masalsı kasabası Rothenburg Ob Der Tauber size Almanya ile ilgili bildiğiniz herşeyi unutturacak güzellikte. Hazırsanız işte karşınızda Rothenburg Ob Der Tauber gezi rehberi…

Romantik Yol’un Masal Kasabası: Rothenburg Ob Der Tauber Gezi Rehberi

Romantik Yol nedir?

Almanya’nın Bavyera bölgesinde yer alan birbirinden güzel ortaçağ kasabalarını birbirine bağlayan Avrupa’nın en meşhur yoluna  Romantik Yol demişler.  Romantik Yol,  Würzburg’dan başlayıp Disney’in logosuna ilham olmuş Neuschwanstein kalesinde bitiyor. Almanya ile romantizm kelimeleri kafada çok eşleşmese de yolun üzerinde yer alan bu kasabalar o kadar renkli, o kadar tarihi, o kadar masalsı ki Almanya’nın resmen romantik yüzü olmuşlar. Romantik Yol nasıl bulunmuş derseniz, bu rotayı İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’yı işgal eden Amerikan Askerleri keşfetmiş. Almanya tarafından da İkinci Dünya Savaşı’nın kötü imajının silinmesi için sahiplenilmiş. Günümüzde ise yılda 3 milyondan fazla turist bu rotayı takip ediyormuş.

Romantik Yol rotası nasıl planlanır?

Yaklaşık 400 kmlik bu Romantik Yol üzerinde birbirinden güzel kasabalar, kaleler, şatolar ve kartpostallık manzaralar var. 400 km’yi gidip tekrar dönmek olmaz. Hem zaman hem de para kaybına sebep olacaktır. Romantik yol planlaması için önce mutlaka görmek istediğiniz kasabaları belirlemelisiniz. Bazı kasabalar hayallerinizi süslüyor olabilir ama bilmedikleriniz için yukarıdaki haritada yer alan kasabaları tek tek googlelarsanız size çokca fikir verecektir. Şahsi fikrim ise tüm kasabaları görmeye gerek olmadığı yönünde çünkü birkaç tane Romantik Yol kasabası gördükten sonra hepsi size aynı gelmeye başlayacak ve heyecanınızı yitirebilirsiniz.

Seçeceğiniz kasabalara göre rotanıza ya en güneydeki kasaba Füssen’den ya da  ya da en kuzeydeki kasaba Würzburg’ten başlamalısınız. Füssen için en yakın havalimanı noktası Münih ve araba ile yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor.  Würzburg için ise en yakın havalimanı noktası 3 adet: Nürnberg, Stuttgart ve Frankfurt. 3 şehir de Romantik Yol’un en kuzeydeki şehri Würzburg’a yaklaşık eşit mesafede duruyor. Bu şehirlerden yaklaşık 80-90 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Rothenburg Ob Der Tauber Sokakları

Romantik Yol Ulaşım

Eğer Almanya’da yaşamıyorsanız, Romantik Yol planlaması için ilk yapmanız gereken şey ucuz uçak bileti kovalamak. Nünberg, Stuttgart, Münih ya da Frankfurt uçuşlarını kontrol ederseniz Almanya’nın türk nüfusu da düşünüldüğünde elbet bir havayolunun kampanyasına rastlarsınız.

Mesela ben Romantik yol şehirleri ile birlikte Avusturya’nın masal kasabası Hallstatt’a da gitmek istiyordum. O yüzden benim için tek mantıklı seçenek Münih üzerinden rotayı planlamaktı. Neyseki tam bu sıralarda Pegasus’un bir kampanyası denk geldi ve 2 kişi gidiş-dönüş yaklaşık 700 TL’ye bilet işini çözmüş oldum.

Rothenburg Ob Der Tauber Sokakları

Almanya Araç Kiralama

Şehirler arası ulaşım için ise Bavyera bölgesinde mutlaka ama mutlaka araç kiralamanızı tavsiye ediyorum. Tabii medeniyetin beşiği Almanya’dasınız. Toplu taşıma her yerde, tren ve otobüs gibi alternatifleriniz var ama saat kısıtınız olmadan özgür olmak için, istediğiniz yerde durmak istediğiniz yerde yola devam etmek için ve kartpostallık manzaralar eşliğinde yol almak için en iyi alternatif kesinlikle araba kiralamak. Araba işinde biraz geç kalsak da Carrentals.com üzerinden Münih havalimanından tuttuğumuz yine Münih havalimanına teslim ettiğimiz aracımıza 5 gece 6 gün için 220 Euro ödemiştik. 20 Euro ise tüm iyi niyetimizle evet biz Almanya dışında başka bir ülkeye de geçeceğiz dediğimiz için saf bunlar yaa diye kestiler 🙂  Başka ülkeye geçeceksek ödememiz gerekiyormuş neyse sonra ise Almanya’dan Avusturya’ya geçiş için vignette denilen otoyol bandrolü alınması zorunlu. En kısa 10 günlük alınabiliyor ve ücreti 9 Euro.  Avusturya sınırına yaklaştığında zaten tüm tabelalar vignette yazıp sana hatırlatıyor. Yol üzerindeki tüm benzincilerden alabilirsiniz. Yapışkanlı direk aracınınız camına yapıştırıp geçiyorsunuz. Kontrole hiç denk gelmedik ama bu bandrol olmadan yakalanırsan cezası bayağı sağlammış.

Bu rotamızda biz 5 gece 6 gün içinde bayağı bir yol yaptık. Rotamız; Münih havalimanı – Neuschwanstein kalesi – Füssen – Münih – Hallstat – Salzburg – Münih – Rothenburg Ob Der Tauber – Münih – Münih havalimanı şeklinde toplam 1330 km yol yapmışız. Sonuçta  107 Euroluk benzin almışız. Buraya kadar gözünüz korktu biliyorum ama iyi haber Almanya’da otoyollar ücretsiz ve hepsi jilet gibi inanılmaz konforlu yolun nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Diğer güzel haber ise çoğu yerde ücretsiz park yeri bulduk, bulamadığımız aşırı turistik yerlerde ise maksimum 10 euro ödedik. Toplamda ise 32 Euro otopark parası vermişiz. Her arabayı bıraktığımız yer de 5-10 Euro versek 150 Euro otopark parası vermemiz gerekebilirdi. Yine ucuz atlattık yani.

Markt Meydanı- Rothenburg Ob Der Tuber

Romantik Yol Konaklama

Konaklama özellikle Almanya’nın Bavyera bölgesinde oldukça pahalı. Bu sebeple ben bu sefer lisede yatılı kaldığım yakın bir arkadaşımın kapısını çaldım. 5 gecelik konaklamamızın 3 gecesini Münih’te onun evinde gerçekleştirdik. 1 gece Salzburg’ta, 1 gece ise Rothenburg Ob Der Tuaber’de konaklamaya para vermiş olduk. 2 gece otel konaklamasını ise en en ucuzunu bulmama rağmen yine de 130 Euro vermiş olduk. Salzburg’ta Hotel Hofmann, Rothenburg Ob Der Tauber ‘de ise Hotel Pension Becker ‘da konakladık. Otel isimlerinin üzerine tıklayarak bookingten inceleyebilirsiniz. 2 konaklamamızda da kahvaltı dahildi, sahipleri tatlıydı o yüzden ikisini de gönül rahatlığı ile önerebilirim. Ayrıca Rothenburg Ob Der tauber’de diğer beğendiğim konaklama alternatiflerini de sizin için listeledim. Bu linkten tüm otelleri inceleyebilirsiniz.

Ne zaman Gitmeli?

Rothenburg Ob Der Tauber, her zaman güzel ama ilkbahar ve Noel zamanı sanırım favorilerim.  Yazın sıcakta aşırı turist yoğunluğunda gezmek açıkcası çekilmiyor o yüzden daha ferah daha rahat  efil efil gezmek için İlk bahar çok güzel. Sonbahar zamanı ise gereksiz soğuk olacağından en azından bu soğuğa değmeli. O yüzden noel pazarlarının kurulduğu zamanda giderseniz soğuk var evet ama  sıcak saraplar seni ısıtacaktır. Hem de  her yer ışıl ışıl daha da büyülü bir kasaba görüntüsünü kim istemez…

Rothenburg Ob Der Tauber Gezilecek Yerler

Biz Romantik Yol’un bu masalsı kasabasına Münih’ten yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşmıştık. Öğlen kasabaya vardık ve akşama kadar tüm gezilecek yerleri tamamlamış artık aynı yerlerden 2. ye 3. ye geçtiğimiz oluyordu o kadar küçük bir kasaba aslında. Biz keyfini doya doya çıkarmak ve tekrar gece 3 saatlik yolculuk yapmamak için bu masal diyarında konaklamayı tercih etttik. O kadar sevimli o kadar ruhunuzu heyecan katan bir yer ki 1 tam gününüzü mutlaka bu şehire ayırın. Kendinizi masal kahramanı gibi hissedin.

Sadece ama sadece 11.000 nüfuslu bu  kasabanın isminin anlamı ise ”Tauber Nehri’nin üzerindeki kırmızı kale” demekmiş. Tauber nehrinin kenarında surlarla çevrili bir şehir burası.  Romantik Yol’un ise açık ara en etkileyici kasabası bence sebebi ise Dünya’da ilk defa doğrudan imparatorlar tarafından yönetilen şehirlere verilen  “Özgür İmparatorluk Şehri” unvanını bu kasabaya vermişler ve Ortaçağ’dan 1803’e kadar bu kasaba bu ünvanı taşımış. O günden bugüne ise o ortaçağ ruhu da özgür imaparatorluk şehri ruhu da hiç ama hiç bozulmamış. Bu kadar iyi korunan  kasabanın tamamı da Unesco Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başarmış. Tüm detayları paylaştığıma göre artık gelsin Rothenburg Ob Der Tauber’deki gezilecek yerler:

Markt Meydanı :

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi burda da geziminin başlangı noktası ve en görülesi yeri meydanı. Birbirinden renkli sivri çatılı evleri ile, heybetli belediye binasıyla, ortaçağ izlerini taşıyan süs havuzuyla, kilisenin saat başı gösteri sunan çanları ile, dükkanların bakmaya doyulmayan vitrinleri ile her daim hareketli olması ile, dinlemekten büyük haz aldığım piyanistin saat başı şovları ile Markt Meydanı; açık ara şehrin en canlı ve en renkli noktası. Tüm bu güzellikler ile meydan tam bir görşel şölen. Bu meydana açılan caddeler ise şehrin en popüler  noktaları.

Meydanda sırtınızı kiliseye verip karşınızdaki sokaktan dümdüz aşağı yürüdüğünüzde ise işte Rothenburg Ob Der Tauber’in her yerde karşınıza çıkan ve ilk görüşte aşk yaşatan fotoğraf noktasına ulaşıyorsunuz. Zaten turist yoğunluğundan da geldiğinizi çok rahat anlarsınız. Tabii 2017 yılının ortalarından beri tam da bu noktada bir çalışma var ve ne zaman biteceği de belli değil. Ne yazık ki benim fotoğraflarımı beyaz tadilat şilteleri kapladı ama umarım siz gidine kadar eskisinden daha güzel bir hal almış olur.

Meşhur fotoğraf noktası tadilattaydı.

Rathaus Belediye Binası :

Markt Meydanı’nın hiç kuşkusuz en göz alıcı binası; tüm heybetiyle Rathaus belediye binası. Buranın tepesinde ise yine her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir kule var. Bu kulenin tepesine çıkmak için daracık 220 merdiveni çıkmanız gerekiyor hele sıcakta bayapı nefes nefese kalmanız garanti ama tepeden görüntü gerçekten çok tatlı. Tüm şehir turuncu çatılı evlerive nizami sokakları ile sizin önünüzde. Giriş ücreti ise 2 euro ve 17:00’de kapanıyor.

Rathaus Belediye binasından manzara

Christmas Müzesi (Deutsches Weihnachtmuseum) :

Benim gibi yılbaşı ruhunu seviyorsanız bu müze tam sizlik. Christmas’ın çağlar boyunca nasıl kutlandığını görüyorsunuz. Müzelerin en sevdiğim kısmı ise mesela Noel’in geçmişten bugüne kadar gelişimini yılbaşı ağaçlarının değişimini gözlemlerken aslında teknolojinin, bilimin gelişimini de çok rahat gözlemleyebiliyorsun. Camın bulunmasıyla çam ağaçlarına cam objeler asmaya başlıyorlar, edison ampul çıktığında ağaçlar ışıklanıyor ya da plastiği işlemeye başladıklarında çam ağaçları süsleri plastikten daha ucuza yapılmaya başlanıyor ve kitlelere yayılıyor. Tüm bu evrimi gösterip noel ruhunu yaşattığı için ben müzeyi çok sevdim. Giriş ise 4 Euro.

Müze bahane asıl Noel mağazası şahane ama gerçekten kendimi kaybedecek kadar çok beğendim mağazayı. Evet çok pahalı evet bir çöp bile alamadım ama dükkanı gezmek o kadar zevkliydi ki resmen aşık oldum. İçinde envayi çeşit süs ve hediyelik eşya var.

Käthe Wohlfahrt -Christmas Müzesi Mağazası
Müze içinden bir görüntü

Kriminalmuseum :

Ben açıkcası şehre aşık olan bir insan olarak bu müzeye girip şehre olan bakış açımı değiştirmek istemedim. O yüzden girmedim ama ortaçağın karanlık yüzü resmen bu müzedeymiş.

İşkence odaları, aletleri ve kıyafetleriyle  o zamanın gündelik hayatını üç boyutlu görebileceğiniz canlandırmalar vitrinlerin içinde bizi bekliyormuş.  İnsanlık tarihinin bu yüzü gerçekten korkutucu olduğu için ben görmek istemedim ama karar sizin.

Şehir Surları :

Şehri gezmenin bir diğer güzel yolu ise; 2,5 km uzunluğundaki Ortaçağ şövalyelerinin şehri korumak için kullandığı şehir surları. Sadece şehir içini değil şehrin etrafındaki şarap bağları ve ormanları da görmek istiyorsanız bu rota ideal.

Şehir Surları

Gece Bekçileri (Rothenburg Nightwatchman) :

Şehrin en değişik etkinliği kesinlikle buu:) Her gün akşam 20:00’de Mart Meydanındaki belediye binasının önünde  ‘Gece Bekçisi Turu’ düzenleniyor. Elinde meşhalelerle ve baltasıyla gelen bir gece bekçisi size şehrin meşhalelerle aydınlatılmış sokaklarında 1 saatlik bir ‘ortaçağ yürüyüşü’ yaptırıyor.  Kişi başı fiyatı 7 Euroydu.  Para ise gezinin sonunda toplanıyor ama Ben 7 Euro fiyatını duyunca adamı biraz dinleyip biraz takip edip turdan ayrıldım:) Türk olduğumu göstermek istemezdim ama 7 euro da pahalı geldi. Gerçekten çok özel bir deneyimdi ve birbirinden değişik ortaçağ hikayeleri anlatıyordu.

Gece Bekçileri Yürüyüşü
Gece Bekçisi Yürüyüşü

Rothenburg Ob Der Tauber’de Yeme İçme

Yeme içme konusunda çok fazla alternatif olmasına rağmen benim listemdeki hiç bir mekan açık değildi. O yüzden size çok fazla mekan önerip benim düştüğüm duruma düşün istemem. O mekanlara giremeyince sanki diğer mekanlar kötüymüş gibi bir algı oluşuyor. İstediğiniz gibi yiyin için tüm restaurantlar çok güzeldi.  Hepsinden memnun ayrıldık. Ama Rothenburg’un en ünlü tatlısı Schneeballen’ı yemeden dönmeyin. Pazar günleri çoğu restauratın hatta çoğu dükkanın kapalı olduğunu unutmayın. Tüm romantik yol kasabalarında kendisini sık sık görebilirsiniz.

Almanya’dan paylaştığım fotoğraflara Instagram’da #renklirotalarAlmanya hashtagi ile ulaşabilirsiniz.

Gelecek yazılarımdan ve videolarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf için beni buralarda da takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: @renklirotalar

YouTube: Renkli Rotalar 

1 Comment

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir