Blog posts

Dünya’dan 1 Haftalık Tatil Maliyetleri Listesi

Dünya’dan 1 Haftalık Tatil Maliyetleri Listesi

Renkli Listeler, Uncategorized

2019’a girmemize sayılı günler kalmışken yeni rotalar planlayabilmeniz için sizinle Walletwyse sitesinin yaptığı tüm Dünya’dan farklı şehirlerde 1 haftalık tatil maliyetleri araştırma sonuçlarını paylaşmak istedim. Böylece hayalinizdeki ülke için araştırma yaparken benim gibi eşinizi ikna etmeye çalışırken ne kadar tutacak bu tatil derse hemen bu listeden şehrinizi seçip ortalama harcayacağınız rakamı bulabilirsiniz. Liste kalabalık ve tüm Dünya şehirlerini barındırdığından kolayca inceleyebilmeniz için size kıtalar bazında ve fiyat aralıklı örnekler paylaşacağım. İşte karşınızda Dünya’dan 1 haftalık tatil maliyetleri listesi…

1 Haftalık Tatil Maliyetini Nasıl Hesaplamışlar?

Hesaplama da kolay karşılaştırabilmek için para birimi olarak USD alınmış. Hesaplamalar 2 kişi olarak yapılmış. Tatil maliyetlerinin en önemli kalemleri için ise; konaklama fiyatları Airbnb’den, yemekler içkisiz ortalama bir restaurant’tan, ulaşım daha çok yürüme ve toplu taşıma ile, aktiviteler ise  müze gezisi, showlara bilet, turlara katılım ve gece hayatı ise orta seviye bir bardan 2 içki fiyatı alınarak hesaplanmış. En önemli detay ise bu maliyetlerde uçak bileti yok.

Yani siz lüks otelde konaplayıp daha fazlasını da hostelde konaklayıp çok çok daha azını da harcayabilirsiniz. Ya da içki içmiyor ya da gece hayatınız yok ise bu kısımdan da tasarruf edebilirsiniz ama 2 içki ile durmayanlar da var. O yüzden bu hesaplamayı o şehre gidersem mutlaka bu kadar harcarım diye bakmak yerine ortalama diye düşünmek gerekir.

Walletwyse Araştırma Sonuçları

Tatil Yapmak İçin En ucuz ve En pahalı Kıtalar

Bu araştırmaya ve benim de bu zamana kadar 40 ülkelik deneyimlerime göre tatil yapmak için en ucuz kıtalar Afrika ve Asya. En pahalı kıtalar ise Okyanusya ve Kuzey Amerika. Aralarda ucuzlar olsa da Avrupa kıtası da pahalı bir kıta Euro malum. Özellikle de kuzeylere çıkıldıkça fiyatlar artıyor.

Tatil Yapmak İçin En ucuz ve En pahalı Ülkeler

Ülkelere baktığımızda ise en ucuz sıralamasında Mısır, Tunus, Nepal ve Hindistan öne çıkan ülkeler. Tunus’a ben de tam da bu sebeple 2014 yılında gitmiştim ve açıkcası ucuzluğu, güzelliği ve farklı deneyimler sunması ile çok şaşırmıştım. Ardından Endonezya ve Filipinler yine ucuz ülkeler sıralamasında en baştalar. Endonezya’da balayı için gidip en lüks otellerde kalırsanız tabii bu kadar ucuz bir tatil yapamayacağınız aşikar. Balayı için Bali’ye gittiğimde kaldığım oteller pek de ucuz değildi ama her keseye uygun alternatif bulabilirsiniz.

En pahalı ülkeler ise İzlanda, Amerika, Norveç ve İsviçre. 4 ülkeye de gittiğim için gönül rahatlığı ile aşırı pahalı olduklarını söyleyebilirim.

Tatil Yapmak İçin En ucuz ve En pahalı Şehirler

En ucuz şehirler olarak ise Mısır’ın başkenti Kahire, 2. büyük şehri İskenderiye , Tunus’un başkenti Tunus, Nepal’in başkenti Katmandu ve Hindistan’ın pembe şehri Jaipur öne çıkan turistik yerler.

En pahalı şehir ise uzun yıllardır tüm Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde yer alan Bermuda’nın başkenti Hamilton. Diğer öne çıkan çok pahalı şehirler ise İzlanda’nın başkenti reykjavik, Amerika’dan Newyork ve San Francisco, Norveç’in tüm şehirleri, İsviçre’nin tüm şehirleri. En çok turist alan şehirlerden Kopenhag ve Amsterdam’da pahalılıkta öne çıkan başkentler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir